Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Велика різниця. ТСН.Тиждень перевірив, як медреформа вплинула на сільську медицину

У селі на Заході амбулаторію повністю реконструювали та обладнали найкращою технікою.

ТСН.Тиждень поїхав у дуже далеке село, щоб дізнатися, чи правда те, що закидають виконувачці обов’язків міністра охорони здоров’я Уляні Супрун її опоненти, які твердять: медреформа знищує медицину.

Все зло – із Заходу – як і сама “Доктор Смерть”. Ви мабуть чули, саме так називають Супрун її недруги. Отже транснаціональна фарммафія має сидіти десь там, щоб звідти через агентів впливу керувати Україною. Журналісти начиталися жахіть і поїхали на український Захід в село Краковець, що з одного боку – на Львівщині, а з іншого – майже в Польщі. Зустрілися з місцевим лікарем Ігорем Заставним. Йому 29 років і останні 3,5 року він працює в Краковецькій амбулаторії.

“Приїхати в село для мене був виклик свого роду. Я хотів чогось навчитися. Реально найбільше можна навчитися в селі. Тут мені це вдалося більше, ніж в місті. Ти тут просто лікар”, - каже Ігор.

ВідеоВідродження чи смерть медицини на місцях: як працюють сільські амбулаторії

І поки в столиці медиків тягали по судах, ТСН.Тиждень поїхав у дуже далеке село. Щоб дізнатися, чи правда те, що закидають Супрун її опоненти. Які твердять: медреформа знищує медицину, в місцевих лікарнях кричать "Супрун на вила", а мільйони українців ненавидять її, бо позбавлені права на медичну допомогу. 

Відродження чи смерть медицини на місцях: як працюють сільські амбулаторії

Ігор встиг повчитися у восьми країнах, включаючи Канаду. Тепер він щотижня їздить в Краковець зі Львова машиною. Краківець -  старе селище. Лікар живе в простій сільській хаті, яку топить більше дровами, ніж газом - так набагато дешевше.

Амбулаторія – це раритетна хата. Ще два роки тому мала занедбаний напіврозвалений вигляд, всередині не було вбиральні. Місцеві лікарі провели повну реконструкцію будівлі, поміняли опалення, вікна. І навіть туалет тут тепер всередині. Він неподалік від стоматологічного кабінету із надсучаснішим обладнанням.

"Наша мета була показати, що ми є потрібні. Ми це показали і відповідно нам виділялися гроші на реставрацію – ми реалізували два мікропроекти обласних. Виграли їх. Закупили обладнання”, - розповідає лікар.

Краковецька амбулаторія знову хоче перемогти в конкурсі мікропроектів. Тепер гроші потрібні на електронний аналізатор крові.

Селянам нова амбулаторія подобається. Молодий лікар теж. Принаймні з ним уклали декларації біля 1800 людей. Лікар виписує рецепт на безкоштовні пігулки. Програма “Доступні ліки” таки запрацювала у всій Україні.

“Тепер в який відділ лікарні не зайдеш - на кожній стіні висить перелік ліків. До мене приходять жінки, які мають проблеми з онкологією –, вони знають, які є в лікарні у Львові ліки. Чому дотепер ніхто не знав. І це дають. Я не можу сказати, що все змогли охопити, але людям то дають. Медицина пішла вперед і це є дуже добрий крок. Для пацієнтів і людей”, - каже акушерка Зоряна Марко.

Акушерка пані Зоряна вносить відомості про пацієнтів у електронну систему” Доктор Елекс”. Ще кілька років тому вона мала витрачати час на пошук необхідної картки. Тепер всі паспортні дані пацієнтів разом із їхніми діагнозами та виписаними ліками – в комп'ютерній системі сільської амбулаторії.

Зарплати тут повинні зрости втричі вже в квітні. Однак, можливо будуть і скорочення - так звана “оптимізація”. Та статистика каже, в Україні уже дефіцит лікарів. Лякає лиш постійна невизначеність.

“Суттєвих скорочень очікувати не треба. І ми про це постійно говоримо з колективом. Але напруга зберігається. Бо ніхто не знає що буде”, - розповідає Ігор Заставний.

“Система, яка була в стані стагнації 25 років – її нереально змінити чи зламати за рік. Цей процес є тривалим. Але найважливіше, що зміни вже почались, вони йдуть і вони незворотні”, - додає лікар.

Реформа вторинної ланки має розпочатися влітку, коли всі українці повинні заключити декларації з сімейними лікарями. Але тут, в Краковці, замість смерті сільської медицини - її явне відродження. Хоча щодо незворотності цих змін доктор Ігор трохи поспішає. Суд же у Києві не просто так.

Кореспондент ТСН Станіслав Ясинський

Залиште свій коментар

Вибір редакції