Від популізму до здорового глузду

8 грудня Комітетом Верховної Ради України з питань податкової та митної політики було розглянуто законопроект № 1171, покликаний посилити контроль у сфері вживання і продажів пива та слабкоалкогольних напоїв.

8 грудня Комітетом Верховної Ради України з питань податкової та митної політики було розглянуто законопроект № 1171, покликаний посилити контроль у сфері вживання і продажів пива та слабкоалкогольних напоїв. У першому читанні документ був ухвалений Верховною Радою ще 5 березня і за цей час встиг обрости 57 поправками. Після тривалої паузи, комітет нарешті провів засідання з підготовки документа до другого читання.

У процесі доопрацювання були враховані конструктивні пропозиції народних обранців. Однак, на думку представників комітету, навіть у доопрацьованому вигляді документ не відповідає поставленим завданням і не може закласти міцну законодавчу базу під регулювання обігу і продажів пива і слабкоалкогольних напоїв.

Коментуючи причину тривалої затримки у підготовці документа, С. Терьохін відзначив, що в цей час Комітет працював над наближенням вітчизняного законодавства в сфері регулювання виробництва та обігу алкогольних напоїв до європейських стандартів.

Пиво
Архів
 Так, Комітет підготував альтернативний, більш глибокий і такий, що більше відповідає національним інтересам законопроект. Перша частина нового документа - глосарій. Адже очевидно, що існує величезна різниця між напоями, у яких алкоголь утворюється природним шляхом, і тими, куди додається спирт. Таким чином, доцільно розділити алкогольні та алкогольної напої як чисто термінологічно, так і з точки зору регулювання їх виробництва та обігу. Ця позиція відповідає загальній тенденції законотворчості в питаннях регулювання ринку виробників алкогольних напоїв у Європі.

З іншого боку, Терьохін акцентував увагу присутніх на тому, що робота Комітету з розгляду даного законопроекту супроводжується величезним тиском. При цьому депутатів Комітету звинувачують в лобіюванні інтересів виробників пива і затягуванні процесу підготовки документа до другого читання.

У своїх виступах члени Комітету також зазначили, що питання регулювання рінку пива давно отримали політичний відтінок і використовуються як PR-інструмент в передвиборних перегонах. Тому, щоб виключити соціальну складову і прийняти дійсно зважене рішення на користь споживачів, виробників і держави було внесено пропозицію перенести розгляд законопроекту № 1171 на період після виборів.

Підтримує цю позицію і галузева асоціація. Як зазначив Ігор Товкач, виконавчий директор ЗАТ "Укрпиво", перша редакція законопроекту не вирішує всіх питань регулювання, оскільки спрямована, в основному, на заборони. При цьому він зазначив, що пивовари готові підтримати законопроект в початковому, авторському варіанті.

Однак версія Комітету імпонує галузі більше - незважаючи на більшу жорсткість по відношенню до виробників, вона знімає огріхи авторського варіанту документа. При цьому пивовари категорично проти внесення законопроекту в залу до виборів, оскільки деякі з запропонованих виправлень у разі їх прийняття на хвилі передвиборчого популізму просто знищать галузь.

При цьому в ЗАТ "Укрпиво" пропонують розглядати законопроект № 1171 разом з законопроектом № 4784 "Про посилення відповідальності за реалізацію неповнолітнім і незаконну реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів", також ухваленим у першому читанні. По суті, ці проекти представляють дві сторони медалі - регулювання виробництва та обігу пива та адміністрування цих процесів. Тому цілком логічним виглядає проведення спільного засідання Парламентських комітетів з питань митної та податкової політики та з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності з метою вироблення єдиних підходів до вирішення цих питань.

пиво і пузо
 Підбиваючи підсумки засідання комітету, Сергій Терьохін зазначив, що даний законопроект є тимчасовим і не здатний стати документом, який комплексно вирішить питання регулювання та обігу пива та слабкоалкогольних напоїв. Тому він буде рекомендувати депутатам відправити його на повторне друге читання. Зараз в інтересах всього українського народу необхідно зібрати кращий європейський і світовий досвід, врахувати конструктивні пропозиції народних депутатів, економістів, експертів, виробників і прийняти зважене та добре продумане рішення.

Варто пам'ятати, що ціна помилки і популізму в цьому випадку дуже висока - благополуччя 300 тисяч українських сімей, доходи яких безпосередньо пов'язані з пивоварною та суміжними галузями, а також десятки мільярдів гривень, які може недоотримати бюджет у випадку зупинки роботи пивоварів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: