В Україні підвищився рівень свободи преси

Поліпшення в Україні відбулося в основному за рахунок зменшення кількості нападів і залякувань журналістів.

Міжнародна правозахисна організація Freedom House у своїй новій доповіді, присвяченій становищу преси в світі, зафіксувала підвищення рівня свободи ЗМІ в Україні в 2009 році.

За даними FH, поліпшення в Україні відбулося в основному за рахунок зменшення кількості нападів і залякувань журналістів, а також з причини різноманіття представлених думок і власників засобів масової інформації. У відповідному рейтингу Україна зайняла 115 місце, розділивши його з Кувейтом і Мексикою.

В цілому з 195 країн 70 є вільними (36%), частково вільних 61 (31%), інші 64 (33%) - невільні. До десятки найменш благополучних з погляду свободи ЗМІ країн увійшли Білорусь, Іран, Лівія, М’янма, Північна Корея, Туркменістан, Узбекистан, Еритрея, Екваторіальна Гвінея і Куба.

Також однією з найнебезпечніших країн для журналістів, як і минулого року, визнана Російська Федерація. У доповіді підкреслюється "нездатність правоохоронних органів захистити журналістів, збільшення випадків самоцензури журналістами, які не хочуть стати об'єктом переслідувань і навіть вбивства".

Найбільший неспокій у правозахисників викликало зростання тиску на ЗМІ у низці держав Африки, Латинської Америки і Середнього Сходу. Так ЮАР і Намібія спустилися в рейтингу з категорії країн з вільною пресою в категорію "частково вільних", а Мадагаскар у 2009 році перейшов у групу держав з невільними ЗМІ.

У Латинській Америці, за оцінкою FH, свобода ЗМІ найбільше порушувалася в 2009 році в Мексиці і Гондурасі. Також погіршало становище журналістів в Еквадорі, Нікарагуа і Венесуелі. У азіатському регіоні Freedom House відзначає позитивні тенденції в шести країнах, серед яких Індія і Індонезія, і говорить про посилення обмежень свободи ЗМІ в Бангладеш і Бутані.

Серед країн Західної Європи, традиційно найбільш благополучного регіону з розвиненими демократичними традиціями, статусу країни з "частково вільними" ЗМІ удостоїлася Італія, де найбільш сильний вплив влади на роботу засобів масової інформації, а також велике число державних ЗМІ.

На пострадянському просторі краще за всіх справи зі свободою слова йдуть у Естонії, яка посіла в рейтингу 14-е місце. Очолили рейтинг Ісландія, Норвегія і Фінляндія.

Freedom House проводить щорічний моніторинг рівня свободи ЗМІ у всіх країнах з 1980 року, включаючи друковані видання, теле- і радіомовні корпорації та Інтернет. Висновки про стан свободи преси правозахисники роблять на основі оцінки таких критеріїв, як свобода слова, контроль урядів над ЗМІ, випадки застосування насильства по відношенню до журналістів, економічна і політична ситуація в країні.

Нагадаємо, в січні Freedom House четвертий рік поспіль визнала Україну вільною країною. Дотримання політичних прав в Україні аналітики оцінили на 3 бали, розвиток цивільних свобод - на 2 бали (якнайкращий бал - 1, якнайгірший - 7).

Нагадаємо, раніше міжнародна організація "Репортери без кордонів" констатувала погіршення свободи слова в Україні після приходу до влади нового президента Віктора Януковича,

Читайте також:

“Репортери без кордонів” закликають Могильова припинити залякування журналістів

"Репортери без кордонів" констатували погіршення свободи слова після обрання Януковича

Складено десятку "душителів української журналістики"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: