Унікальне Євангеліє, гордість владик і слова віри: як відбулося настолування предстоятеля ПЦУ Епіфанія

Дата публікації
Перегляди
4331
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Унікальне Євангеліє, гордість владик і слова віри: як відбулося настолування предстоятеля ПЦУ Епіфанія

Фото: Associated Press

Інтронізація вже отримала в українській мові свій відповідник.

У соборі Святої Софії під час божественної літургії відбулася церемонія інтронізації предстоятеля автокефальної помісної православної церкви в Україні Епіфанія. Але оскільки від російських лекал відмовились, інтронізацію довелося буквально заново складати: із притаманних православ'ю і українській традиції частин, йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень

Священики та ченці починають збиратися біля стін Софії ще з сьомої ранку. Хтось під’їжджає на таксі та приватних автомобілях, хтось – крокує пішки. Серед них і Канадський митрополит Юрій.

Владика Юрій розказує, що ледь пережив останні місяці: кожен свій ранок розпочинав з перегляду новин з України.

«Я про це мріяв ціле життя. Ну, принаймні 29 років. Я завжди думав, що то буде великий день, коли єпископи з діаспори приїдуть в Україну і будуть у Софії служити», - каже митрополит.

Поки духовенство збирається, біля вівтарі тривають останні приготування до урочистого богослужіння. Зі спеціальної коробки дістають особливим чином запаковане Євангеліє, видане ще за часів Гетьмана Мазепи.  Музейники у спеціальних рукавичках розпаковують дорогоцінний том. Саме він стане одним з центральних елементів Літургії.

Біля воріт тим часом служать літію - спеціальну заупокійну службу біля могили першого Патріарха Київського патріархату Володимира Романюка. Це особлива заупокійна молитва, своєрідна подяка нового предстоятеля тим, з кого почалася тепер уже канонічна церква.

Митрополит Епіфаній відвідав отця Єфрема, який потрапив до лікарні через проблеми з серцем

Митрополит Епіфаній відвідав отця Єфрема, який потрапив до лікарні через проблеми з серцем

Перед входом у Софію традиційно рамки та металошукачі. Пускають всередину лишень духовенство, архієреїв та спеціально запрошених представників влади. Журналісти від ранку працюють на вулиці. Для всіх ведеться пряма трансляція.

Офіційно озвучена причина того, що перед журналістами зачинили двері собору – тиснява всередині храму. Людей справді багато, деякі чиновники тут з родинами та дітьми. Рівно о дев’ятій до храму заходять предстоятель та президент.

Митрополита Епіфанія облачають у священницьку ризу. Перші молитви звучать грецькою. Співає Олексій, ігумен Афонського монастиря Ксенофонт.

Згодом на середину храму виносять старовинне Євангеліє, яке так обережно розпаковували зранку. Митрополит заходить у вівтар. Ще кілька хвилин і відбудеться інтронізація, або, є вже й український відповідник - настолування - очільника церкви.

Його садять на трон константинопольський митрополит Емануїл та колишній очільник автокефальної церкви, митрополит Антоній, якого згодом змінює митрополит Симеон, що ще два місяці тому належав до російської церкви в Україні. Митрополити з діаспори, Юрій та Антоній вдягають на владику Епіфанія панагії. Літургія триває. Її найпотаємніша частина – освячення дарів.

Остання частина церемонії – облачення нового, тепер уже повноправного українського предстоятеля у мантію – темно-вишневого кольору, за грецькою традицією. Саме такі носять  очільники  більшості помісних церков.

Далі промови. Від Патріарха Філарета зачитують лист: він не зміг бути на церемонії через проблеми зі здоров’ям. Посланець Коснтантинополя говорить  про довіру.

«Блаженіший митрополите Епіфаніє, ви є і завжди будете аксіос –достойним довіри Вселенського Патріарха», - зазначає посланець.

Президент додає про свої сподівання.

«Інтронізація– означає, що церква і православий український народ отримає нового лідера. За вами пов’язані тепер великі надії багатьох людей. І дозвольте передбачити, я вірю, що ці надії точно виправдаються», - зауважив Порошенко.

У соборі Святої Софії відбулася церемонія інтронізації предстоятеля помісної церкви в Україні Епіфанія

У соборі Святої Софії відбулася церемонія інтронізації предстоятеля помісної церкви в Україні Епіфанія

Сам владика Епіфаній говорив про віру. Зокрема і у те, що церква стане більшою та сильнішою.

Церемонія закінчується. Частина архієреїв лишається на урочисте приймання. Решта – розходиться.

 «Я дуже гордий з того, що я маю можливість служити саме у українській автокефальній помісній церкві. Ми надіємося, що в нас буде все добре, з новою церквою ми переможемо всіх ворогів», - каже архієпископ Агапіт

Кореспондент Неллі Ковальська.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4331
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація