В Україні четвертий рік триває реформа інтернатів: як змінилося життя дітей у сиротинцях

В Україні четвертий рік триває реформа інтернатів: як змінилося життя дітей у сиротинцях

Фото: ДСНС у Тернопільській області

Цьогоріч в країні стало на 16 інтернатів менше.

Станом на 2020 рік в  інтернатах України перебуває 77 тисяч дітей. Це менше на 9 тисяч, ніж торік, але й одна з  найбільших цифр несімейного виховання дітей у Європі. Чимало посадовців досі вважають — інтернат це краще за  дім. Для того, щоб дізнатися, що думають самі діти, психологи провели опитування в інтернаті на Тернопільщині.

Про його результати 23 листопада йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Десятирічні двійнята Богдан і Степан разом із братами та сестрами опинилися в інтернаті. Вони з багатодітної родини. Мати  покинула сімох дітей. Вони жили разом із психічно хворим батьком. Хлопці  легко знайомляться і  діляться своїм секретом, що відрізнити їх можна за родинкою та одягом. Вони важко згадують минуле і плутаються в роках, скільки живуть в інтернаті.

Вихователі переповіли — це були злидні й антисанітарія. Ані ліжок, ані іграшок, у домі замість туалета дірка в підлозі. Аби врятувати  від голоду, дітей  вилучили в батьків.

Школа-інтернат у Бережанах, де хлопці живуть і навчаються, потрапила під реформу. Замість інтернату тут за 4 роки має бути профільний ліцей, де зможуть ночувати лише старшокласники.

Для таких, як Бодя і Стьопа, батьків яких позбавили прав, а таких дітей тут 22 — планують створити сімейні кімнати.

Поки що ж усі семеро з  родини двійнят Струтинських розкидані по різних кутках закладу, і навіть банально — особисті речі дітям зберігати ніде.

Директор інтернату називає Бережанський сиротинець успішною школою, тут і великий стадіон, і  сучасний компютерний клас , і туалети новенькі . Проте психологи  звертають увагу на інше.

"Якби не гарно, хай би тут золоті були двері і все було супер-супер влаштовано, але коли тут немає тепла й емоційно дитина не почувається в безпеці, її потреби не задовольняються, вона все одно не буде гармонійно розвиватись", — зазначають вони.

Опитування дітей у цьому інтернаті засвідчило — діти мріють про елементарне, поспати без графіка, особистий простір та бути потрібними.

В інтернаті є кімната психолога, де діти мали б ділитися сокровенним. Коли їх питали, куди вони йдуть, коли їм погано, вони її навіть не згадували. Хоча директор, упевнений, що вона (кімната психолога. — Ред.) працює.

В Україні  четвертий рік триває реформа інтернатів, згідно з якою 90% закладів мають закрити, а дітям знайти сімейні  форми виховання. Поки що понад 700 інтернатів  усе ще працюють.

Реформа інтернатів: як впливають на вихованців зміни у закладах

Реформа інтернатів: як впливають на вихованців зміни у закладах

Двійнята Степан та Богдан  можуть бути всиновленими, але охочих усиновити одразу сімох — катма. Діти ж кожного з дорослих зустрічають як потенційну родину.

Тим часом в Україні спостерігається нечуване за останні 10 років зменшення усиновлень. 694 дитини за цей неповний рік, тоді як торік майже втричі більше. Неусиновлені діти заповнюють інтернати, які мали б закривати. Найгірше із усиновленням рідних братиків та сестричок. 90% сиріт, які осідають в інтернатах — це так звані сімейні групи, де троє чи п'ятеро дітей. 

Авторка: Світлана Березівська. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація