Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
В Україні офіційно з'явилася нова спеціальність трансплант-координатора

Але трансплантація в країні ще не працює.

В Україні офіційно з'явилася нова спеціальність - трансплант-координатор. Це одна з обов'язкових вимог Закону про трансплантацію, який набув чинності з першого січня. До кінця року дипломи мають отримати сім десятків фахівців. Про це йдеться у сюжеті ТСН.19.30.

Мама Діана заклеює пластирем руку Григорію - у хлопця щойно закінчився діаліз. Кожен вузлик - імплантований шунт, через який Григорія під'єднують до штучної нирки тричі на тиждень. Таку процедуру у токсикології Охматдиту нині проходять 24 дитини. І цьогоріч маленьких  пацієнтів побільшало.

"Є суттєве збільшення дітей з першого січня, трошки менше стали відправляти на трансплантацію від родинного донора", – каже анестезіолог Ольга Бабічева.

Трансплантацію просто перестали робити - лікарі побоюються відповідальності за порушення закону.

Новий закон про трансплантацію, що запрацював із початку року, мав вивести цю медичну галузь на світовий рівень. А на практиці - заблокував пересадки. Нині, щоб провести таку операцію, і донор, і реципієнт мають бути в спеціальній інформаційній системі - її ще створюють. А все це має бути під контролем трансплант-координатора - таку нову спеціальність вже створили. Він має виявляти потенціальних донорів, отримувати дозвіл і забезпечувати комунікацію між родичами, лікувальними закладами і безпосередньо трансплантологами.

ВідеоВ Україні офіційно з'явилася професія трансплант-координатора

Це одна з обов'язкових вимог Закону про трансплантацію, який набув чинності з 1 січня. До кінця року дипломи мають отримати 7 десятків фахівців. А от коли запрацює закон, який дає їм повноваження і розблоковує трансплантацію – далі у сюжеті.

В Україні офіційно з'явилася професія трансплант-координатора

Поки що таких фахівців готують лиш у Запоріжжі. Тут спираються і на світовий, і на власний досвід - трупну трансплантацію виконували раніше.. Взагалі-то курсантів семеро, та решта - нині на конференції. Христина - нефролог з Івано-Франківська. Каже, надивилася на людей, яких могла б врятувати пересадка.

"Я думаю, найскладніше буде психологічний аспект розмови з родичами потенційного донора", – вважає вона.

Іван Дарій - місцевий невропатолог. І він щодня бачить потенційних донорів: "На рік до нас надходить понад 1200 пацієнтів з інсультом, дуже часто це захворювання є фатальним і внаслідок цього смерть мозку".

Правильна діагностика, методи спілкування із родичами померлого і юридичні аспекти трансплантації - усього цього їх мають навчити за місяць. Однак законодавчі аспекти просто загально окреслюють. Щоб закон запрацював, його треба ще міняти, кажуть в МОЗ.

"Треба внести зміни до діючого закону, які передбачатимуть можливість здійснення трансплантації паралельно з усіма процесами, які прописані законодавчо. Те, що детально прописано в законопроекті, неможливо реалізувати за шість місяців", – каже заступник в. о. міністра охорони здоров'я Роман Ілик.

Хоч іще восени розраховували встигнути. Нині розробили постанову Кабміну, яка б дозволяла невідкладну трансплантацію за рішенням консиліуму лікарів та письмової згоди родичів. Та закон все одно сильніший за постанову, дії лікарів зможуть перевіряти правоохоронці.

У сусідній Білорусі щороку в середньому виконують півтисячі пересадок. До цього йшли десять років, відколи створили єдину систему трансплантації. І в один з білоруських центрів за новою ниркою збирається Григорій. 60 тисяч євро вже заплатили. Затягувати - небезпечно. В Україні ж, за оптимістичними прогнозами, трансплантологія має запрацювати до кінця цього року

Кореспондент ТСН Ольга Нескородяна

Залиште свій коментар

Вибір редакції