Усе про вакцинацію від коронавірусу: що будуть колоти українцям, як підготуватися та які побічні ефекти

Усе про вакцинацію від коронавірусу: що будуть колоти українцям, як підготуватися та які побічні ефекти

Фото: ТСН.ua

Вакцинація запобігає захворюванню, але не зараженню.

Світ почав масово вакцинуватися від коронавірусу, деякі країни вже чекають на другий препарат від COVID-19. Україна ж досі не отримала жодного, але замовила і готується до отримання першої партії вакцини. Рятівним колом має стати AstraZeneca, розроблена англійсько-шведською компанією і закуплена коштом держави. Вона повинна надійти з дня на день.

Також ми очікуємо на Pfizer, яку нам нададуть безкоштовно у межах глобальної ініціативи COVAX. Її постачання також мали б початися вже, але наразі тривають бюрократичні процеси. А щодо Sinovac, з яким МОЗ підписало контракт, вакцина ще проходить етап реєстрації. Втім, якщо ефективність препарату не буде доведена, держава від неї відмовиться.

Як готуватися до вакцинації, наскільки ефективні препарати і якими можуть бути побічні ефекти після щеплення, розбирався ТСН.ua.

Як працює вакцина?

Станом на лютий у світі нараховується 66 вакцин-кандидатів, які перебувають на різних стадіях клінічного дослідження. Залежно від виробництва розрізняють живі, інактивовані, векторні і мРНК-вакцини.

"Живою" є та вакцина, яка містить живі дуже ослаблені віруси чи бактерії. Вони ніби відтворюють в організмі інфекцію, але без розвитку хвороби, формують імунітет. Організм після такого щеплення тримається найдовше. Таку вакцину застосовують проти  поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, туберкульозу, жовтої лихоманки. Але стосовно коронавірусу, то нещодавно лише почалася перша фаза клінічних випробувань живої вакцини від американської компанії Codagenix.

Інактивована ("вбита") вакцина не містить живих вірусів і бактерій. Такий препарат отримують із зразків частинок "вбитого" вірусу (заморожують або обробляють хімічними речовинами). Така вакцина безпечна, викликає швидку імунну реакцію, але для вироблення імунітету необхідне багаторазове введення. Це теж старий і перевірений варіант вакцин: використовується для профілактики поліомієліту, гепатиту, кашлюка, чуми, холери. Закуплена Україною Sinovac також є інактивованою вакциною. 

мРНК-вакцина (матрична рибонуклеїнова кислота) – у ній відсутній вірус і головним  компонентом є молекула матричної РНК, у якій записана інформація про збудник COVID-19. Потрапляючи до організму, фрагмент генетичного коду коронавірусу "зустрічається" із вірусом, після чого формується імунітет. Такими є вакцини Moderna та Pfizer/BioNTech. Останню ж потрібно ввести двічі з інтервалом у три тижні. 

Під час створення векторної вакцини науковці модифікували версію іншого вірусу, який не викликає захворювання в людини, та додали частину геному SARS-CoV-2. Надалі під час потрапляння до організму разом з вакциною, генетично модифіковані допоміжні віруси провокують імунну відповідь на білки коронавірусу. Тобто, дія таких вакцин схожа до "живих". Вакцина AstraZeneca є векторною і вводиться двічі з інтервалом в 28 днів.

Суспільством активно ширяться фейки про вакцинацію. Однією із головних необґрунтованих заяв є нібито зміна ДНК. Але насправді ж у складі мРНК вакцини немає спеціальних ферментів, які можуть впливати на ДНК. А відповідно, така вакцина не може її змінювати.

Фото: ТСН.ua

З чого складаються вакцини? 

До складу вакцини Pfizer/BioNTech, як пише FDA, входять такі інгредієнти: мРНК, ліпіди, чотири солі, одна з яких хлорид калію (звичайна сіль), і сахароза.  Зазначимо, Pfizer-BioNTech містить поліетиленгліколь.

Активний інгредієнт вакцини AstraZeneca ChAdOx1 nCoV-19 виготовляється з модифікованого аденовірусу, що викликає застуду у шимпанзе. Іншими допоміжними речовинами є сахароза, регулятори кислотності, такі, як гістидин, солі натрію і калію, полісорбат-80, емульгатор, вода для ін'єкцій і дуже невелика кількість алкоголю (0,002 мг на дозу). Цього недостатньо, щоб викликати які-небудь помітні ефекти.

Вакцини Pfizer/BioNTech і AstraZeneca не містять:

 • Продукти людини або тваринного походження
 • Загальні алергени, наприклад, латекс, молоко, лактоза, глютен, яйця, арахіс.

Наскільки ефективна вакцина проти коронавірусу?

Ефективність вакцини визначається під час клінічних досліджень і, якщо вона безпечна та показує високі результати, її офіційно реєструють. Наразі найвищі показники ефективності має Pfizer, препарат показав на фінальній фазі клінічних випробувань ефективність до 95%. 

AstraZeneca ефективна, в середньому, на 70%. Але під час досліджень ті, хто отримав перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату, отримали ефективність 90%.

Sinovac офіційно ще не пройшла третього етапу випробувань. Її проводять країни, які вже закупили у Китаю перші партії вакцини. У КНР результати першої і другої фаз випробувань показали, що після введення вакцини-кандидата у 97% учасників виявили імунну відповідь, пов'язану з антитілами. Загалом, як пише Global Times, науковці вважають результати Sinovac досить непоганими й очікують, що препарат допоможе знизити госпіталізацію хворих на 78%.

Водночас одним із критеріїв для затвердження є ефективність вакцини щонайменше у 50% випадків. Відповідно до вимог і досліджень, Sinovac долає цей поріг.

Крім того, наскільки дієвою буде вакцина, залежить від того, чи було дотримано умов зберігання і транспортування. До слова, Pfizer потрібно зберігати за температури не вище від -70 градусів, а після розморожування вона придатна протягом лише п'яти днів.

Також ефективність будь-якої вакцини залежить від дотримання курсу вакцинації й індивідуальних особливостей організму.

Фото: Центр громадського здоров`я

Чи безпечна вакцина?

Сертифіковані вакцини є безпечними, заявляють в Європейському агентстві лікарських засобів (EMA), медичного регуляторі МОЗ США FDA і Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ). Інакше вони не допустили б препарати застосовувати масово.

Протипоказання і реакції після вакцинації?

Прояви після вакцинації досить часто пов’язані саме з особливостями організму людини або захворюваннями, які збіглись у часі на період після вакцинації. Відповідно, досвідчений український імунолог Федір Лапій уточнив, що вакцинація може бути протипоказана у разі:

 • тяжкої алергічної реакції на дію вакцини після першого введення,
 • гострого перебігу коронавірусу або іншої хвороби з високою температурою.

У разі гострого перебігу COVID-19, вакцинацію краще відтермінувати на 6 місяців. Якщо ж інфекція розвинулася після отримання першої дози вакцини, другу варто отримувати також тільки через пів року.

Однак, і в британському Агентстві з регулювання лікарських засобів і товарів медичного призначення, і в американському FDA, пояснюють, що помірна температура або інфекція, наприклад застуда, не є приводом для скасування вакцинації.

Також поки робити щеплення не рекомендують вагітним, жінкам, які годують немовлят і планують вагітність, дітям.

Крім того, зі слів начальника головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олега Рубана, йти на вакцинацію не можна, якщо людина має аутоімунні захворювання, ураження імунної системи.

Вакцинуватися не слід людям, у яких була сильна алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, зокрема, поліетиленгліколь.

Водночас, якщо маєте алергію на пилок або на якусь їжу, щеплення не є протипоказом, стверджує німецький біохімік і глава Інституту імені Пауля Ерліха. Але такі люди, додає фахівець, повинні залишатися під наглядом лікаря 15 хвилин після введення препарату, щоб перевірити реакцію організму. 

На сайті компанії Pfizer в інформаційному бюлетені йдеться, що не рекомендується робити щеплення, якщо маєте порушення згортання крові або приймаєте антикоагулянти (препарати, які розріджують кров).

Представники Pfizer рекомендують повідомити медпрацівника перед процедурою, якщо:

 • колись була важка алергічна реакція або проблеми з диханням після ін’єкції будь-якої іншої вакцини,
 • маєте проблеми зі згортанням крові,
 • колись непритомніли після ін’єкції,
 • про всі ліки, які на момент щеплення приймали, або нещодавно використовували або плануєте.
Фото: ТСН.ua

Які можуть бути побічні реакції?

Побічні реакції у вакцин проти коронавірусу, як і у вакцин проти інших хвороб, є. Та й взагалі немає жодного лікарського засобу без побічних ефектів. Та більшість реакцій, які з’являлися, в людей після вакцинації проти коронавірусу, були незначними і минали самостійно за кілька днів.

Йдеться про такі можливі загальні реакції після щеплення:

 • почервоніння, підпухлість чи болісне відчуття у місці ін’єкції
 • підвищення температури тіла
 • стомлюваність
 • головні та м'язові болі
 • запаморочення і нудота, але це може спостерігати і під час звичайних аналізів через страх.

"Здебільшого побічні ефекти тривають максимум кілька днів. Це легкий біль в місці уколу, іноді втома, підвищена температура, головний біль, біль в м'язах або суглобах. Можливий також невеликий набряк на місці уколу. Але все це — відомі побічні ефекти, властиві будь-якій вакцинації. Вони короткострокові й не несуть шкоди для організму. З огляду на те, наскільки небезпечним для життя може бути COVID-19, з побічними ефектами від вакцин проти коронавируса можна змиритися", — сказав німецький вчений Клаус Ціхутек в інтерв’ю DW.

В окремих рідкісних випадках, до прикладу, вакцина Pfizer/BioNTech може викликати важкі побічні ефекти. Алергічна реакція зазвичай виникає від декількох хвилин до однієї години після введення препарату. В інформаційному бюлетені на сайті компанії щодо вакцини вказано, що серед нечастих побічних ефектів може спостерігатися:

 • збільшення лімфатичних вузлів,
 • поганий настрій,
 • біль у кінцівках,
 • безсоння,
 • свербіж у місці ін’єкції.

Йдеться і про важкі побічні ефекти, але вони, як наголошується, є рідкісними. Серед таких симптомів:

 • тимчасовий односторонній параліч лицьового нерва.
 • сильна алергічна реакція.

У разі, якщо все ж організм дасть важку алергічну реакцію, слід негайно звертатися до медиків! 

Фото: ТСН.ua

Після і до вакцинації

У плані підготовки до вакцинації від коронавірусу, то це не відрізняється від будь-яких інших інфекцій. Медична експертка ЮНІСЕФ Катерина Булавінова взагалі наводила закордонний приклад, де вводять вакцину людям, які навіть не виходять для цього з авто.

Втім, як і за будь-якої іншої вакцинації за кілька днів до процедури не варто вживати алкоголь, не палити, не вживати ліки, які впливають на імунну систему, слід уникати серйозних фізичних навантажень, стресів і переохолоджень. Після вакцинації протягом перших днів рекомендації такі самі.

Спеціально обстежуватися перед вакцинацією, стверджують у МОЗ, не потрібно, але можна проконсультуватися з лікарем, якщо маєте якісь індивідуальні особливості організму.

Після самої процедури слід перебувати під наглядом медика протягом 15 хвилин, а якщо схильні до алергії, протягом 30 хвилин. Вживати ліки, які борються з симптомами можливої реакції організму на вакцину, не рекомендується. Натомість за тяжких проявів необхідно одразу звертатися до лікарів.

Крім того, процедура має містити обов’язково два щеплення із певним проміжком. Це потрібно, щоб отримати високий ступінь захисту. У Pfizer/BioNTech заявили, що "немає даних, які б показували, що захист після першої дози зберігається через 21 день".

Генеральний директор Pfizer Альберт Бурла пояснив, що було б великою помилкою пропустити другу дозу, адже вона майже вдвічі збільшує ступінь захисту.

Також між першою і другою дозою людина є уразливою і ризикує інфікуватися, тому в цей період потрібно максимально дотримуватися протиепідеміологічних правил і бути вкрай обережним.

Водночас носити маску, часто мити руки й уникати скупчень людей, треба і після щеплення. Адже вакцина не дає 100% гарантії захисту від зараження. І навіть якщо у вас немає симптомів, ви все одно можете переносити вірус. 

Летальні випадки і вакцина

Мережею ширяться повідомлення про те, наскільки вакцинація нібито є небезпечною. Як приклад, навіть з’явилася інформація про смерть медсестри Тіффані Довер після процедури. Однак, як виявилося, жінка втратила свідомість через реакцію організму на біль від голки шприца, а не на саму вакцину. 

Також у ЗМІ була інформація про смерть 6 учасників випробувань вакцини Pfizer. З посиланням на американське FDA стверджувалося, що один з вакцинованих страждав від атеросклерозу та ожиріння і помер на третій день після щеплення. Другий пішов із життя після отримання другої дози вакцини.

Однак, пояснимо, під час випробувань цієї вакцини дійсно померли шестеро (2 вакцини, 4 плацебо) із 43 448 добровольців. Але, найголовніше — FDA не пише про те, що смерті людей, які отримали вакцину, пов'язані саме з вакциною. Навпаки, сказано, що три з чотирьох смертей сталися в старшій групі, померлим було понад 55 років. Так: 

 • в одного із померлих сталася зупинка серця після другої вакцинації,
 • другий помер від атеросклерозу через три дні після першої вакцинації.

Одержувачі плацебо померли від:

 • інфаркту міокарда 
 • геморагічного інсульту
 • невідомих причин.

Водночас нещодавно надійшла інформація про смерті в Норвегії, Ізраїлі та США після вакцинації препаратом Pfizer/BioNTech. Але наразі жодного летального випадку, коли доведено, що він пов'язаний із застосуванням вакцини Pfizer, немає. 

У Норвегії побічні ефекти могли виникнути у людей похилого віку, які страждають на серйозні захворювання. Десять випадків ще вивчають. В Ізраїлі 75-річний чоловік помер від серцевого нападу, він також страждав від  онкологічних захворювань і раніше вже мав кілька серцевих нападів. У США померлий чоловік мав декілька супутніх захворювань. 

Чи потрібно вакцинувати тих, хто перехворів?

Люди, які перехворіли на коронавірус і після недуги в них сформувався рівень антитіл, вакцинуватися від COVID-19 також повинні. Адже високий рівень антитіл з часом зменшується, а є ще й клітинний імунітет, імунна пам'ять, тому не зовсім правильно покладатися тільки на рівень антитіл.

Втім, перехворілих у списку на вакцинацію на першому етапі не буде. Як сказав головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко в інтерв'ю ТСН.ua, поки обмежено доступ до вакцин, проведення щеплення таких особам можна на 3-6 місяців.

Водночас начальник головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан вважає, що громадяни, які перехворіли або мають антитіла, вакцинуватися не повинні.

Аналогічну думку щодо непотрібності вакцинації тим, хто перехворів, висловив лікар-інфекціоніст Євген Дубровський. На його думку, подолавши недугу самостійно, люди надійно захищені та не потребують жодного втручання.

"Додаткова стимуляція вакциною є недоцільною. Вакцину треба розглядати виключно для осіб з високої групи ризику. У випадку, коли відсутній природний імунітет", — заявив він.

Крім того, критикує вакцинацію тих, хто перехворів, і відома лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська. Вона стверджує, що нібито це може навіть зашкодити організму і радить кожному перехворілому перед запланованою вакцинацією здати ІФА-тест на антитіла до коронавірусу.

Водночас у МОЗ заявили, що перед вакцинацією проводити жодних аналізів не будуть, як і перевіряти рівень антитіл. Ба більше, відома інфекціоністка Катерина Булавінова заявила, що перевіряти рівень антитіл не має сенсу, оскільки наразі достеменно невідомо, як саме вони впливають на коронавірус, тому вона радить вакцинуватися всім, попри те, хворів уже чи  ні.

Як вводиться вакцина?

Усі згадані вакцини вводяться внутрішньом'язово. Серія вакцинації складається з двох доз, вводяться вони з певним інтервалом. Наприклад, у Pfizer проміжок 21 день, AstraZeneca — 28 днів, Sinovac — 14 днів.

Утім, зауважимо, що конкретної інформації про те, як довго після вакцинації організм буде захищений, невідомо. Попередньо говорять про тривалість антитіл до щонайменше року. 

Ляшко заявив, що імунітет після вакцинації від коронавірусу буде зберігатися не менше 12 місяців

Ляшко заявив, що імунітет після вакцинації від коронавірусу буде зберігатися не менше 12 місяців

Який документ я отримаю після вакцинації?

Поки що в Україні не впроваджують жодних документів, які видаватимуть після вакцинації. МОЗ потенційно розглядає можливість введення міжнародного свідоцтва про вакцинацію, але допоки доступ до вакцин від коронавірусу обмежений, такий документ в Україні не буде обов'язковим.

Надалі, щоб отримати COVID-паспорт, потрібно буде звернутися до сімейного лікаря. 

Де будуть вакцинувати і хто?

Вакцинація в Україні буде відбуватися двома способами:

 • у стаціонарних пунктах щеплень
 • за попереднім записом щеплення робитимуть мобільні бригади з імунізації. 

До складу мобільної бригади входитимуть лікар, дві медсестри, реєстратор, резерві медики, а також один водій. Одна бригада протягом робочого дня зможе зробити 100 щеплень. Усього буде сформовано майже 600 мобільних бригад.

Записатися на вакцинацію можна буде трьома способами:

 • через сімейного лікаря
 • через спеціальний вебсайт, а також через застосунок "Дія"
 • через "гарячу лінію" МОЗ за телефоном 0800602019

Усіх, хто записався, будуть розподіляти:

 • або в пріоритетні групи (наприклад, від 60 років);
 • або ставити в лист очікування.

Віктор Ляшко детально пояснив, як українці будуть записуватися на вакцинацію від COVID-19

Віктор Ляшко детально пояснив, як українці будуть записуватися на вакцинацію від COVID-19

Сумніваюся, чи робити щеплення. Чому варто вакцинуватися?

Нині у світі циркулює чимало небезпечних хвороб, серед яких кір, поліомієліт, туберкульоз, гепатит. Віднедавна до цього списку додався COVID-19. Станом на сьогодні єдиним безпечним способом для формування захисту від захворювань, які можуть викликати ускладнення і навіть смерть, є саме вакцинація. Інших перевірених ефективних способів запобігання зараженню інфекцією на сьогодні немає.

Завдяки вакцинації, у XX столітті, під час спалаху поліомієліту (вражає центральну нервову систему, викликає параліч, може призвести до смерті), вдалося зберегти життя півтора мільйона людей, ще 18 млн уникнули паралічу.

І хоч хворобу перемогли у світі, МОЗ б'є на сполох, бо в Україні є ризики для спалаху інфекції, адже протягом року істотно зменшилася кількість вакцинованих дітей.

Найпоширеніші питання про вакцинацію - міністр охорони здоров’я Максим Степанов

Найпоширеніші питання про вакцинацію - міністр охорони здоров’я Максим Степанов

Слід наголосити, що вакцина не є панацеєю. Після двох щеплень знижується ризик захворіти й мати тяжкий перебіг коронавірус. Але навіть після курсу вакцинації дистанція, маски, гігієна лишаються першочерговими. 

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
30к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація