В Україні утилізовують лише 1% використаних батарейок: тонни отрути потрапляють у ґрунт та воду

У Європі тим часом працюють десятки заводів із утилізації вживаних батарейок та акумуляторів.

Щороку в Україну офіційно ввозять дві з половиною тисячі тонн нових батарейок для користування у побуті. Нелегально - приблизно так само. І лише один відсоток використаних елементів потрапляє на утилізацію. Решта опиняється на звалищах, йдеться в сюжеті ТСН. 19.30.

Щодня тонни отрути потрапляють у повітря, ґрунт та воду. В нашій країні і досі не утилізують використаних батарейок. Без грошових дотацій переробники не готові починати бізнес, який не дасть прибутку.

Тарас Когут, директор львівського заводу "Аргентум", розповідає, що за 5 років на підприємстві назбирали стільки батарейок, скільки в Україні споживається за один тиждень - 77,5 тонн. Їх тут лише складують.

Кілька років тому в Україні спробували переробляти вживані батарейки. Найпростіший спосіб – механічний. Дробильна установка шинкує батарейки, магнітний сепаратор збирає залізо. Потім усе відправляють на кількаразове просіювання. Переробивши у такий спосіб кілька тонн батарейок, на заводі підрахували – працюють у збиток.

"Навіть якщо знайдеться покупець на матеріал, це буде часткова компенсація витрат, пов'язана з переробкою, логістикою і збором. Ніде в світі не заробляють на переробці і ми, на жаль, не вийняток", - зауважує Когут.

У Європі працюють десятки заводів із утилізації вживаних батарейок та акумуляторів. Ручну роботу тут замінили автоматичними конвеєрами. Збитки компенсують виробники та імпортери батарейок. За кожну тонну - приблизно 400 євро. У ціну елементів живлення вже закладена вартість утилізації. В Україні громадські активісти хочуть запровадити європейський досвід.

Утилізація однієї батарейки коштуватиме українцю 16 копійок, підрахували економісти. Це ще й ціна власного здоров'я. Елементи живлення містять небезпечні метали та сполуки - ртуть, свинець, кадмій, олово, нікель, цинк, магній. Лише одна батарейка здатна забруднити 400 л води або 20 квадратних метрів ґрунту. Потрапляючи в організм людини, небезпечні сполуки накопичуються і викликають генетичні зміни та онкологічні захворювання.

В Україні збирають лише один відсоток використаних елементів живлення. Волонтери хочуть підтягнути цей результат хоча б до десяти.

Якщо збір в Україні стане постійним та масовим, кілька підприємств вже готові почати переробку. Імпортери не проти підтримати ідею гривнею.

Кореспондент ТСН Ігор Бондаренко

Небезпечні батарейки: навіщо Україні підприємства з утилізації елементів живлення

Щороку в Україну офіційно ввозять 2,5 тисячі тон нових батарейок для користування у побуті. Нелегально приблизно стільки ж. І лише один відсоток використаних елементів потрапляє на утилізацію. Решта опиняється на звалищах. Тому щодня тони отрути потрапляють у повітря, ґрунт та воду. В нашій країні і досі не займаються утилізацією використаних батарейок. Без грошових дотацій переробники не готові починати бізнес, який не принесе прибутку.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: