Християни західного обряду святкують Великдень: основні традиції

Християни західного обряду святкують Великдень: основні традиції

Фото: ТСН/Катерина Дундук

Католики в 2021 році святкуватимуть Великдень в умовах карантину.

Великдень – це одне із головних свят, як у католиків, так і у православних. Цього дня християни згадують та радіють диву Воскресіння Ісуса Христа. Великдень католики святкують раніше від православних, проте це свято завжди припадає на неділю.

Дата святкування Великодня католиками у 2021 році

Католики та православні відзначають Великдень у різні дні. Часто це свято у католиків буває на 7-13 днів раніше, ніж у православних. Інколи, як це було у 2017 році, християни відзначають Великдень в один день. Зрідка, як це у 2021 році, - у православних Великдень буде майже на місяць пізніше.

А тому в 2021 році католики святкують Великдень 4 квітня. Тоді як православні святкуватимуть Воскресіння Господнє майже через місяць – 2 травня.

Чому православні та католики святкують Великдень у різні дні

Ще у 325 році на Вселенському Соборі було вирішено святкувати Воскресіння Господнє у першу неділю після весняного повного місяця, але не раніше 21 березня – дня весняного рівнодення. Також Пасху повинні святкувати після закінчення іудейського Песаху.

Проте у XVI столітті через зміну календаря з юліанського на григоріанський змінилась пасхалія – методика розрахунку дати Великодня. Так, римо-католицька церква керується григоріанським календарем, який в 1583 році запровадив папа Григорій XIII.

Тоді як православні церкви дотримуються олександрійської пасхалії (старого юліанського календаря).

Історія Великодня

В основі Великодня лежить біблійна історія про Воскресіння Ісуса Христа. Син Божий загинув за гріхи людей, а потім після розп’яття на хресті, воскрес. Щороку Великдень, як і католики, так і православні, святкують у неділю, бо вважається, що саме цього дня понад дві тисячі років тому воскрес Ісус Христос.

Багато великодніх традицій католиків по’вязані із біблійними історіями. Наприклад, католики, як і православні, фарбують яйця. А це – тому, що Марія Магдалена, побачивши воскресіння, побігла розповідати про це всім людям. Проте римський правитель Тиберій не повірив їй. Він сказав, що воскресіння можливе так само, як і те, що яйце вмить почервоніє. Коли ж Тиберій взяв у руки куряче яйце воно таки стало червоним.

Традиції святкування Великодня у католиків

У католиків святкування Великодніх свят розпочинається із Стасного тижня. Є у них також і Пасхальне Тридення. У Великий четвер під час відправи католики згадують Таємну Вечерю. П’ятниця – це найсумніший день, бо тоді помер на хресті Ісус. Цього дня в храмах вівтар повністю оголений: без розп’яття, свічок та обрусів. Католики дякують Богу за те, що пожертвував заради людства своїм єдиним сином.

Кульмінаційним пунктом Пасхального Тридення є Надвечір’я Пасхи, або Вігілія. Її святкують у суботу. Цього дня католики проводять обряд благословення вогню та води. Перед входом у храм стоїть багаття, від якого священник розпалює Пасхал – велику воскову свічку. Також священник освячує вогонь та воду. Після цього усі віряни у храмі запалюють Пасхал, який католики, як і освячену воду несуть додому.

На Великдень в Україні вночі католики йдуть в храм на відправу, а потім снідають стравами із освячених яєць та пасхальним хлібом. У цей світлий день прийнято запрошувати на обід друзів та рідних. Ще одним символом Воскресіння Господнього у католиків вважають Великоднього кролика. Саме солодощами у його вигляді прийнято пригощати малечу.

Традиції святкування Великодня у католиків відрізняються залежно від країни. Наприклад, у Франції в цей день прийнято бити у дзвони, повідомляючи радісну звістку. В Італії усі намагаються почути привітання Папи Римського. У Німеччині – святкують у неділю та понеділок. Цими днями прикрашають помешкання, влаштовують сімейні обіди та дарують малечі солодощі,  

Як в Україні католики святкуватимуть Великдень в умовах карантину

Католицький священник В’ячеслав Гриневич у коментарі ТСН.ua зазначив, що у 2021 році Великдень в Україні святкуватимуть  відповідно до карантинних обмежень, які діють в регіонах.

"Цей тиждень, який називається Страсним, має у собі зміст, який найяскравіше показує у сутність християнства – мука, смерть та воскресіння. Особливо окремі дні під кінець цього тижня підкреслюють цю господню любов до нас. Ситуація, яка відбувається у світі непроста. І ми бачимо, що багато людей уже стало жертвами цієї пандемії. І церква також має реагувати. Римо-католицька церква прислухається до голосу Папи Римського, який каже, що потрібно ставитись до хвороби відповідально, а тому ми пристосовуватимемо усі обряди у відповідності до локального законодавства. Зараз в Україні усі обряди, які стосуються контактів з людиною, їх або обмежено, або змінено. Також у храмах дотримуватимуться усіх вимог щодо дистанції та дезінфекції", - пояснив В’ячеслав Гриневич.

У Великий тиждень римо-католики в Україні також молитимуться за жертв пандемії коронавірусу.

"У нас 31 березня відправлятиметься Богослужіння за жертв пандемії. Є також заклик, щоб кількість учасників Літургій обмежити до тих вимог, які є у конкретному регіоні. Також у Велику п’ятницю ми молитимемось за тих, хто страждає через цю пандемію. Бо для нас є пріоритетом, щоб у ці важкі часи людина не втратила надію на краще", - каже В’ячеслав Гриневич.

Римо-католики у Мережі також зможуть переглянути святкові Літургії онлайн.

"Ті, хто хворіє або не може долучитись до святкування, може долучитись до Літургії, яку очолить папа Франциск. Розклад відправ можна знайти в Інтернеті. Папа ці Літургії відправлятиме також без людей. А ще у Мережі будуть трансляції Літургій із храмів у Києві та Львові", - пояснив панотець.

Привітання із католицьким Великоднем

Вітаю із світлим Святом Воскресіння Христового. Нехай ваша родина живе у злагоді та благополуччі. Хай Бог дарує вам багато років щасливого життя. 

***

Христос Воскрес! Вітаю вас із світлим святом Пасхи. Бажаю вам здоров’я, благополуччя та всіх гараздів. Хай у вашому домі лунає тільки сміх, а серця будуть наповнені любов’ю та щастям.

***

Вітаю з Воскресінням Господнім. Нехай Бог дарує вам та вашій родині благополуччя та мир. Щоб усі були щасливі та здорові. Нехай удача вас ніколи не покидає. Христос Воскрес!

***

З Великоднем я тебе вітаю,

Щастя та здоров’я тобі бажаю.

Хай щастить тобі весь рік,

І щоб успіх твій не утік.

***

З Великоднем - світлим святом я спішу тебе вітати

Хочу успіху, здоров’я побажати.

Щоб проблем в житті не було

І щоб щастя лиш прибуло.

Нагадаємо, християни західного обряду відсвяткували Вербну неділю

Новини світу: країни Європи планують ввести максимально жорсткий локдаун на Великдень

Новини світу: країни Європи планують ввести максимально жорсткий локдаун на Великдень

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація