В Україні можуть зникнути села

За роки незалежності чисельність сільських населених пунктів скоротилася на 305 одиниць.

Півтора десятка років поспіль на високому законодавчому і виконавчому рівнях не втомлюються виголошувати патетичні промови і заклики про необхідність сприяння та допомоги вітчизняному товаровиробнику і пріоритетність соціального розвитку села.

Однак, як свідчить практика, у нашій державі між наміченими планами та їх виконанням завжди існує глибока прірва. Це підтвердили і фахівці Рахункової палати, які представили на розгляд Колегії Рахункової палати аналіз розвитку соціальної сфери села за минулі роки.

За висновком Колегії, системної державної підтримки соціально-економічного розвитку села як не було, так, по суті,  немає й до сьогодні. І про це красномовно свідчать цифри – порівняно з 1991  на початок 2007 року чисельність сільського населення зменшилась майже на 2 мільйони чоловік або на 11,8 відсотка. На жаль, це закономірний результат того, що, внаслідок незадовільного організаційного та фінансового забезпечення програми розвитку села, жодного з її показників не виконано в повному обсязі. Тобто, благі наміри так і залишилися ними.

Зокрема, відбувається обезлюднення сільської місцевості. Протягом 2001-2005 років у 3,6 тис. сіл (12,5 відсотка загальної кількості) не народилося жодного немовляти, а в 3 тисячах сіл не було дітей віком до п’яти років. За роки незалежності чисельність сільських населених пунктів скоротилася на 305 одиниць. Рівень депопуляції сільського населення чітко сигналізує про демографічну катастрофу, повідомляє прес-служба Розрахункової палати.

Невиконання завдань програми і проекту Міжнародного банку реконструкції та розвитку "Фонд соціальних інвестицій" призвело до того, що у 2005 році майже половина сіл не мали шкіл та закладів охорони здоров'я, дві третини - дошкільних закладів освіти, 40 відсотків – клубів і будинків культури. Лише 22 відсотки сіл мають водогони, 36 відсотків – газ, 5 відсотків – каналізацію. Рівень забезпеченості сільського населення якісною питною водою залишається вкрай незадовільним.

Мінекономіки та Мінфін  в Державних бюджетах України на 2003-2005 роки не враховували передбачені, як пріоритетні, заходи з соціального розвитку села, а кошти з державного бюджету виділялися в значно менших обсягах, ніж передбачено законодавством. На сьогодні у сільській місцевості залишаються недобудованими, з високим відсотком готовності понад 349 шкіл, 61 дошкільний заклад, 111 закладів охорони здоров'я, 151 заклад культури. Профільним міністерствам (Міністерству освіти і науки – на проведення комп’ютеризації сільських шкіл та придбання автобусів для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості, Міністерству охорони здоров’я – на закупівлю автомобілів швидкої медичної допомоги для сільських закладів охорони здоров’я та оснащення сільських амбулаторій і фельдшерсько-акушерських пунктів) кошти державного бюджету на заходи, пов’язані з соціальною сферою села, надавалися в розмірах значно менших, ніж було передбачено законами України про державний бюджет на відповідний рік. А на заходи, передбачені Програмою у сфері культури, кошти з державного бюджету не виділялися зовсім.

Як зазначають фахівці Рахункової палати, всупереч вимогам чинного законодавства та не дивлячись на те, що пройшло вже майже два роки як закінчилась дія Програми, нова Загальнодержавна комплексна програма підтримки розвитку українського села на період до 2015 року не затверджена. Як наслідок, видатки з державного бюджету у 2006 році та І півріччі 2007 року на розвиток соціальної сфери у сільській місцевості проводяться безсистемно, за залишковим принципом. Крім того, видатки, передбачені законом України "Про Державний бюджет України на  2007 рік" на інвестиційні проекти для розвитку соціальної сфери села, скоротилися, у порівнянні з попереднім роком, на 67,6 мільйона гривень.

Через визначення Мінфіном у законах України про державний бюджет на 2006-2007 роки нереальних джерел фінансування на закупівлю шкільних автобусів для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості та автомобілів швидкої медичної допомоги для сільських закладів охорони здоров’я, зазначені заходи у 2006 році і І півріччі 2007 року не здійснювалися взагалі.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: