Венеційська комісія дала 11 рекомендацій щодо законопроєкту про Вищу раду правосуддя

Венеційська комісія дала 11 рекомендацій щодо законопроєкту про Вищу раду правосуддя

Вища рада правосуддя

Була і критика законопроєкту від президента.

На сайті Венеційської комісії сьогодні, 5 травня, з'явився терміновий висновок щодо законопроєкту президента Володимира Зеленського №5068 щодо Вищої ради правосуддя. У документі на 14 сторінках налічується 11 рекомендацій комісії до тексту законопроекту.

Його можна переглянути за посиланням

Президентський законопроект передбачає створення Етичної ради, яка встановлюватиме відповідність кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності. Тому Комісія рекомендувала викласти ці критерії в тексті, або послатися на національні чи міжнародні джерела.

Згідно із законом, до цієї ради входитимуть три людини з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів, і три людини, яких оберуть міжнародні організації.

«Рішення Етичної ради слід вважати ухваленими, якщо чотири члени проголосували за і якщо серед цих чотирьох членів є щонайменше два міжнародні експерти; у випадку роздільного голосування його слід повторити, якщо знову виникла така ситуація — вирішальним є голосування, що включає принаймні двох міжнародних експертів», — йдеться у висновку.

Також комісія наголосила, що в законі необхідно викласти критерії професійної етики та доброчесності, а мандат міжнародних експертів має діяти шість років.

Крім того, там пропонують надати Етичній раді повноваження, яких було б достатньо для проведення розслідування щодо кандидатів в члени ВРП, наприклад, можна застосувати правила, за якими обирали суддів Вищого антикорупційного суду.

Висловились вони і щодо тримісячного терміну, за який Етична рада має перевірити чинних членів ВРП, такі вважають нереалістичними.

У комісії рекомендує наділити Етичну раду повноваженнями укладати перелік кандидатів на посаду членів ВРП, а не комітет Верховної ради з питань правосуддя. А ще на думку Комісії Етична рада може надавати висновки про невідповідність на посаді Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро для подальших дій.