На зміну ОСББ приходять управлінські компанії, неприємностей від знайомства з якими вже нажили росіяни і деякі українці.
Нова страшилка з'явилась на комунальному ринку - управлінські компанії, йдеться в сюжеті ТСН-Тиждень.
Справа начебто непогана: такі собі приватні ЖЕКи, які приходять на зміну об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків - так званих ОСББ.
Тільки от нові акули бізнесу виявилися істотами справді хижими. Варто не помітити прогалини у законах, і ви можете стати ледь не довічним рабом цих нових жеківців.
Гіркий досвід росіян
Поборовши ЖЕКи, мешканці багатоквартирних будинків у Росії виявили нового загарбника. Містяни раптом зрозуміли, що їх взяли у фінансове рабство так звані управлінські компанії.
Юридичні шахраї, часом дуже схожі на рекетирів 90-х років, скористалися прогалинами в законах і оголосили - тепер ми замість ЖЕКів, платіть нам більше.
Тарифи стали космічними, а хто і куди витрачає кошти неможливо проконтролювати. В Росії це масове явище.
Юрист Тетяна Монтян розповідає, що і в Україні вже є такі випадки - з цими управителями люди судяться і не можуть відбити свої будинки.
"Вони не віддають документи, вони залякують активістів і інколи навіть б'ють - без документів неможливо укласти договори з монополістами. ОСББ існують роками, але не можуть взяти у фактичне управління свої будинки. Ось вам і управляючі компанії", - пояснює Монтян.
"Дороге" столичне управління
Свіжий скандал розгорівся довкола елітного житлового комплексу на березі Дніпра в Києві. Приватний ЖЕК встановив мешканцям власні розцінки - в рази вищі за середньоміські.
Жителі стверджують, що замість звичних 3-4 гривень квартплати за квадратний метр фактичний тариф 15 гривень 20 копійок.
"Щоб комфортно жити, щоб відчувати себе мешканцями столиці, міста Києва, як однієї з європейських столиць, для цього потрібно платити відповідні гроші. У чималому ступені утворення тарифів було пов'язане і з цінами на квартири, які жильці платили в нашому домі", - пояснює принципи ціноутворення директор управлінської компанії Геннадій Телегін.
У багатьох власників лише квартплата складає майже 2 тисячі 300 гривень на місяць. А вода, електрика, опалення - це ще додаткових кілька тисяч. Хто не згоден - того не впускають навіть у під'їзд власного будинку.
Мешканці борються, але досі нічого змінити не змогли. Кажуть, що їх обдурили забудовники. Здавши будинок, кілька осіб, близьких до забудовника, першими отримали документи на квартиру. А потім створили маріонеткове об'єднання співвласників, яке миттєво уклало договір з рідною для забудовника управлінською компанією – на найближчі 20 років.
ОСББ – чиновники - ЖЕК
Чиновники намагаються керувати ОСББ, як колись ЖЕКом. Але наразі правління тут виборне, від влади незалежне, а головним керівником є загальні будинкові збори.
Саме тому держслужбовці люблять управлінські компанії. Ті залежні від усіляких дозволів, контрольних органів і врешті з них можна брати хабарі. ОСББ не має за мету прибуток, а приватний ЖЕК має. Тому тарифи і зростають.
Зараз київському ОСББ, яке визнали одним із найкращих у столиці, міська влада наполегливо рекомендує визнати себе підприємством з надання комунальних послуг.
Це автоматично підніме квартплату щонайменше удвічі. Бо досі тут діють звичайні комунальні тарифи. А піддавшись тиску, платити доведеться за тарифами підприємства. Це все одно, якби ви найняли няню для своїх дітей, а влада назвала вас приватним дитсадком і обклала податками.
Реформа комунального сектора породила цього місяця новий закон про ОСББ, але дірок для хитрих комунальних ділків у ньому ще повно.
Мільйонні зловживання на ринку комунальних послуг підтверджують і контролери. А досвід Центральної Європи показує, що не треба вигадувати велосипед.
ОСББ в умовах старіння житлового фонду України - єдиний ефективний механізм підтримання будинків у нормальному стані, без сплати грошей за фіктивні послуги.
Як в Україні, так і за кордоном, головною перешкодою для нормального комунального життя фахівці називають банальні людські лінощі.
Мешканці, прийшовши після роботи додому, хочуть відпочити, а не займатися проблемами громади та управлінням спільним майном.
Російська альтернатива європейській очевидна: віддавши управління своїм будинком комусь безконтрольному, можна одного вечора виявити, що відпочити вже ніде, бо дім у тебе відібрали.