УПА, міліція, комуністи та інші ознаки свята (фото)

Святкування 66-ї річниці УПА у Києві вкотре показало: українці, які дотримуються різних поглядів, не хочуть чути одне одного.

Площа перед пам'ятником Тарасу Шевченку в однойменному столичному парку заповнена вщерть. Кілька тисяч людей під сотнями прапорів – переважно ВО "Свобода" – чекають початку мітингу на честь дня створення Української повстанської армії. Втім настрій у більшості дещо пригнічений – суд заборонив проведення запланованого раніше святкового маршу вулицями столиці, тому демонстрантам доведеться обмежитися лише мітингом у парку та концертом на Майдані Незалежності.

Проте навіть у цій ситуації організатори вбачають знак долі – заборона маршу стала чи не останнім рішенням Окружного адміністративного суду Києва перед тим, як президент вчора ліквідував цю установу.

Дещо збоку від демонстрантів стоїть з десяток міліціонерів. Відсутність бронежилетів та спецобладнання дає зрозуміти, що жодних провокацій вони не очікують і прийшли радше поспостерігати.

Біля виходу з парку помічаю Дмитра Корчинського – лідера молодіжного і, як він сам каже, "контрсистемного" руху "Братство". Поруч нього – невелика група самих членів організації. Спочатку вони піднімають свій прапор, але вже через декілька хвилин розгортають більш ніж дивний банер: "Северное братство. Русские за УПА". Щоб розібратись у ситуації підходжу з відповідним запитанням до Корчинського. Виявляється, "Русские за УПА" – це новий міжнародний рух, покликаний зміцнити дружбу між народами України та Росії, а "Северное братство" – це російська націоналістична організація, яка цілком і повністю підтримує український визвольний рух.

Заходжу в натовп і майже одразу бачу ветерана УПА оточеного з усіх боків журналістами. Як виявилось, він – колишній розвідник Василь Кирилюк. Чоловік досить емоційно розповідає про свій досвід визвольної боротьби та причини, які змусили його взяти в руки зброю.

"Жодна влада, яка приходить в Україну, не приходить нам дати визволення і волі. Вони приходять лише щоб нас загарбати і поневолити", - пояснює він. – "Тому ми в УПА і воювали".

Та найбільше занепокоєння у ветерана викликає сучасна ситуація в країні. Він переконаний, що сьогодні влада не дбає про українську незалежність та занадто часто оглядається на інтереси інших країн чи власних олігархів. І виправляти цю ситуацію, на його думку, слід негайно, причому навіть радикальними методами.

"Революційний шлях. Я більше іншого не визнаю!", - заявляє він.

Василь Кирилюк ще довго розповідає про війну та про своє бачення того, хто був у ній правий. Він стверджує, що УПА воювала не проти Червоної армії, а проти військ НКВС, які, за його словами, часто винищували цілі села, не розбираючи, у кого які погляди, тому страждали від цього не лише члени повстанських організацій, а й прості селяни. Ветеран каже, що досі розшукує свого давнього кривдника – члена КДБ Волкова, який колись вбив його брата та спалив хату.

09_upa_kiev
ТСН.ua
Під час мітингу на підтримку УПА розгорнули велетенський державний прапор
Незабаром приїжджає власне лідер "Свободи" – Олег Тягнибок. Оточений журналістами, він промовляє основні тези своєї політичної платформи, вітає зі святом Повстанської армії та підтверджує, що підкориться рішенню суду і проводити марш містом не буде. Щодо свого ставлення до присутності комуністів та прогресивних соціалістів під керівництвом Наталії Вітренко на Майдані Незалежності, де на 17 годину заплановано концерт на підтримку УПА, Тягнибок припустив, що, мабуть, ці політсили є найбільшими фанами музикантів, які там виступатимуть, оскільки вони займали "місця" на Майдані ще вночі.

Після цього Тягнибок прямує до сцени, проте дорогу йому одразу перегороджує журналіст з телеканалу "Россия". Піднісши триколорний мікрофон, репортер починає вмовляти лідера "Свободи" говорити російською. Мовляв, по-іншому глядачі не зрозуміють.

"Перекладете", - всміхається Тягнибок.

Втім такий варіант журналіста не влаштовує. Він стверджує, що боїться випадково перекрутити слова і хоче надати позицію українця "в оригіналі". Після деяких вмовлянь Тягнибок замовкає і росіянин, зрадівши мовчазній згоді, цікавиться, що сьогодні за свято.

"Сьогодні – день Покрови Пресвятої Богородиці", - каже той українською.

Подальші вмовляння репортера так само результати не дали і Тягнибок пішов на сцену, після чого мітинг офіційно розпочався. Під акомпанемент литавр, один за одним до мікрофону підходили лідери "Свободи" та ветерани УПА, заявляючи про незгоду з сучасною політикою української влади та вкотре вимагаючи визнання повстанців борцями за українську державність.

Трохи послухавши виступи, згадую, що на Майдані Незалежності теж, мабуть, відбуваються цікаві події і вирішую піти туди.

ПСПУ
ТСН.ua
На Майдані Незалежності правоохоронців було значно більше, ніж демонстрантів
Головна площа країни зустріла мене червоними та червоно-синіми прапорами. Прихильники компартії та Блоку Наталії Вітренко під керівництвом останньої виглядали досить колоритно на фоні приготовленої до концерту сцени з великою символікою ВО "Свобода" та закликами до визнання УПА героями України.

Перше, що кинулося в очі – невелика, кількість демонстрантів, особливо порівняно з тою, яка зібралася у парку Шевченка. Відповідаючи на моє запитання стосовно цього факту, Наталія Вітренко заявила, що підвели комуністи, які обіцяли вивести на акцію велику кількість своїх прихильників.

"Справа у тому, що комуністи сказали, що виведуть основну масу людей. Ми сказали – добре", - пояснює вона.

Щодо свого ставлення до запланованого концерту на підтримку УПА, лідер ПСПУ висловила категоричне невдоволення такою ідеєю.

"Я все-таки думаю, що організатори концерту його скасують чи перенесуть в інше місце", - заявила вона. – "Тому що оскверняти Хрещатик, тим більше у такий день - велике православне свято – не гоже".

Прапор
ТСН.ua
Демонструвати національний стяг прихильникам ПСПУ довелося з-за міліційного кордону
Значно більше ніж демонстрантів на Майдані було різного роду правоохоронців – в бронежилетах і без, вони оточили площу та всі прилеглі вулиці щільним кільцем, готуючись до будь-якого сценарію. Втім багато роботи у них, на щастя, не було – лише раз їм довелося стримувати декількох людей, які спробували прорвати міліцейську огорожу і вийти на неперекриту проїжджу частину Хрещатика – з другого боку зібралися декілька прихильників УПА, які, мабуть, своєю присутністю дратували "вітренківців". Декому це навіть вдалося і правоохоронцям довелося запобігати бійці вже з другого боку дороги, після чого наряд "Беркуту" розташувався і там.

Наступне що здивувало – український прапор можна було побачити лише на протилежному боці дороги. Серед розмаїття прапорів та плакатів, якими розмахували "вітренківці" було багато партійних – власне ПСПУ та КПУ, кілька російських, та навіть два стяги забороненого в Україні "Європейського союзу молоді" (ЄСМ), який відзначився паплюженням національної символіки на Говерлі. Українського прапору з цього боку не було жодного.

Втім моє запитання з цього приводу викликало неприховане здивування та навіть роздратування Вітренко.

"Я ж не президент країни!", - обурилася вона. – "У нас партія проводить акцію. Зі своїми прапорами. Це – світова практика!"

Але особливо оригінально відповів заступник Вітренко Володимир Марченко, який стояв поруч і почув моє запитання.

"Бандерівські питання", - підсумував він.

Інших питань в мене не було.


Усі фото - Роман Чорномаз.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: