В Україні катастрофічно бракує ПЕТ-КТ-сканерів діагностики лімфоми: кожен п'ятий відмовляється від обстеження

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
В Україні катастрофічно бракує ПЕТ-КТ-сканерів діагностики лімфоми: кожен п'ятий відмовляється від обстеження

ТСН

До переліку медичних послуг, які оплачує держава, ПЕТ-КТ входить, але з позначкою "Якщо вистачає фінансування".

В Україні кожен п'ятий пацієнт відмовляється від ПЕТ-КТ діагностики лімфоми через дорожнечу і кількамісячні черги. До того ж, у всій країні є лише чотири апарати, і всі вони в столиці. Це тоді як щороку діагностують 3,5 тисячі нових випадків цього онкологічного захворювання. 

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Лікування лімфоми у пацієнтки Ольги Гужви розпочалося чотири роки тому. Цієї весни в Ольги запідозрили рецидив. І лише тоді її направили на обов'язкове при лімфомах обстеження ПЕТ-КТ до Києва.

"Якби мені не зробили ПЕТ-КТ, а подовжили лікування лише на підставі комп'ютерної томографії, лікарі, звісно, відправили б мене на пересадку кісткового мозку. Мені б зробили непотрібну пересадку", — розповідає жінка.   

Пацієнтська організація Cancel/R провела опитування серед людей з лімфомами. Понад половині з них ПЕТ-КТ не робили взагалі. 

"Ми опитали 118 пацієнтів з лімфомами. З'ясували, що тільки половину цих пацієнтів взагалі направляли на ПЕТ-КТ і казали, що їм потрібен такий метод діагностики", — повідомила голова організації Інесса Матюшенко. Серед причин дівчина називає кількамісячні черги на обстеження та брак коштів. 

Київський онкологічний центр має два ПЕТ-сканери. Вони на вигляд як звичний апарат комп'ютерної томографії, але мають значно більші можливості. Пацієнтові вводять радіоактивний препарат, який виготовляють тут же у лабораторії. Ракові клітини їх поглинають і тому стають видимими для сканера.

Лікарка Олена Олійніченко розповідає, що інші методи — КТ, МРТ, УЗД — не дозволяють оцінити метаболічну активність тканини, а ПЕТ-КТ — це золотий стандарт терапії лімфом. І кожен пацієнт повинен зробити щонайменше три таких обстеження. 

"Це індивідуалізований підхід до лікування хворого, коли на основі результатів ПЕТ-КТ ми можемо скорегувати терапію. Це дає нам можливість говорити про повну ремісію і повне одужання", — пояснює онкогематологиня Ірина Крячок. 

У київському центрі наразі черга у чотири тижні. І навантаження лише зростає. Вартість такого дослідження становить від 9 до 21 тисяч гривень у приватній клініці.

Так, пацієнтка Ірина ще у травні записувалася на наступне обстеження на вересень. У жінки це вже третій онкологічний діагноз за останні чотири роки.

"Лікуватись дуже довго і дуже дорого. Може, мене не так лякає сама хвороба, як те що, вибачте, у нас в країні немає можливості лікуватися безкоштовно. І коштує це колосальних грошей. Дуже страшно думати, що через мої хвороби моя сім'я може лишитися взагалі без нічого", — зізнається жінка. 

До переліку медичних послуг, які оплачує держава, ПЕТ-КТ входить, але з позначкою "Якщо вистачає фінансування". Отже, наразі не вистачає. Щодо нових центрів, ТСН запитала про перспективи у МОЗ, але відповіді не отримала. Зараз подібний проєкт коштував би кілька десятків мільйонів доларів.

Великі ціни та довгі черги: чому українці відмовляються від діагностування лімфоми

Великі ціни та довгі черги: чому українці відмовляються від діагностування лімфоми
Наступна публікація