Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
В Інституті нацпам’яті розповіли про пропозицію Польщі щодо легалізації всіх пам'ятників

Всі польські пам'ятники відновлюються за рахунок української сторони.

Кілька років працює спільна українсько-польська комісія, яка займається впорядкуванням поховань, відповідно поляків в Україні та українців у Польщі.

До неї входять з української сторони Інститут національної пам'яті і Державна міжвідомча комісія з питань поховань жертв війни і політичних репресій, з польської — Інститут національної пам'яті і міністерство культури, розповів , директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович в інтерв'ю ZN.UA.

"Ми пропонуємо легалізацію пам'яток за формулою "все — на все". Якщо зараз розбиратися — який і коли поставлено, це тільки політизувати тему. Ми цієї позиції дотримуємося, хоча чудово розуміємо, що співвідношення в цифрах явно на користь польських пам'яток. Більше 150 польських незаконних пам'ятників знаходиться на території України, і десь близько 50 українських — на території Польщі", - сказав він.

Зазначається, що переговори, які повинні були відбутися в Польщі у вересні цього року і які могли увінчатися успіхом, не відбулися. При цьому відбулася зустріч віце-прем'єр-міністра і міністра культури Польщі Петра Глинського з міністром культури України Євгеном Нищуком, в якій брали участь представники УІНП.

"Пан Глінський запропонував новий формат вирішення проблеми: створити нову міжурядову комісію. Пропозицію не було сприйнято українською стороною, оскільки створення міжурядової комісії — дуже тривалий процес. Ми впевнені, що структури, уповноважені в Україні та Польщі, ще не вичерпали свого потенціалу. Згідно з українським законодавством, УІНП і Міжвідомча комісія залишаються відповідальними за реалізацію цієї політики. Після цього члени польської делегації повернулися до Варшави, і в ЗМІ публікувалися дуже радикальні їхні заяви", - зазначив В'ятрович.

За його словами, за останні три роки відбулися 15 випадків осквернення українських пам'яток, зокрема могил і хрестів, на території Польщі. Відповідальність на себе брали праворадикальні групи. Але ніякої реакції офіційної Варшави на таке дійсно варварське ставлення до української пам'яті не було.

""Війна пам'ятників" перекинулася на територію України, де якісь незрозумілі сили (думаю, що проросійські) осквернили чотири польських пам'ятника. Різниця полягає в тому, що після цих випадків вандалізму всі політичні сили в Україні, включаючи правих радикалів, засудили подібні акти. Всі польські пам'ятники були відновлені за рахунок української сторони. І зараз немає жодного розореного польського пам'ятника на українській території, і немає, на жаль, жодного відновленого українського — польською", - зауважив він.

Нагадаємо, раніше польський сенатор та історик Ян Жарин звинуватив Україну у "варварській поведінці" щодо питань історичної пам’яті. Жарин заявив про наявність багатовимірної кризи у польсько-українських відносинах, яка була викликана "серйозними і глибокими культурними відмінностями між Польщею та Україною".

Залиште свій коментар

Вибір редакції