Україну можуть обійти на газовому шляху до Європи

Росія може скоротити постачання газу Україні, якщо Київ оперативно не підпише довгостроковий договір про перехід на європейську ціну на газ.

Прем'єр Росії Володимир Путін, відповідаючи на питання росіян в прямому ефірі, вчора заявив, що країна продовжує складний діалог з українськими партнерами щодо постачання газу в 2009 році.

У RosUkrEnergo пояснили, що НАК "Нафтогаз України" повернула тільки 268,7 млн дол. боргу за постачання у вересні, не сплативши за жовтень-листопад і продовжує не платити у грудні.

У 2008 році Україна отримує до 55 млрд кубометрів газу по 179,5 дол. за тисячу кубометрів, тоді як в Європі аналогічний об'єм з початку року виріс в ціні з приблизно 270 дол. до 500 дол. за тисячу кубометрів. Раніше "Газпром" обіцяв, що в разі непогашення Україною боргу за газ його вартість перевищить 400 дол. за тисячу кубометрів з 2009 року.

Переговори щодо боргу велися в Москві у вівторок і середу. Офіційно підсумки сторони не коментують. Однак джерело повідомило, що "Газпром" дав "Нафтогазу" відстрочку, не уточнюючи нового дедлайну. Різких заяв російська монополія не робила. Але Володимир Путін розраховує, що "не буде жодних проблем з транзитом енергоресурсів основним споживачам в Західну Європу". "Але якщо наші партнери не виконуватимуть ці домовленості або, як в минулі роки, будуть брати несанкціоновано наші ресурси з транзитної труби, ми змушені будемо скоротити подачу", - попередив російський прем'єр.

Кабмін вже надав "Нафтогазу" відстрочку до середини 2009 року, а сама компанія відключила 87 з 170 підприємств теплокоммуненерго, які споживають 30 млрд кубометрів газу в рік. Але це може допомогти "Нафтогазу" лише понизити споживання в грудні.

Німецький енергетичний концерн Eon у найближчі тижні готується до загострення суперечки щодо боргу за газ між Росією та Україною.

“В України немає грошей, але є борг перед Росією у понад 2,5 мільярди доларів. Країна просто не може сплачувати за старі й нові поставки газу”, - сказав голова правління концерну Вульф Бернотат у надрукованому в п’ятницю інтерв’ю Süddeutsche Zeitung.

У зв’язку з цим Бернотат вказав на важливість будівництва Північноєвропейського газопроводу по дну Балтійського моря в обхід України.

Німецький концерн Eon через компанію Eon Ruhrgas є найбільшим імпортером газу в Європі.