"Укроборонпром" та Міноборони обмінялися звинуваченнями. Страждає армія, бо не отримує військову техніку

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Завод у Харкові перевели на дводенний робочий тиждень, підприємству загрожує 82-мільйонний штраф.

"Укроборонпром" звинуватив Міністерство оборони, що те, мовляв, створило умови для знищення Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. О. Морозова. Тисячу працівників цього заводу переводять на дводенний робочий тиждень. Підприємство повинне буде сплатити 82 млн грн штрафу Міноборони, бо вчасно не виготовило БТР-4.

В "Укроборонпромі" запевняють, що до знищення заводу може призвести низка рішень Міноборони.

"Міністерством оборони припинено фінансування виробництва БТР-4 через нездатність приватної компанії ТОВ "Лозівський ковальсько-механічний завод", яка є монополістом у виготовленні корпусів зі сталі марки "71", виробляти необхідну кількість корпусів. 85-те військове представництво Міноборони заблокувало можливість виробляти корпуси БТР-4 із бронесталі виробництва Євросоюзу на потужностях ХКБМ та інших підприємств Концерну. Таким чином були штучно створені всі передумови для унеможливлення виконання ХКБМ державного оборонного замовлення з виготовлення БТР-4 для українського війська", - пояснили в "Укроборонпромі", якому підпорядкований цей завод.

За невиконання цього замовлення Міноборони вимагає 82,3 млн грн штрафу.

"Також Міністерство оборони, без пояснення причин, припинило фінансування розробок нових видів бронетехніки. Зокрема, глибокої модернізації одного з основних танків українського війська, яка мала докорінно підвищити ефективність бойової машини. Фактично ХКБМ залишився без замовлення на виготовлення нової техніки, без грошей для розробки перспективних зразків та загрозу отримати багатомільйонний штраф, який остаточно заблокує роботу підприємства", - заявили в "Укроборонпромі".

Укроборонпром, танк
Укроборонпром

У концерні нагадали, що "ХКБМ є легендарним розробником бронетехніки, саме його фахівцями було створено Т-34 та Т-64, крім того саме ХКБМ розробило "Оплот", БТР-3, БТР-4 та іншу сучасну бронетехніку. Водночас ХКБМ є єдиним в Україні виробником БТР-4, які з перших днів війни застосовуються на передовій та отримали численні позитивні відгуки від бійців".

В "Укроборонпромі" також нагадали, що "через позицію військового представництва щодо БТР-4, у квітні цього року на ДП "Житомирський бронетанковий завод" було призупинено роботу цеху з виробництва корпусів для цієї машини. Концерн неодноразово попереджав, що відмова від використання броні з країн ЄС та застосування архаїчних норм стандартизації часів СРСР ставить під загрозу переозброєння українського війська та нормальне функціонування підприємств бронетанкової галузі України, а у подальшому – всього оборонно-промислового комплексу України".

У Міноборони всі звинувачення заперечують – мовляв, самі винні.

"Міноборони щорічно, починаючи від 2014 року планує кошти в державному оборонному замовленні на закупівлю бронетехніки виробництва ДП "ХКБМ". За ці роки здійснювалась закупівля бронетранспортерів БТР-4Е та машин на їхній базі (командирський БТР-4К, броньована медична машина, броньована ремонтно-евакуаційна машина). При цьому, авансування державних контрактів становило від 70 до 80 відсотків на закупівлю сировини, матеріалів та комплектуючих виробів, виплату заробітної плати працівникам. Підприємством в більшості були зірвані терміни постачання продукції, що приводило до сплати штрафних санкцій", - зазначили в Міноборони.

Останній такий контракт був укладений 2017 року - на постачання бронетранспортерів БТР-4Е. Його "було розірвано з метою недопущення банкрутства підприємства з причини неспроможності ДП "ХКБМ" виготовити техніку в повному обсязі (продукція була поставлена частково, що призвело до невиконання планів в забезпеченні підрозділів Збройних сил України необхідними сучасними зразками бронетехніки)".

У Міноборони пояснили і щодо закупівлі за чинним держконтрактом бронетранспортерів БТР-4Е. Контракт передбачав, що на виготовлення техніки завод візьме кредит під державну гарантію.

"Міністерством оборони України в повному обсязі, відповідно до звернень ДП "ХКБМ", погоджено вибірку коштів в банку для авансування контракту. Однак, за два роки виконання контракту, при належному фінансуванні, підприємством виготовлено лише 7 одиниць бронетранспортерів БТР-4Е, частина бронетранспортерів перебуває на різних стадіях виготовлення, а майже половина — взагалі не закладена у виробництво (зокрема корпуси для бронетранспортерів на ТОВ "Лозівський ковальсько-механічний завод" з причини недофінансування останнього з боку ДП "ХКБМ"). Крім того, з незрозумілих причин не закуплені або непоставлені на ДП "ХКБМ" значна кількість комплектуючих виробів для виконання зазначеного контракту, що забезпечений фінансовим ресурсом з боку Міноборони"

У відомстві наголосили, що "більшість постачальників вказаних комплектуючих є якраз підприємства, що входять до складу ДК "Укроборонпром", який самоусунувся від загального керівництва проектом під гаслом "неможливості втручання в господарську діяльність підприємств".

У Міноборони констатують, що харківський завод повністю зірвав терміни виготовлення та постачання продукції за контрактом.

"Зрив терміну постачання призвів до негативних наслідків, головними з яких є не задоволення нагальних потреб Збройних смил України у бронетранспортерах та значне збільшення ціни за одиницю продукції", - зазначили у міністерстві.

Міноборони нагадало, що в червні та серпні були проведені дві наради з цим питань, під час яких "були запропоновані шляхи, які дозволяють зменшити вартість продукції за контрактом орієнтовно на суму близько 220 млн грн".

Міноборони також звертає увагу на те, що "Укроборонпром" та ХКБМ прагнуть скасування штрафних санкцій за невиконання контракту, перенести терміни виконання постачання бронетранспортерів майже на рік, а це "тягне за собою невиправдану сплату відсотків за користування кредитом в обсязі 11,2 млн грн щомісячно".

"Таке управління керівництва ДК "Укроборонпром" та ДП "ХКБМ" призвело до численного звільнення кваліфікованого персоналу підприємства через невиплату заробітної плати", - ідеться в заяві.

Міноборони також відкинуло звинувачення щодо блокування розробки з модернізації танку Т-64.

"Ще у 2016 році між Міноборони та ДК "Укроборонпром" підписано спільне рішення на відкриття дослідно-конструкторської роботи з модернізації танку Т-64, головним виконавцем якого є ДП "ХКБМ". Міноборони починаючи від 2016 року планувалось фінансування зазначеної роботи. Однак, у зв’язку з самоусуненням керівництва ДК "Укроборонпром", ДП "ХКБМ" майже три роки створювало кооперацію підприємств (які також входять до складу концерну) та узгоджувало з ними роботу. Контракт на виконання роботи Міноборони з ДП "ХКБМ" укладено у 2019 році, але до цього часу підприємством не укладені відповідні договори зі співвиконавцями робіт, що не дозволяє почати авансування контракту, кошти на який лежать на рахунках Міноборони. ДК "Укроборонпром" заходів не вживає", - пояснили в Міноборони.

15 серпня міністр оборони Степан Полторак направив "відповідні звернення до вищого керівництва держави".

Залиште свій коментар

Вибір редакції