Україну прирівняли до Іраку і Афганістану за силою тиску на правозахисників

Україну прирівняли до Іраку і Афганістану за силою тиску на правозахисників

Ілюстрація

Україна опинилася в категорії держав, де зафіксовано "найбільш серйозний тиск на правозахисників".

Міжнародна федерація прав людини (FIDH) опублікувала щорічний звіт, присвячений діяльності правозахисників в різних державах світу.

За значущістю порушень Україна віднесена до однієї групи країн з Угандою, Афганістаном і Пакистаном тощо, пише "Коммерсантъ-Украина".

В опублікованому звіті FIDH становище правозахисників в Україні аналізувалося в контексті Східної Європи та Центральної Азії. Автори документа зазначили, що з початку 2010-го до середини 2011 року ситуація в регіоні помітно погіршала. Поряд з Білорусією, Росією, Узбекистаном та іншими країнами СНД в Україні різко зросли авторитарні тенденції.

У доповіді перераховані конкретні випадки утиску журналістів і правозахисників, зокрема, зникнення головного редактора харківської газети "Новий стиль" Василя Климентьєва і арешт директора львівського музею "Тюрма на Лонцького" Руслана Забілого, який підозрювався СБУ у розголошенні нерозсекречених даних про діяльність ОУН-УПА.

Також згадані обшук в квартирі координатора Вінницької правозахисної групи Дмитра Гройсмана, який підозрювався в поширенні порнографії; репресії проти активістів, що заважали будівництву дороги на території харківського парку ім. Горького.

У результаті Україну віднесено до категорії держав, де зафіксовано "найбільш серйозний тиск на правозахисників". До таких країн експерти FIDH також віднесли Латвію, Ірак, Уганду, Руанду, Індонезію, Афганістан, Пакистан, Індію, М'янму і більшість латиноамериканських країн.

Ситуація в інших пострадянських країнах, зокрема, Росії та Грузії, оцінюється авторами звіту як більш сприятлива, хоча там і спостерігаються "атаки, погрози та політичні репресії" щодо правозахисників.

Гірше, ніж в Україні, ситуація в Білорусі. Поряд з Китаєм, Північною Кореєю, М'янмою, В'єтнамом, Лаосом, Іраном, Узбекистаном, Туркменістаном, Саудівською Аравією, Лівією, Ефіопією і Сомалі вона віднесена до категорії країн, де легальна правозахисна діяльність "заборонена або ледь можлива".

Правозахисник Володимир Чемерис вважає звіт FIDH поверхневим і необ'єктивним:

"Ймовірно, ця організація або не має достатніх даних, або політично ангажована. У Росії та Грузії зникають і гинуть правозахисники. А в Україні нам вдалося протистояти спробам законодавчих обмежень свободи зібрань і прав громадських організацій".

FIDH (Federation Internationale des Ligues des Droits de l'Homme) заснована в 1922 році. Штаб-квартира організації знаходиться в Парижі. Федерація об'єднує 155 правозахисних організацій у більш ніж ста країнах світу, має представництва при ООН, Євросоюзі, Лізі арабських держав, Африканському союзі, Асоціації держав Південно-Східної Азії та в Міжнародному кримінальному суді.

Читайте також:

П'ять років після вбивства Політковської: "правозахисники Росії досі в небезпеці"

Правозахисники звинуватили нову владу Лівії в тортурах і вбивствах

Жертвами режиму Піночета в Чилі оголошено 40 тисяч осіб

Повʼязані теми:

Наступна публікація