Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Укроборонпром" і детектор брехні: журналісти вивчили досвід використання поліграфів у ДБР і "Укренерго"

Головний висновок – результатами можна маніпулювати, як і тиснути на фахівців.

Поки кандидати в президенти здають аналізи, їхні підлеглі готуються до психофізіологічних досліджень. Президент Петро Порошенко в контексті корупційного скандалу заявив про необхідність пройти детектор брехні всім керівникам "Укроборонпрому", йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Керівництво підприємства не забажало прокоментувати, хто, як, де і коли буде проходити поліграф – обмежилися відпискою, що сприятимуть цьому тестуванню. Біля офісу державного оборонного концерну співробітники запевняють, що готові до перевірок. Детектор брехні завжди був актуальним під час розслідування кримінальних проваджень, лише в останні роки тестувати співробітників за західною системою почали в державних компаніях та новостворених правоохоронних органах.

ВідеоТСН дослідила, чи допоможе детектор брехні зменшити рівень корупції в України

Поки кандидати в президенти здають аналізи, їхні підлеглі теж готуються до досліджень - психофізіологічних. Президент Петро Порошенко заявив про необхідність пройти детектор брехні всім керівникам Укроборонпрому - у контексті корупційного скандалу. Чи є в Україні культура проходження поліграфа, як ця процедура впливає на рівень корупції в Україні – далі в сюжеті.  

ТСН дослідила, чи допоможе детектор брехні зменшити рівень корупції в України

Поліграфологи кажуть, що перевірити оборонні відомства через поліграф – ідея хороша, але вже запізніла. "Дуже б хотілося, щоб поліграф не був моральною дубинкою, яка роздає пілюлі наліво і направо. Щоб поставилися серйозно і не чинили тиску на поліграфолога", - каже один із експертів.

У Державному бюро розслідувань практикують детектор брехні від початку створення цього органа та вже мають, що сказати. "Внутрішнє хвилювання, тремтіли руки. Так, переживаєш", - каже спеціаліст відділу кадрів управління забезпечення ДБР Ірина Юрчук. Перед тим, як узяти її на роботу, жінку перевірили на доброчесність. Ірина переконана, що обманути поліграф неможливо. "Результати є лише в управлінні внутрішнього контролю і в директора бюро", - каже вона.

Фотогалерея Голова харківського заводу "Укроборонпром" погорів на хабарі військовому прокурору в 60 тис. грн (2 фото)

Кожен працівник ДБР та НАБУ проходить детектор брехні щороку. Дізнатися про колег побільше хоче й керівник "Укренерго" – два роки тому там теж почали перевірки, саме тоді, коли Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження щодо співробітників держкомпанії. Результати навіть перевіряли в незалежній лабораторії у США. Після вдалого досвіду керівник вирішив тестувати детектор брехні на своїх співробітниках – це начебто допомагає йому знайти неблагонадійних колег. "Я бачу, що в мене є 30 людей, які пішли, зробили – і все чудово. І є п’ятеро, які то захворіли, то не дали згоду, то їх тричі пробували і не бере їх прилад. Вони не були звільнені через півтора дня, але повірте, вони не посідають жодної відповідальної посади", - розповів в.о. директора "Укренерго" Всеволод Ковальчук.

В агентстві з питань державної служби кажуть, що відмову або негативний результат тестування не можна використовувати, як причину для звільнення, та й взагалі використання детектора брехні не врегульоване законодавчо. Тому здебільшого це маніпулятивний або рекламний хід. "Часто доводиться чути і від політиків, і від людей, які посідають ті чи інші посади, про те, що "а давайте всіх там проганяти через поліграф". Як правило, це більше популістичні заяви, ніж ті, які стосуються реальної ситуації, реального бажання з’ясувати істину", - вважає голова Національного агенства з питань держслужби Костянтин Ващенко.

Кореспондент ТСН Ольга Василевська

Залиште свій коментар

Вибір редакції