В Україні рівень води у річках впав до сторічного мінімуму: чим це загрожує

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
В Україні рівень води у річках впав до сторічного мінімуму: чим це загрожує

Фото: www.rpea.com.ua

Це матиме негативні наслідки для різних секторів економіки, а також життя людей.

У річках та водосховищах України через безсніжну зиму та відсутність дощу значно впав рівень води – подібна ситуація складається уперше за століття.

Про це пише Радіо Свобода.

Як зазначається, зазвичай, у березні і на початку квітня, річки наповнюються водою після танення снігу. Цього року в Україні такого фактично не сталося. Вода трохи прибула лише у гірських річках Карпат, де час від часу таки випадав сніг. Тим часом усі рівнинні річки недоотримали води.

Науковці кажуть, що така ситуація склалася уперше за останнє століття. "Відсутність весняного водопілля, під час якого річки промиваються талою водою, може призвести до загального зменшення поверхневих вод, до погіршення екологічної ситуації і погіршення якості води у річках. Що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для різних секторів економіки. Для сільського господарства можуть обмежуватися обсяги води, можуть вводитися ліміти або обмеження на водопостачання. Треба розуміти, що тенденції, які зараз відмічаються, є довготривалими", – попереджала ще на початку березня Вікторія Бойко, начальник відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру ДСНС.

"За таких кліматичних умов найбільше постраждають малі річки, які мають невелику площу водозаборів. Якщо дощів не буде, то вони можуть критично зміліти, а то і висохнути. Порушиться баланс ґрунтових вод, що найперше призведе до суттєвого зменшення води у колодязях", – додав Віталій Жук, завідувач сектору Державного агентства водних ресурсів України.

Висохнути можуть і такі наземні водойми, як малі ставки і озера.

"Зима без снігу, а весна без дощу – це такі процеси, які мають довгостроковий вплив і відобразяться на усіх складових екосистем. Це вплине і на людей, і на тваринний та рослинний світ. Потребу у воді за таких умов будуть компенсувати збільшенням водозабору із підземних горизонтів, що теж має свої негативні наслідки", – наголосив під час онлайн-обговорення Сергій Размєтаєв, голова Харківської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ).

Екологи також наголошують, що самовільне створення безлічі ставків у непридатних для цього умовах, призвело до замулення джерел і малих річок. Уже зараз це має великі негативні наслідки для довкілля і водозабезпечення населених пунктів.

Аби подолати цю проблему ВЕЛ пропонує сформувати нову водну політику в Україні на засадах Водної Рамкової директиви ЄС. Її суть полягає у тому, аби перейти від використання до інтегрованого управління водними ресурсами, запровадити басейновий принцип у водокористуванні та збереженні водних об’єктів.

Фахівці підкреслюють, що треба намагатися раціонально використовувати воду. Це стосується як населення, так і промисловості та сільського господарства.

Водночас потреба у воді з малих водойм значно виросла через пожежі, що виникають на відкритих просторах практично усіх областей України.

Нагадаємо, з водойм України до 2050 року може зникнути риба через занадто великий вилов, забруднення і браконьєрство. Українські екологи стверджують, що сьогодні загибель Азовського моря здається неминучою.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація