В Україні знову перенесли маркування ГМО-продуктів

Дата введення маркування буде перенесена з 1 липня 2009 року на 1 січня 2010 року.

Під тиском виробників Кабмін згодився перенести введення обов'язкової маркування продуктів харчування, що містять трансгени, ще на півроку.

Українські виробники просять Кабмін перенести введення обов'язкового маркування продуктів харчування, які містять генно-модифіковані організми. Це питання було підняте вчора на зустрічі представників підприємств харчопрому і прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

Глава уряду погодилася піти на поступки виробникам. Найближчим часом в ухвалу Кабміну будуть внесені відповідні правки, і дата введення маркування буде перенесена з 1 липня 2009 року на 1 січня 2010 року.

Причина необхідності перенесення введення обов'язкового маркування банальна - виробники не встигають виконати в строк всі вимоги Кабміну, адже ухвала була прийнята 13 травня. "Тільки для того, щоб замовити і забезпечити себе новими упаковками, треба як мінімум місяць. Я вже не говорю про перевірку партії в лабораторії", - скаржиться Людмила Дригало, гендиректор виробника напівфабрикатів "Дригало".

Крім того, виробники фізично не можуть провести перевірку своєї продукції - в Україні діє всього чотири молекулярно-генетичні лабораторії. За словами Людмили Дригало, перевірку продукції в лабораторії треба робити мінімум двічі в місяць. "Спочатку перевіряємо серію сировини на місткість ГМО, а потім вже готову продукцію", - пояснює підприємець.

Начальник молекулярно-генетичної лабораторії Укрметртестстандарту Руслан Голубець відзначає, що процедура перевірки продукції на зміст ГМО займає мінімум три дні. "Все залежить від устаткування і його кількості. Наприклад, три дні тому до нас поступили замовлення на перевірку 20 зразків. Сьогодні нам треба не тільки закінчити перевірку, але і написати звіти. Ми не встигаємо", - скаржиться Голубець.

За оцінками гравців ринку, для повного і своєчасного контролю продукції в країні повинні бути як мінімум 25 лабораторій. "У виграшному положенні опиняються компанії, які працюють в Києві. Іншим доводиться їхати в столицю з інших областей. А це додаткові витрати", - нарікає представник однієї з кондитерських компаній.

Руслан Голубець додає, що в кожній області України при відділеннях Держспоживстандарту вже існують лабораторії, залишилося облаштувати їх відповідною технікою.

Проведення аналізу на вміст ГМО в продукції в лабораторіях Укрметртестстандарту коштує в межах 350-800 гривень за один зразок.

"У нас вартість перевірки однієї партії складає мінімум 700 гривень. А компанія випускає 169 найменувань продукції. Уявіть, в скільки це обійдеться", - пояснює Дригало.

Проте велика частина витрат на перевірку товару ляже на покупців. "Продукція подорожчає мінімум на 5%. І це тільки початок", - розповіли в одній з компаній.

Згідно ухвалі уряду, будь-яка наявність ГМО і їх кількість в продукті обов'язково повинна бути позначені на етикетках продовольчого товару вітчизняного виробництва словами "Містить ГМО".

ГМО - це живі організми (тварини, рослини, бактерії і віруси), генотипи яких були штучно змінені для додання їм певних властивостей.

Читайте також:

В Україні ввели обов'язкове маркування трансгенних продуктів

Трансгенних продуктів в Україні стало на 30% більше

У Мінекономіки кажуть, що ситуація з ГМО "нагадує хаос"

В Україні будуть маркувати ГМО

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: