Україну пропонують оголосити територією, вільною від ГМО

Пропонується заборонити створення, виготовлення, випробування, впровадження в обіг, імпорт і торгівлю ГМО і продуктами на їх основі.

Верховна рада розгляне законопроект, в якому запропоновано оголосити Україну територією, вільною від генетично модифікованих організмів (ГМО).

Його автор – народний депутат Володимир Даниленко (Комуністична партія) – пропонує заборонити створення, виготовлення, випробування, впровадження в обіг, імпорт і торгівлю ГМО і продуктами на їх основі. Він стверджує, що вживання ГМО небезпечно для здоров'я і може призвести до "непередбачених наслідків".

Варто зазначити, що це не перша подібна ініціатива. У травні Кабмін ухвалив рішення про обов'язкове маркування з 1 липня продуктів, що містять більше 0,9% ГМО. Продукти без відповідних позначок повинні вилучатися з обігу. Зараз Мінагрополітіки готує постанови про контроль за вмістом ГМО в продукції тваринництва при її ввезенні, апробації і обороті.

Найбільш поширені у світі генетично модифіковані соя, кукурудза, рис, помідори і цукровий буряк. У рослини вводяться гени, які дозволяють їм бути стійкішими до гербіцидів, комах і несприятливих умов зростання. За оцінкою голови правління Dakor Agro Holding Мирослава Поліо, на сьогоднішній день в Україні більша половина сої – трансгенна, кукурудзи – набагато менше.

Учасники ринку офіційно не зізнаються у використанні ГМО. Але в неформальних бесідах повідомляють, що в Україні використовуються корма і ветпрепарати на основі таких організмів. "При вирощуванні деяких сільгоспкультур врожайність ГМО-культури в півтора рази перевищує звичайну", - відзначає гендиректор Sintal Agriculture Вадим Могила.

За його словами, витрати на схему засобів захисту при обробці звичайної культури складають від 400 грн/га, а при обробці ГМО-культури – до 100 грн/га. В українсько-польському підприємстві "Комбікормовий завод "Піаст-Ніжин" стверджують, що при використанні комбікормів з ГМО термін вирощування великої рогатої худоби і свиней до забою скорочується з 6-8 місяців до 4-6 місяців. "Враховуючи це і той факт, що вартість комбікорму з ГМО на 20-30% дешевше, оборот і прибутковість бізнесу в цьому випадку вища", - пояснюють в компанії.

У разі ухвалення законопроекту уряду необхідно буде знайти кошти для його фінансування. "Набір реагентів ("Тест-система"), за допомогою яких виявляють ГМО у складі продукту або сировини, в Росії коштує 3-4 тис грн, в інших країнах – 8 тис грн. Одного набору вистачає на перевірку 50 зразків", - говорить начальник лабораторії молекулярно-генетичних досліджень ДП "Укрметртестстандарт" Руслан Голубець. За його словами, в Україні "Тест-системи" не проводяться.

За даними "Укрметртестстандарта", зараз в Україні працюють 12 лабораторій з перевірки харчових продуктів на предмет вмісту ГМО, що пройшли акредитацію, окрім лабораторій Мінагрополітіки і санепідемстанцій. Нагадаємо, у червні президент Віктор Ющенко зобов'язав Кабмін до 1 вересня створити мережу лабораторій з перевірки харчових продуктів на предмет вмісту ГМО. Тоді у Держспоживстандарті говорили, що такі лабораторії потрібні в кожному обласному центрі – щонайменше їх повинно бути не менше 15. Вартість лабораторії складає від 250-300 тис грн до 1 млн грн. "Лабораторій вистачає. В першу чергу необхідно налагодити процес перевірки продуктів на вміст ГМО – від їх вирощування до продажу кінцевому споживачеві", - наголошує Голубець.

"Ухвалення цього закону вигідне компаніям, які виробляють або продають засоби по захисту рослин", - вважає Могила. За його словами, враховуючи вартість схеми засобів захисту при обробки звичайної культури і те, що офіційно в Україні обробляється 26 млн га землі, щорічні втрати цих компаній можуть скласти від 10,4 млрд грн.

Читайте також:

З кризою в Україні побільшало небезпечних продуктів

Україна планує заборонити ввезення ГМО-продуктів

Вітчизняним хлібом можна отруїтися

Екологічно чисті продукти в Україні купити неможливо

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: