В Україні зафіксували четвертий випадок дифтерії від початку року. Що це за хвороба і як їй протистояти

МОЗ рекомендує якнайшвидше зробити необхідні щеплення проти дифтерії дітям і дорослим згідно з календарем вакцинації.

У МОЗ повідомили, що діагноз "дифтерія" у 11-річного хлопчика з Чернігівської області був підтверджений лабораторно. Це уже четвертий випадок дифтерії в Україні 2018 року. Ця хвороба небезпечна своїми ускладненнями, які розвиваються стрімко і можуть призвести до смерті. Фахівці попереджають, що дифтерію легко переплутати із ангіною.

Що таке дифтерія і як вона передається

(Інформація Центру громадського здоров'я)

Це гостре інфекційне захворювання. Для нього характерне запалення переважно слизових оболонок ротоглотки та явища загальної інтоксикації (переважно вражає серцево-судинну та нервову системи).

Збудником є дифтерійна паличка, яка виробляє екзотоксин. Вона стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1% розчин сулеми знищують палички за 1 хвилину. Токсин, який виділяє паличка, в зовнішньому середовищі нестійкий, швидко гине під час нагрівання (+60 градусів за Цельсієм та вище), від дії прямих сонячних променів. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.

ВідеоЧетверо людей із підозрою на дифтерію опинилися в лікарнях на Чернігівщині

Всі вони - родичі 11-річного хлопчика, діагноз якому підтвердили раніше. Мати і двоє її інших дітей наразі перебувають в обласній дитячій лікарні, батько - в інфекційному відділені районної. Недужий на дифтерію хлопчик досі у важкому стані в реанімації. За словами медиків, він не мав вчасно зроблених щеплень. 

Четверо людей із підозрою на дифтерію опинилися в лікарнях на Чернігівщині

Джерело інфекції – хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсигенні штами збудника.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом. Зараження може відбутися через предмети побуту (наприклад, посуд чи іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни - інколи вони несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни.

Симптоми

Хворіють на дифтерію або не щеплені, або неправильно щеплені особи. Захворювання може мати такі прояви:

 • біль у горлі,
 • підвищена температура, лихоманка,
 • набряк слизової оболонки ротоглотки,
 • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу,
 • набряк шиї,
 • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Токсин також може потрапити у кров. Майже всі органи чутливі до його дії, але найбільш він вражає серце, нирки, наднирники та нервову систему. В результаті дії токсину порушується синтез білка клітинами, що призводить до загибелі клітини.

дифтерія інфографіка

Дифтерія може спричинити такі ускладнення:

 • блокування дихальних шляхів,
 • інфекційно-токсичний шок,
 • пошкодження серцевого м'яза (міокардит),
 • ураження нервової системи,
 • нефрозонефрит,
 • легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Захист

У МОЗ наголошують, що єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – це вакцинація дітей згідно з календарем профілактичних щеплень і ревакцинація дорослих кожні 10 років.

У Центрі громадського здоров'я наголошують, що вакцинація і перенесене захворювання за 1-1,5 року не гарантують захист від інфікування та захворювання, однак хвороба у правильно щеплених буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. 

Щеплення у державних поліклініках здійснють безкоштовно. Ці заклади наразі забезпечені вакцинами, зазначають у МОЗ.

Що робити, якщо відбувся контакт з інфікованою особою

 • нещеплені особи повинні одержати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація) препаратами згідно з віком;
 • особи, які підлягають ревакцинації згідно з цим Календарем у поточному році, повинні негайно отримати чергову ревакцинацію;
 • особи, імунізовані згідно з цим Календарем, повинні отримати додаткову дозу АД (дифтерійного анатоксину) або АД-М анатоксину залежно від віку, якщо після останнього щеплення проти дифтерії пройшло не менше року.

Офіційні дані про хворобу в Україні

Фахівці зауважують, що максимальна кількість випадків зазвичай припадає на осінньо-зимовий період.

Під час епідемії дифтерії в Україні від 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.

За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: 2011 рік – 8 випадків (серед них – 2 дітей), 2012 – 5 (серед них – 1 дитина), 2013 – 6 (серед них – 2 дитини), 2014 – 4 (серед них – 1 дитина), 2015 – 2 (серед них – 1 дитина), 2016 – 4 дорослих (1 – в Івано-франківській області, 1 – в Одеській і 2 – у місті Києві).

2017 року випадків захворювання на дифтерію зареєстровано не було. 2018 року, за останнім даними, в країні вже четверо людей з цим заховрюванням.

ВідеоЧерговий випадок дифтерії: у Чернігові борються за життя 11-річного хлопчика

У надважкому стані хлопчик зараз перебуває у реанімації місцевої лікарні із попереднім діагнозом - дифтерія. До обласної реанімації дитину змушені були евакуювати з району. У лікарні ТСН повідомили, що до Чернігова прибули і київські фахівці. Це вже 4-й випадок дифтерії від початку року в Україні.

Черговий випадок дифтерії: у Чернігові борються за життя 11-річного хлопчика

Вибір редакції