У Німеччині мешканцям повертають гроші за комуналку, які залишилися в кінці року.
ЖЕКи скоро замінять управительськими компаніями, йдеться у сюжеті ТСН. 19:30. Будинки матимуть краще облуговування, а двірники із сантехніками - високі зарплати.
Такі райдужні перспективи малював перший заступник столичного голови Олександр Мазурчак - журналістці ТСН Інні Боднар, яка влаштувалась на роботу заступником керівника одного з київських ЖЕКів.
Чиновник, що опікується у КМДА житлово-комунальним господарством, намалював таку схему:
мешканці будинку сходяться на збори і обирають правління; правління наймає управительську компанію, яка наймає субпідрядників, а вже вони обслуговуватимуть будинок; нікому нічого не навязуватимуть, усі все обиратимуть по-чесному - через тендер.
"Ця управляюча компанія рахує, як краще зробити так, щоб надати послуги і при цьому зекономити гроші", - додав Мазурчак.
Наприклад, двірників можуть попросити топтати сміття, щоб більше влазило. Тоді його рідше вивозитимуть, а зекономлені гроші підуть у зарплату двірника.
Приблизно за такою ж схемою давно живуть у Німеччині. От тільки тут чітко розмежоване своє і спільне. Все, що в квартирі, - ремонтує власник, решту - адміністрація будинку.
Комуналка за двокімнатну квартиру обходиться німцю приблизно у 230 євро. В кінці року адміністрація будинку звітує, на що витратила гроші. Якщо кошти залишилися - їх повертають мешканцям. А коли використали більше - жителі доплачують.
В Україні нещодавно вже запустили одну управлінську компанію у якості пілотного варіанту та поки що спостерігають.