"Верх цинізму" та "мертва стаття". Як відреагували політики на суперечливе рішення КС

"Верх цинізму" та "мертва стаття". Як відреагували політики на суперечливе рішення КС

Фото: УНІАН

Позиція різних ланок влади щодо скасування статті про незаконне збагачення суттєво різниться.

26 лютого ЗМІ стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за незаконне збагачення. Рішення суперечливе, оскільки саме її впровадження у 2015 році було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.

Стаття 368-2 важлива тому, що дозволяла притягти чиновників найвищої ланки до відповідальності у випадку, коли їхні статки та витрати суттєво перевищують офіційні доходи. Нині Національним антикорупційним бюро відкрито щонайменше 65 кримінальних проваджень за цією статтею.

Приводом для скасування цієї норми Кримінального кодексу стало конституційне подання ще у грудні 2017 року щодо ліквідації відповідальності за незаконне збагачення 59 народними депутатами, поміж яких і фігуранти справ за цією статтею.

Нардеп Мустафа Найєм, зокрема, оприлюднив їхні імена - у список увійшли 23 члени фракції "Народний фронт", по 11 депутатів від БПП та фракції "Відродження" , 10 – від "Опоблоку", ще троє з фракції "Воля народу" та один депутат "Радикальної партії Олега Ляшка".

Конституційний суд скасував кримінальну статтю про незаконне збагачення

Конституційний суд скасував кримінальну статтю про незаконне збагачення

ТСН.ua зібрав реакцію політиків і політичних сил на рішення суду і розібрався, які наслідки воно за собою тягне.

Президент Петро Порошенко

Глава держави пообіцяв після оприлюднення рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення внести до Верховної Ради новий законопроект щодо відповідальності чиновників за незаконне збагачення. Порошенко пообіцяв, що проект закону у новій редакції буде виписаний так, "що комар носа не підточить".

Одразу після того, як Конституційний Суд оприлюднить рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне...

Опубликовано Петро Порошенко Среда, 27 февраля 2019 г.

Генпрокурор Юрій Луценко

Для Луценка рішення суду не стало несподіванкою. Ця норма, за його словами, - "мертва", оскільки жоден високопосадовець не був притягнутий до відповідальності за три роки її існування.

"Треба спокійно ставитися до верховенства права і зрозуміти, що норми погано прописаного закону не діяли, і робити вигляд, що все нормально можна було, але ми вже третій рік очкуємо хоча б одного вироку чиновника категорії "А", - заявив він.

Нардеп Мустафа Найєм звернув увагу на те, як за чотири роки змінилася позиція генпрокурора щодо цієї статті, навівши слова Луценка від лютого 2015 року. Тоді він заявляв таке: "Цей закон є одним із ключових для виконання вимог Майдану по реальній боротьбі з корупцією. Він розроблений в річищі західного, європейського підходу: про те, що головне не тільки покарати корупціонера, але і конфіскувати награбоване ним майно."

"Контрреволюція в двох цитатах про статтю Кримінального кодексу про покарання за незаконне збагачення ... І гучні овації 65 підозрюваних в незаконному збагаченні чиновників, політиків і суддів", - підсумував він.

Контрреволюция в двух цитатах о статье уголовного кодекса про наказании за незаконное обогащение. ЮРІЙ ЛУЦЕНКО - лютий...

Опубликовано Mustafa Nayyem Среда, 27 февраля 2019 г.

Об'єднання "Самопоміч"

Кандидат у президенти Андрій Садовий, що очолює "Самопоміч", своєю чергою зазначив, що ця стаття "не зробила наразі великих змін, оскільки її впровадження і застосування штучно гальмується".

"Крок за кроком влада скасовує інституційні здобутки України, які були досягнуті в перші роки після Майдану. Класти квіти перед камерами на Інститутській, а потім тихо рвати на шматки те, за що загинули українці, це верх цинізму", - зазначив Садовий.

Сама по собі стаття 368-2 Кримінального кодексу про "незаконне збагачення" не зробила наразі великих змін, оскільки її...

Опубликовано Андрій Садовий Среда, 27 февраля 2019 г.

Володимир Зеленський

Кандидат в президенти Володимир Зеленський вважає, що влада руками суддів намагається уникнути відповідальності за корупцію. 

"Ідучи, сьогоднішня влада вирішила забрати з собою вкрадене у народу, в армії, що воює. Вчора ми дізналися про розкрадання в "Укроборонпромі", сьогодні – про те, що влада руками суддів Конституційного Суду звільнила себе від відповідальності не лише за ці крадіжки, а й за інші, в рази більші. Конституційний Суд визнав неконституційною кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення, – вважає Зеленський. – Тобто за все, що влада вкрала за останні 5 років, притягнути до відповідальності буде неможливо".

Ідучи, сьогоднішня влада вирішила забрати з собою вкрадене у народу, в армії, що воює. Вчора ми дізналися про...

Опубликовано Владимир Зеленский Среда, 27 февраля 2019 г.

Антикорупціонери і громадські організації

Міжнародна антикорупційна організація Transperency International та ще 10 громадських організацій висловили занепокоєння, що у разі скасування відповідальності за незаконне збагачення буде зруйнована концепція е-декларування посадовців.

"Система декларування перетвориться із механізму викриття корупційних статків та ініціювання притягнення до відповідальності на систему інформування населення про збагачення чиновників", - йдеться у заяві.

Декриміналізація незаконного збагачення фактично означатиме забезпечення безкарності чиновників ціною значних фінансових проблем для всіх українців, вважають антикорупціонери.

"За відсутності відповідальності за незаконне збагачення чиновники декларуватимуть розкішні статки без жодного остраху та без жодних юридичних наслідків. Злочин брехні в декларації також втратить значення, адже якщо набуття невиправданого майна стане законним, то “потреба” у неправдивому декларуванні зникне", - зауважили в орагнізації.  

Там також наголосили на відсутності юридичних підстав вважати злочин незаконного збагачення неконституційним та таким, що порушує презумпцію невинуватості.

Також в організації попереджають, що декриміналізація незаконного збагачення порушує міжнародні зобов’язання України та може призвести до припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом. Правила МВФ передбачають відмову у фінансуванні програми з країною, яка порушила будь-яке з важливих зобов’язань попередніх років, навіть у разі повного виконання поточних зобов’язань.

Уряду доведеться закрити усі порушені за незаконне збагачення справи

Уряду доведеться закрити усі порушені за незаконне збагачення справи

Окрім цього, впровадження цієї статті було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації. Представництво ЄС в Україні поки не коментує, чи загрожує скасування цієї норми Кримінального кодексу дії безвізового режиму.

Важливим є і те, що всі відкриті НАБУ провадження за статтею 368-2 (а їх нині налічується близько 65) будуть автоматично закриті. А чиновники, чиї статки не відповідають отриманим офіційним доходам, залишаться непокараними. А нині це стосується екс-виконувача обов'язків голови Державної фіскальної служби Мирослава Продана, першого заступника голови Служби безпеки Павла Демчини, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, екс-чиновника Генпрокуратури Дмитра Суса та інших.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Наступна публікація