Відомі жінки-миротворці: від Кейт Шеппард до Ангели Меркель і Камали Гарріс

Дата публікації
Перегляди
2467
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Відомі жінки-миротворці: від Кейт Шеппард до Ангели Меркель і Камали Гарріс

Жінки століттями виборювали право бути гідно представленими у всіх сферах життя суспільства.

Вперше в історії США віцепрезиденткою обрана жінка – Камала Гарріс. Вона завжди ламала стереотипи. Свого часу Камала Гарріс стала першою темношкірою жінкою на посаді окружного прокурора, а потім - першою жінкою з індійським корінням у Сенаті. Зараз перед нею стоїть амбітне завдання – об’єднати Сполучені Штати.

У той самий час Молдова стала однією з небагатьох країн пострадянського простору, де президентом обрали жінку. Від новообраної очільниці Молдови Маї Санду очікують мирного врегулювання придністровського конфлікту, який тягнеться вже понад 30 років.

Тенденції очевидні. Роль жінок у сучасній політиці дедалі зростає, особливо в перемовинах із мирного врегулювання і примирення протиборчих сторін. ТСН.ua продовжує серію публікацій "Жінки –  ключ до миру", і цього разу розповідає про здобутки відомих жінок у досягненні миру і безпеки.

Голда Меїр і незалежний Ізраїль

Чи знаєте ви, в якій країні жінки першими отримали право голосу на виборах? Ні, це не Сполучені Штати, де всезагальне виборче право запрацювало після ухвалення 19-ї поправки до Конституції у 1920 році. Завдяки лідерці суфражистського руху Кейт Шеппарт Нова Зеландія стала першою країною світу, де 1893 року жінки отримали право голосувати на виборах.

Жінки століттями виборювали право бути гідно представленими у всіх сферах життя суспільства. Хоча здавалося, що блискучий приклад прем’єрства Голди Меїр в Ізраїлі доводить зворотне. Українка за походженням, вона була не просто політичною і державною діячкою цієї країни, а й стала першою жінкою прем'єр-міністеркою, міністеркою внутрішніх справ, міністеркою закордонних справ, міністеркою праці і соціального забезпечення. До речі, із 38 осіб-підписантів було лише 2 жінки – Голда Меєр та Рахель Коен-Каган.

"Ми домоглися. Ми зробили єврейську державу реальністю. Що б не трапилося, яку б ціну не довелося за це заплатити, ми відтворили Єврейську Батьківщину. Довге вигнання скінчилося", – говорила Голда Меєр після підписання  Декларації незалежності Ізраїлю.

Насправді ж нерівність є основною причиною виникнення конфліктів та наростання нестабільності. Звіт Генерального секретаря ООН щодо Порядку денного "Жінки, мир, безпека" за 2020 рік демонструє, що без впровадження радикальних заходів щодо інтегрування жінок у діяльність із забезпечення всіх аспектів миру протягом наступного десятиліття, ми ризикуємо залишитися у стані постійної незахищеності, посиленої нестабільності та тривалих конфліктів.

Камала Гарріс

2020 рік став у всіх сенсах сенсаційним і непередбачуваним. Ніхто не очікував, що світ накриє хвиля пандемії коронавірусу. Водночас вона кардинально вплинула на президентські вибори у США – першій демократії світу. Вперше в історії країни віцепрезиденткою стала жінка - Камала Гарріс.

"Прогресивна прокурорка" – саме так називала себе Камала Гарріс, а новообраний Джо Байден – "розумною і жорсткою". А ось, як сама Камала Гарріс звернулася до американців, коли всім стало зрозуміло, що Джо Байдена обрано 46-м президентом США: "Коли мама приїхала сюди з Індії в 19 років, можливо, вона навіть не уявляла собі цей момент. Але вона глибоко вірила в Америку, де таке можливо. Я думаю про неї та покоління жінок – чорношкірих жінок, азіаток, білих, латиноамериканок і корінних американок… Ці жінки боролися і багато чим пожертвували заради рівності, свободи й справедливості для всіх. Хоча я і буду першою жінкою на цій посаді, але не останньою. Тому що кожна маленька дівчинка, яка дивиться на нас сьогодні, знає, що це країна можливостей".

Американські аналітики зазначають, що за Байдена-Гарріс проголосували, зокрема і багато темношкірих жінок, які зазнають множинної дискримінації. Навіть відома Times одразу після президентських виборів у США 3 листопада написала:

Коли американці обрали віцепрезиденткою Камалу Гарріс, вони символічно завершили 150-річний проєкт визнання темношкірих людей користуватися тими ж правами. 1920 року 19-та поправка дала жінкам право голосу на виборах. Темношкірі ж жінки не могли проголосувати в значній кількості до ухвалення Закону про права голосу 1965 року. Коли Гарріс піднімається до ролі №2 в країні, це дає нам можливість написати нову главу в історії нашої країни, або, можливо, просто завершити стару.

із статті Times

Ангела Меркель

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель – найвпливовіша жінка світу 2019 року за версією Forbes. 2015 року депутати Бундестагу пропонували номінувати її на Нобелівську премію миру за зусилля з врегулювання конфлікту на Донбасі. До цього 2009 року з відомих очільників держав цю премію отримав Барак Обама. Поки що Ангелі Меркель не пощастило потрапити до переліку номінантів, хоча в пресі багато писали, що саме 2020 року канцлерка Німеччини може отримати Нобелівську премію миру.

За словами колишньої представниці України в політичній підгрупі ТКГ, голови правління громадянської мережі ОПОРА Ольги Айвазовської, саме Ангелі Меркель, керівниці однієї з найвпливовіших держав з точки зору економіки, політики й безпеки в ЄС, в партнерстві з Франсуа Олландом, на той момент президентом Франції, вдалося започаткувати Нормандський формат тоді 2014 року в Нормандії під час першої зустрічі Петра Порошенка з Володимиром Путіним.

"Водночас мені здається, що будь-яка представницька комунікація має враховувати структуру суспільства. Немає жодного суспільства і держави без того, що населення є представником жіночої та чоловічої статі. Тобто, для репрезентативності позицій важлива участь обох статей, в тому числі і в перемовному процесі", – вважає Ольга Айвазовська.

Серед номінантів на Нобелівську премію миру цього року – російський та білоруська опозиціонеки Олексій Навальний та Світлана Тихановська. Проте, це не означає, що Ангелу Меркель не можуть номінувати наступного року. Адже всі в Україні знають, що саме канцлерка Німеччини є "двигуном" Нормандського формату.

Проте навіть цьогоріч роль канцлерки Німеччини Ангели Меркель у боротьбі з COVID-19 неможливо оминути. Адже пандемія коронавірусу – це ще один фронт війни проти глобальної недуги.

Реагуючи на пандемію COVID-19 дійсно комплексно, ми маємо повноцінно залучити жінок до досягнення миру. Це можливість відбудувати cвіт, щоби він став ще кращим, ніж був до цього – більш мирним, сталим та справедливим.

Немає сумніву, що саме жінки, з їхнім досвідом, компетентністю та ефективністю роблять ключовий внесок у забезпечення миру, відновлення та розбудову миру на постконфліктних територіях. Світовий досвід доводить це. За даними ООН, історії жінок, які рятують свої країни після військових конфліктів – не винятки, а навпаки – закономірність, що підтверджується дослідженням.  Ситуація змінюється і в Україні – на локальному рівні, у громадах з’являються жінки-лідерки, які долають перешкоди, а заразом і всіх, хто опиняється у схожій біді. Переживши особисту історію ураження від конфлікту, вони знаходять в собі сили  розпочати власну історію успіху і перемоги. Саме про таких героїнь і розповідає кампанія "Жінки – ключ до миру".

Проєкт реалізується у партнерстві з ООН Жінки. Кампанія "Жінки – ключ до миру" проваджується за підтримки урядів Норвегії, Швеції, Данії, Канади та Європейського Союзу.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Жінки — ключ до миру
Дата публікації
Перегляди
2467
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація