Від санкцій до підозри в державній зраді: повна хронологія подій щодо кума Путіна Віктора Медведчука

Від санкцій до підозри в державній зраді: повна хронологія подій щодо кума Путіна Віктора Медведчука

Фото: УНІАН

Про санкції, за що їх ввели, як на це відреагували в суспільстві та чому відключення телеканалів — не все, що чекало на Медведчука та його соратників.

Починаючи від січня 2021 року, Віктор Медведчук та його найближче оточення потрапили під багаточисленні санкції, критику та навіть під підозру у державній зраді. Кум Путіна Медведчук за роки встиг втілити в життя безліч махінацій, паралельно використовуючи "рупори Кремля" - телеканали, які працювали в Україні, займаючись російською пропагандою.

Повна хронологія подій, пов'язаних з Віктором Медведчуком та його оточенням - у матеріалі ТСН.ua.

29 січня видання "Дзеркало тижня" з посиланням на Службу безпеки України повідомило, що на літаки лідера "ОПЗЖ" Віктора Медведчука та його партнера Тараса Козака наклали санкції. Зазначається, що літаки були перереєстровані в Молдові, після того, як Сполучені Штати повідомили про наміри ввести санкції проти Віктора Медведчука. Він разом із Козаком на цих суднах літав до Росії, прямі перельоти до якої заборонені. Після накладення санкцій ці літаки не можуть більше входити до повітряного простору України, здійснювати посадки на її території та брати пасажирів. 

Саме після цих перших санкцій почалися події, пов'язані з Медведчуком та Марченко, проросійськими телеканалами та нардепом Тарасом Козаком, які в останні декілька місяців заполонили новинний простір не тільки України, а й РФ та США.

Санкції проти Тараса Козака,  Newsone, "112 Україна" та ZIK

Вже 2 лютого 2021 року був призупинений ефір трьох телеканалів — Newsone, "112 Україна" та ZIK. Однак історія з боротьбою проти проросійської пропаганди, яка транслювалася на цих каналах, розпочалася ще раніше — й попередження телеканалам безрезультатно виносили, і за "дружні телемости" критикували. 

Президент Зеленський також запровадив санкції проти "правої руки" Віктора Медведчука — Тараса Козака, якому належать ці телеканали. Про запровадження санкцій на 5 років ідеться в опублікованому рішенні РНБО, яке своїм указом затвердив президент.

Санкції на телеканали передбачають: 

 • блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
 • запобігання виведенню капіталів за межі України;
 • зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
 • анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
 • заборона користування радіочастотним ресурсом України;
 • припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.

Санкції проти Тараса Козака передбачають: 

 • блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
 • обмеження торговельних операцій;
 • обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
 • запобігання виведенню капіталів за межі України;
 • зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
 • анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
 • повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;
 • припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
 • заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності. 

Сам нардеп від "ОПЗЖ" Тарас Козак вважає незаконними запроваджені проти нього обмеження та скаржиться на "порушення всіх норм" під час ухвалення рішення РНБО. Заблоковані канали також відреагували на санкції, і охарактеризували їх як "політичну розправу".

Трохи пізніше, 6 лютого, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що деякі фігуранти запроваджених санкцій проти "каналів Медведчука" мають відношення до постачання палива на окуповані території Донбасу для терористів і найманців РФ. За його словами, в такому разі Україна має право захищатись за допомогою запровадження санкцій, які водночас не скасовують кримінальний процес і судовий розгляд справи. 

Президент Зеленський також прокоментував санкції:

"В Україні заблокували мовлення прокремлівських телеканалів "112 Україна", Zik і NewsOne, оскільки вони працювали на Росію і фінансувалися з тимчасово окупованої території та з держави-агресора".

Як заявив 15 лютого міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, заблоковані телеканали "112 Україна", NewsOne і Zik, власником яких є нардеп від "ОПЗЖ" Тарас Козак, опосередковано фінансувалися Російською Федерацією щонайменше на етапі їхнього придбання. Ткаченко також підтвердив, що йдеться про фінансування тероризму.

Санкції проти Віктора Медведчука та його оточення

19 лютого РНБО запровадила санкції проти Медведчука, його дружини Марченко і ще низки осіб й компаній. 20 лютого Володимир Зеленський підписав указ про запровадження санкцій проти Медведчука та його оточення.

Тоді ж РНБО доручила Кабміну "вжити невідкладних заходів" для повернення у держвласність частини нафтопродуктопроводу "Самара - Західний напрямок", продаж якого пов'язували з Медведчуком. Зазначимо, ділянку нафтопродуктопроводу "Самара — Західний напрямок" протяжністю близько 1400 км використовує ТОВ "ПрикарпатЗахідтранс". Він використовується для прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу, зокрема в Угорщину.  Власниками компанії є білоруський бізнесмен Микола Воробей та громадянин Німеччини Анатолій Шефер. Останнього пов'язують з оточенням Віктора Медведчука.

Серед фізичних осіб, проти яких ввели санкції, п'ять громадян Росії  та троє громадян України, зокрема — нардеп від ОПЗЖ Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. Також санкції запровадили проти: 

 • громадянина РФ, засновника ТОВ "Дон Експорт" Костянтина Вацьковського;
 • громадянина РФ, співвласника "Донские угли" Віталія Донченка;
 • громадянки України, цивільної дружини Тараса Козака Наталії Лавренюк;
 • громадянина РФ, генерального директора "Торговый Дом" Донские Угли" Сергія Лісогора;
 • громадянина РФ, співвласника "Донские угли" Олександра Маслюка;
 • громадянина РФ Михайла Попова. 

"СБУ веде кримінальне провадження за статтею 258 ч. 5 — це фінансування тероризму. Відповідно до цієї статті до пані Марченко, до всіх відповідних осіб і пана Медведчука застосовані санкції – це фінансування тероризму", - сказав секретар РНБО Олексій Данілов і зазначив, що "санкції вводяться на все майно, яке є в підпорядкуванні пана Медведчука".

П’ять основних санкційних обмежень щодо Віктора Медведчука та його оточення:

 1. Блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном.
 2. Обмеження торговельних операцій.
 3. Зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань.
 4. Анулювання або зупинка ліцензій та інших дозволів, одержання яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.
 5. Повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів. 

Після рішення РНБО та президента про санкції щодо подружжя кумів Путіна — Віктора Медведчука та Оксани Марченко, під арешт потрапили їхні численні майнові активи. У центрі уваги опинилась величезна тіньова бізнес-імперія Віктора Медведчука, збудована на зв'язках із очільником Кремля та політичній корупції в Україні.

Сотні фірм, офшори, тисячі гектарів землі, палаци, розкішна яхта, пів сотні будинків і квартир та практично невичерпний фінансовий ресурс, якого вистачало і на надзвичайно вартісні телешоу Марченко, й на політичні проєкти Медведчука. Звідки взялися ці незліченні багатства? Відповідь була давно відома СБУ ще за часів президентства Петра Порошенка, коли й розквітла ця бізнес-імперія. Її основа — це магістральна труба. Точніше, частина нафтопродуктопроводу Самара-Західний, напрямок завдовжки 1433 кілометри. Цією трубою дизельне пальне транспортувалося з Росії до України та Європи.

Попри закон, який забороняє виводити з державної власності магістральні трубопроводи, труба, яка дозволяла заробляти мільйони доларів, опинилась під контролем оточення Медведчука. І зрештою — ключовим елементом для запровадження санкцій.

Новини України: звідки у подружжя Медведчука та Марченко взялися гроші на купівлю телеканалів

Новини України: звідки у подружжя Медведчука та Марченко взялися гроші на купівлю телеканалів

В Росії ця труба веде до Новошахтинського нафтопереробного заводу, яким також володіють Медведчук і Марченко. Пальне реалізують через мережу АЗС Glusco. До цієї імперії входять три обленерго, імпорт скрапленого газу з Росії, частки в металургійних підприємствах та сільгоспугіддя. Заблокувати її всю навряд чи вдасться — структура власності надзвичайно складна та записана на офшори. Голими й босими подружжя Медведчуків точно не залишиться, навіть попри санкції. 

На санкції проти Медведчука в Кремлі відповіли стурбованістю. А його дружина Оксана Марченко, до того телеведуча і "скарбничка", на яку записувалися численні статки, оголосила про свій хрестовий похід у політику:

"Вы, сами того не понимая, заставили меня взять политическое оружие, чтобы стать рядом со своим мужем. И идти к нашей общей цели одним фронтом. Теперь вместо одного Медведчука ви получили еще и Марченко, которая никогда не стремилась в политику, но вы не оставили мне выбора. С сегодняшнего дня я вступаю в партию", — заявила російською Марченко. 

4 квітня стало відомо, що Державне бюро розслідувань відкрило провадження на Медведчука і Козака. В їхніх діях вбачають державну зраду. Також слідчі кваліфікували дії як посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. 11 квітня СБУ і податкова проводили обшуки на заправках Медведчука. Начебто власників підозрюють, у розробленні схеми, щоб не платити податки. Співробітники кажуть, що правоохоронці завітали дуже неочікувано і швидко. На якихось із заправок працівники намагались чинити опір, начебто доходило навіть до бійок. 

Окрім того, блокування телеканалів Медведвука сталося не тільки на ТВ: так, 24 квітня YouTube також заблоковував для перегляду в Україні пропагандистські канали так званої "Трійки Медведчука".

Обшуки та підозра у державній зраді: що нового в історії Медведчука та Козака

До будинку очільника партії "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука 11 травня прийшли з обшуком силовики СБУ. Перевіряють помешкання, яке розташоване на вулиці Монтажників в Києві і котре пов'язують з кумом Путіна Медведчуком.  Зокрема, у Службі безпеки підтвердили зазначеним виданням, що обшуки дійсно відбуваються. Але причина обшуків наразі невідома. Офіційних коментарів щодо цього поки не надали. 

Слідом за будинком Медведчука, СБУ обшукує офіси ОПЗЖ та "Українського вибору". Обшуки відбуваються і в офісах Всеукраїнського громадського руху "Український вибір - Право народу", лідером якого є кум Путіна Віктор Медведчук. Нібито слідство має всі підстави вважати, що керівництво  громадського руху в Києві координує діяльність членів в окупованому Росією Криму.

Тоді ж, Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підписала підозру в держзраді народним депутатам від ОПЗЖ Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку:

"Інформую суспільство про те, що сьогодні я поставила свій підпис на повідомленнях про підозру двом народним депутатам українського парламенту – М і К. Ми з колегами із правоохоронних органів провели масу слідчих дій, отримали багато експертних висновків, в ході досудового розслідування допитали цінних свідків. Робота велась ефективно, ми робили все можливе, щоб інформація залишалась у вакуумі", - написала очільниця Генпрокуратури. 

Вона додала, що за результатами вивчення зібраних матеріалів справи, "дійшла висновку про необхідність взяти на себе відповідальність повідомити цим "парламентарям" про підозру". 

"Отже, народні депутати М і К підозрюються в державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів в українському Криму. За результатами обшуків, місцеперебування нардепа М не встановлено, а тому СБУ вживаються відповідні заходи до його встановлення та вручення йому клопотання про тримання під вартою", - наголосила Венедіктова.

Новини України: Ірина Венедіктова підписала підозру у держзраді Медведчуку і Козаку

Новини України: Ірина Венедіктова підписала підозру у держзраді Медведчуку і Козаку

Статки Медведчука за минулий рік зросли вдвічі. Якщо вірити даним декларації, він володіє 14 мільйонами євро. Його дружина Оксана Марченко має дві компанії в Росії, які пов'язані з нафтовим бізнесом. Днями вона продала підсанкційний завод нафтопродуктів у Ростовській області. Тепер ним володіє "Газпром".

Новини України: статки Медведчука за минулий рік зросли вдвічі

Новини України: статки Медведчука за минулий рік зросли вдвічі

Підозрюваним у державній зраді народним депутатам України Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку правоохоронці особисто не вручили підозри. Бо Козак нині перебуває в Росії, а Медведчук - десь має бути в Україні, але де саме - поки не відомо. Також 11 травня на брифінгу продемонстрували аудіозаписи розмов, на яких обговорюються деталі перереєстрації київського ТОВ "Нові проекти" у РФ та отримання ним договорів і ліцензій за російським законодавством. 

"Рішенням уряду Російської Федерації ТОВ "Новые проекты" надано так звану ліцензію з цільовим призначенням використання надр та веденням робіт, геологічне вивчення надр та розвитку вуглеводної сировини з терміном дії до 2046 року. Єдине, що зараз зупинило незаконний видобуток наших з вами ресурсів, так це те, що територія ділянки Глибоке частково перетинається з межею військового полігону держави-окупанта. Але й тут зв'язки з вищим керівництвом Російської Федерації мають дати свій результат", - заявила Венедіктова.

Генпрокурорка зазначила, що з метою усунення вказаної перешкоди, фігурантом передано до РФ відповідний лист на адресу президента про зміну меж полігону.  Правки на листі, відповідно до висновків експертів, зроблені власноручно Віктором Медведчуком.

Крім того, голова Служби безпеки України Іван Баканов розкрив деталі одного з епізодів, за яким сьогодні оголосили підозри Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку. Спецслужба вважає, що вони передали Росії інформацію про секретний військовий підрозділ України. За словами Баканова, минулого року Медведчук розповів Козаку секретну інформацію, коли останній перебував на території Росії. Ці дані, за версією слідства, передали російським спецслужбам. 

Як почався перший судовий день

13 травня у Печерському райсуді Києва почали обирати запобіжний захід нардепу Медведчуку у справі про держзраду. До суду Медведчук, якому закидають державну зраду, приїхав у супроводі депутатів-однопартійців. Судове засідання розпочалося із 20-хвилинним запізненням. Медведчук одразу заявив, що підозра йому була вручена неналежним чином, що він її не отримував. Документ був направлений раніше за місцем його роботи, тобто у Верховну Раду, та за домашньою адресою. Але політик стверджує, що ні там, ні там його не отримував, бо мовляв, був на відпочинку за містом. Але запевнив, що вже ознайомився із матеріалами своєї справи.

До суду політик приїхав із групою підтримки – це і однопартійці і молодики спортивної статури, які спершу створили "коридор" для політика, а потім і відтісняли журналістів, що ті не мали можливості поспілкуватись із ним.  Очолює "десант нардепів" Ілля Кива. Він разом із приватною охороною Медведчука організував прохід для вільного пересування лідера партії. Через що сталася штовханина. До початку засідання на місце подій підтягнулися активісти Нацкорпусу, вони періодично скандують Медведчука під арешт і вимагають справедливого рішення. Між Нацкорпусом та прихильниками виставили дві шеренги Нацгвардійців. До сутичок справа не доходить, і якесь пожвавлення можливе лише коли Медведчук виходитиме із зали суду.

Як відбувається засідання та яке покарання за держзраду загрожує Віктору Медведчуку

Прокуратура вимагає арешт Медведчука і пропонує альтернативу триманню під вартою – внесення застави в сумі 300 млн 930 гривень. Сам Медведчук зазначив, що що його рахунки заблоковані санкціями, а, отже, він не зможе внести за себе заставу. Водночас, за його словами, у нього є друзі, які можуть позичити кошти.

Адвокати стверджують, що порушено процедуру досудового розслідування, а також, що немає жодних ризиків втечі Віктора Медведчука, підозра йому не обгрунтована та оголошена з порушеннями норм Кримінального процесуального кодексу.  5 адвокатів Медведчука попросили суд не обирати їхньому клієнту жодного запобіжного заходу. Зокрема, вони заявляють, що сторона обвинувачення не обгрунтувала розмір застави у понад 300 млн грн. За словами адвокатів, прокуратура просить суд обрати Медведчуку заставу, як альтернативу тримання під вартою, у розмірі 132 тис. 159 прожиткових мінімумів, а чому саме така сума - прокурори не надали аргументів. За словами адвокатів, натомість Кримінальним кодексом передбачено заставу у розмірі від 80-300 прожиткових мінімумів, тобто 181-681 тис. грн.

Інкриміновані лідеру "ОПЗЖ" кримінальні правопорушення відносять до особливо тяжких. Вони передбачають можливість покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років з конфіскацією майна. Якщо за Медведчука внесуть заставу, то він має надягнути електронний браслет, а також здати на зберігання закордонний паспорт.

Однопартійці Медведчука, звичайно, підтримують його позицію. Вони вважають, що "звинувачення Віктора Медведчука у державній зраді – це розправа над тими, кому люди вірять більше, ніж тому, хто готовий відповідати за свої слова і не ховатися за кордоном у своїх західних покровителів".

Однопартієць Медведчука Вадим Рабінович, який також перебував на місці подій, прокоментував ситуацію так:

"Державна зрада – це коли жерти нічого, коли люди доведені до зубожіння, а не та маячня, яку вигадали і приписують голові політради партії "ОПЗЖ" Віктору Медведчуку", - заявив політик. 

Народні депутати "ОПЗЖ" заявили, що проситимуть взяти Медведчука на поруки. Охочих депутатів поручитися за голову своєї політради – близько сорока. Суддя у взятті на поруки відмовив. 

Суд обрав запобіжний захід для Віктора Медведчука 

13 травня суд обрав запобіжний захід для Віктора Медведчука. Прокуратура клопотала про обрання запобіжного заходу у вигляді арешту з альтернативою застави у розмірі 300 млн 930 грн. Проте цю вимогу відхилили. Нардеп перебуватиме під домашнім арештом до 9 липня 2021 року. Суд зобов'язав Медведчука здати закордонний паспорт, а також носити електронний засіб контролю.

Після вироку депутат заявив, що рішення є політично мотивованим. Щодо подання апеляції, то політик сказав, що обговорить це питання зі своїм захистом. Також Медведчук запевнив, що виконає рішення суду і буде носити електронний браслет. 

Новини України: у Печерському суді Києва триває засідання у справі Медведчука

Новини України: у Печерському суді Києва триває засідання у справі Медведчука

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація