Вартість виховання: у скільки обійдеться дитячий садок в Україні та за кордоном

Вартість виховання: у скільки обійдеться дитячий садок в Україні та за кордоном

Фото: pixabay.com

В Україні державні заклади - безкоштовні, за кордоном - повністю безкоштовного довготривалого дитсадка немає.

Спецпроект ТСН "Рецепти росту" збурив батьків та освітян до розмови про пошуки найкращого виховання для малюків в Україні. Поки дискусії тривають, важливо розуміти, яка ціна питання успішного дитячого садка. У скільки обійдеться дитячий садок за кордоном і в Україні, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Кожний "Рецепт росту", про які розказувала ТСН, і успіху має свою ціну. У державних дошкільних закладах п'яти країн повністю безкоштовного довготривалого дитсадка немає. Майже всюди окремо батьки оплачують харчування.

Дитсадки у Польщі безкоштовно лише пів дня. Після першої години треба платити по злотому або шість гривень за годину. За харчування окремо: 45 гривень на день. Середній місячний заробіток у Польщі понад тисячу євро, тобто приблизно 30 тисяч гривень.

У Франції ясла з чотирьох місяців платні: приблизно від 300 до 900 євро на місяць. Оплата залежить від достатку родини, а середня зарплата - чотири тисячі євро. З трьох років дошкілля безкоштовне до 16.20. Приблизно у 150 євро у місяць обійдеться батькам їжа для дітей і додаткові платні години.

Скільки коштує виховання: порівняння вартості дитсадків у 5 різних країнах

Скільки коштує виховання: порівняння вартості дитсадків у 5 різних країнах

За садочки у Швеції, де середня зарплатня понад чотири тисячі євро за місяць, батьки платять 3% від своєї зарплати за першу дитину, 2%  - за другу і 1 % - за третю. Максимальний рівень місячного внеску не може перевищувати суму в приблизно 4 тисячі гривень, а це майже 150 євро. Безробітним держава, гарантує безкоштовне  місце  в садку.

У Данії державні садки досить дорогі. У країні середня зарплатня шість тисяч євро. У середньому майже 9500 грн  платять у комуну за садок. Це третина повної вартості, а решту сплачує держава.

Якщо в родини низький дохід або його немає, за садок повністю оплатить комуна. За другу і третю дитину існує знижки. При цьому, як витратити гроші,  вирішують головно батьки. Додаткових коштів тут не збирають.

Найдоступніші дитячі садочки в Кореї: менше ніж півтори тисячі гривень на місяць у перерахунку на нашу валюту. Іноземцям за державний корейський садочок доведеться викласти в перерахунку на наші гроші – до 10 тисяч гривень на місяць.

У світі дедалі частіше відходять од системи повністю безкоштовних садків, констатує ситуацію доктор економічних наук в Україні.

В Українї державні садки безкоштовні до сьомої години вечора. Плата за харчування – приблизно 500 грн у місяць. Плюс додатково від тисячі до трьох батьківських зборів – це  канцелярія, ремонт, подарунки, які водночас добровільні.

Хоча є проблеми переповненості дитсадків і застарілої системи виховання, експерти прогнозують, що в Україні розвиватимуться паралельно як безкоштовні державні, так і приватні заклади.

Приватні садки в Україні за цінами обійдуться як державні європейські - у середньому від п'яти до 20 тисяч гривень на місяць. При середній зарплатні у десять тисяч гривень для більшості українців приватні заклади залишаються недоступними.

Кореспондентка ТСН Світлана Березівська.

Повʼязані теми:

Наступна публікація