Унікальний експеримент у школі показав катастрофу з дефіцитом кальцію в українських дітей

Унікальний експеримент у школі показав катастрофу з дефіцитом кальцію в українських дітей

Фото: УНІАН

Лікарі б'ють на сполох і закликають батьків давати більше молочних продуктів.

У школах Фінляндії, Швеції, Чехії, Британії діти обов’язково вживають молоко. Натомість українські діти позбавлені можливості отримувати життєво важливих мікроелементів, які є у звичайному молоці, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Ба більше, діти не бачать корисних кальцієвмісних продуктів навіть вдома, твердить Інститут педіатрії і акушерства, який провів опитування близько 600 українських дітей із нормальних родин. За норми у 1000 міліграмів кальцію діти в кращому разі отримували за день 300 міліграмів, а в гіршому - 80. 

"Їхній раціон, ви здивуєтеся, з чого складається. Він складається макарони на першому місці, вареники, пельмені, мучне. Навантаження мучними продуктами. Батьки йдуть шляхом найменшого спротиву і годують тим, що найпростіше, і що діти з'їдять", - повідомила професор Львівського медуніверситету Олеся Беш.

Дітей із хронічним дефіцитом кальцію багато в лікарнях, тому що їх легко впізнати за надблідим кольором обличчя. До лікарень такі діти потрапляють як правило з іншим хворобами, адже цей страшний кальцієвий дефіцит викликає більше як 150 різних серйозних хвороб від проблем із серцем та дистонії до діабету.

Хитрий кальцій

Понад  90% кальцію  міститься у кістках та скелеті, так званому депо кальцію. Невелика, але дуже важлива його частина - у крові.

"Кальцій має рецептори в усіх тканинах і органах нашого організму. Він кодує більше 3000 генів і тому сьогодні описані більше 150 захворювань, які безпосередньо чи опосередковано пов'язані з його дефіцитом. Від отсеопенії і до цілого ряду патологій, цукрового діабету, серцево-судинної хвороби", - сказала професорка Національної академії меднаук Людмила Квашніна.

Катастофічна дієта

Що важливо для нас - це те, що всього в одній склянці молока міститься 300 міліграмів кальцію, тобто, третина добової норми і набагато більше, ніж отримують подекуди на день діти. Але не все молоко в Україні є найвищого гатунку.

Слід зазначити, що після проведення спеціального аналізу в учнів однієї із львівських шкіл показав, що більшість школярів мають суттєві проблеми з рівнем кальцію. Лише в двох дівчат з 18 - результат близький до ста. Вони займаються танцями та особливо стежать за харчуванням. В решти  менше від норми, а подекуди суттєво. В такому разі потрібно вже не просто молоко, а вітаміни з кальцієм. Аналізи крові теж виявились невтішними. Показник рівня кальцію занижені майже в кожного.

"За тим дослідженням, яке я побачила, можу сказати, що 80% дітей, які були обстежені, мають низький рівень вітаміну Д. У частини дітей є ще й низький кальцій, що рідко зустрічається. Тому в принципі є депо і це говорить про те, що депо виснажується", - сказала Квашиніна.

Згодом лабораторія після гімназії провела аналізи ще десятьом дітям зі звичайної сусідньої школи. Результати тамтешніх дітей будуть ще гірші, особливо вітаміну Д. "Вважається, бажаним рівнем 60 мг на мл. Ми вважаємо хоча б більше 30, але не менш 30. На жаль, більшість дітей мають рівень менше 20 нанограм/млр. Це той рівень, через який будуть розвиватися як кісткові, так і не кісткові порушення, за які відповідає вітамін Д", - додала професорка.

Брак кальцію та вітаміну Д призводить до: переламані руки і ноги, коли дитина падає з висоти власного зросту, у нормі так бути не повинно. Поганий стан зубів та карієс. До речі, карієс на заході школярам показують лише у музеях. Тим часом, у наших дітей - частий головний біль. Втомлюваність та слабкість. Носові кровотечі. Судоми. Знепритомнення. 

Молочний порятунок

Після проведених аналізів діти почали пити молоко. До навчального закладу завезли спеціальний молокомат із Фінляндії. 

Перед виходом сюжету в ефір були зроблені проміжні дослідження у кількох дітей. Результати вразили. Так, в однієї зі школярок всі показники зросли, а вітамін Д3 майже на два пункти. Організм по максимуму бере корисні речовини і виходить із дефіцитного стану.

Галина Сергєєва

ТСН.Тиждень проводить унікальний соцпроект, аби запобігти розвитку гіпокальцемії в українських школярів

ТСН.Тиждень проводить унікальний соцпроект, аби запобігти розвитку гіпокальцемії в українських школярів

Повʼязані теми:

Наступна публікація