Велике напруження, загрози зриву і сльози радості. Як у Києві створювали Православну Церкву в Україні

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Сама ідея Собору - подолання розколу - означала, що завдання справді епохальне і за масштабом.

Об'єднавчий собор українських православних церков міг не обрати свого предстоятеля.

"Ззовні це виглядало складно, зсередини це виглядало ще складніше, але я вірив. Я вірив, що Господь допоможе цей процес закінчити. За останній тиждень загроз того, що цей собор не відбудеться, було багато. Інколи по кілька разів на день. До моменту, що вже все відбулося, були побоювання, що щось може піти не так. Усі прийняли рішення, привітали новообраного предстоятеля, від митрополита Емануїла було вручено йому панагію, яку передав Вселенський патріарх Варфоломій. Владика сказав слово, привітав усіх, подякував. І завершилося молитвою", - розповів архієпископ Православної Церкви в Україні Євстратій (Зоря).

Як повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень, на Архієрейському соборі УПЦ Київського Патріархату переконлива більшість архієреїв проголосувала за те, аби висунути кандидатом в предстоятелі нової церкви митрополита Епіфанія. Проте демократичне голосування довело - були й інші кандидати. Складнощі перед собором ще залишалися, адже невідомою була кількість архієреїв від Московського Патріархату. Та й сам сама ідея Собору - подолання розколу - означала, що завдання справді епохальне і за масштабом, і за непередбачуваністю. Але всі вірили, що собор відбудеться.

У день проведення Об'єднавчого собору пресу на територію заповідника не допускали. В ієрархів, які приїхали на собор, священників та мирян, які теж мали право голосу, забрали мобільні телефони, аби просто не стався витік інформації посеред процесу підготовки та голосування.

Собор не розпочався о 10 ранку, як планувалося. На території Софії спостерігалося велике напруження. Екзархи Вселенського Патріархату постійно пересувалися по території, можливо, радились.

В якийсь момент один зі священиків повідомив кореспонденту ТСН.Тиждень, що собор - під загрозою. Учасники не можуть дійти згоди щодо кандидатів на предстоятеля Помісної церкви. Буквально одразу приїхали спочатку голова парламенту Андрій Парубій, а за ним президент Петро Порошенко. 

Фотогалерея Як відбувався Об’єднавчий собор трьох православних церков України (14 фото)

Від УПЦ Київського патріархату та Автокефальної церкви з'явилися всі єпископи. Від УПЦ Московського патріархату на собор приїхали лише двоє - митрополит Олександр (Драбинко) та вінницький митрополит Симеон. Інші просто не наважилися, злякалися, не захотіли. Попри обіцянку для мільйонів глядачів ТСН.Тиждень прибути на собор не зробив цього і черкаський митрополит Софроній. 

Після заснування Помісної церкви і обрання її предстоятеля ситуація справді радикально змінилася. В Україні постала канонічна за всіма правилами і нормами церква, яку ігнорувати неможливо жодному вірнику в Україні і жодній іншій церкві у світі.

Після собору блаженніший митрополит Епіфаній одразу зателефонував Вселенському патріарху Варфоломію. Він отримав від Константинополя офіційне запрошення на 6 січня 2019 року для вручення Томосу. Символічна дата Різдва Христового - явно додатковий подарунок Україні від Вселенського Престолу, який справді тримав над нами свою батьківську руку і ні на мить не послаблював увагу до появи тепер уже офіційно створеної Православної Церкви України. Можна собі лише уявити тиск Московської Патріархії, який довелося витримати Варфоломію. 

У неділю, 16 грудня, зранку в Михайлівському золотоверхому соборі блаженніший митрополит Епіфаній відслужив першу літургію як предстоятель Православної Церкви України. У Стамбулі сьогодні вперше відслужили молебен, згадавши ім`я Українського Предстоятеля - повноправно учасника серед інших братніх церкв світу.

Сергій Гальченко, Нелі Ковальська

ВідеоЗакінчення релігійної окупації: як в Україні постала канонічна за всіма нормами церква

Те, про що століттями мріяли мільйони людей в Україні, за що боролися, але не до кінця навіть вірили, що все може бути швидко, здійснилось. 15 грудня створено Православну церкву України. Її очільник - митрополит Епіфаній. Втім, під час Об'єднавчого собору у якийсь момент усе дійшло до точки кипіння, і була велика ймовірність, що Собор не обере предстоятеля. 

Закінчення релігійної окупації: як в Україні постала канонічна за всіма нормами церква

Залиште свій коментар

Вибір редакції