Перейти до змісту
Подорожі в умовах пандемії: до яких країн можна поїхати, за яких вимог і що робити після повернення до України
pixabay.com

Перед поїздкою треба перевіряти інформацію щодо умов в'їзду до конкретних країн.

Ще торік ніхто й не здогадувався, що коронавірус призведе до жорсткого карантину і безпрецедентного для сучасного світу закриття кордонів. Нині увесь світ із завмиранням серця чекає, коли ж знову кожен зможе вільно подорожувати. Також додаткові обмеження для в’їзду призвели до незручностей серед заробітчан, що для деяких стало перепоною, щоби виїхати на роботу.

Сьогодні ситуація з поширенням коронавірусу в країнах нерівномірна. Куди та як можна нині поїхати на відпочинок  і на роботу за кордон, з’ясовував ТСН.ua.

Які країни відкрили свої кордони для українців?

Станом на 20 січня 2021 року українські туристи можуть вільно подорожувати до 83 країн. Кордони відкрили, зокрема, Єгипет, ОАЕ, Ірак, Іран, Ірландія, Болгарія, Домініканська республіка, Еквадор, Камбоджа, Мальдіви, Мексика, Пуерто-Рико, Словенія, США, Туреччина, Хорватія, Чорногорія тощо. Втім, умови перетину кордонів кожної країни відрізняються, що обов'язково треба перевірити перед поїздкою.

Наприклад, у Єгипті  ретельніше перевіряють правдивість довідок із негативним ПЛР-тестом на коронавірус, з якими туристи приїздять до країни на відпочинок. Такий сертифікат повинні мати й українці. А у разі виникнення сумнівів у його дійсності, єгипетська сторона може вимагати пройти повторно тест.

Вимоги для в'їзду до Єгипту:

– У сертифікаті повинна бути вказана точна дата та час проведення тесту, тест повинен бути зроблений за 72 години до поїздки;

– Сертифікат має бути виданий офіційною лабораторією, зареєстрованою у державі походження документа, й повинен містити печатку лабораторії, підпис лікаря та/або QR-код, що дає посилання на результат тесту на офіційному вебсайті лабораторії;

– Сертифікат не має містити жодних виправлень, підтирань чи правок;

– Сертифікат мусить містити інформацію про проведений вид тесту;

– У сертифікаті має бути обов’язково зазначено, що особі було проведено тестування типу RT-PCR;

– Сертифікат має бути виданий англійською мовою;

– Сертифікат повинен містити інформацію про особу, якій належить тест;

– Не приймаються сертифікати, заповнені від руки.

Водночас дозволяється туристам, які прибуватимуть до аеропортів курортних міст Хургада, Шарм ель-Шейх, Марса-Алам та Таба, провести ПЛР-тест безпосередньо після прибуття на ці чотири летовища. Вартість ПЛР-тесту — 30 доларів.

Для того, щоб відпочити, наприклад, у Болгарії, треба мати з собою довідку з негативним ПЛР-тестом, зробленим за 72 години до перетину кордону. Документ повинен містити такі вимоги:

 • особисті дані особи згідно з паспортом громадянина України для виїзду за кордон,
 • відомості про лабораторію, яка провела дослідження (найменування закладу, адреса та контактні дані, дата проведення тестування),
 • прописаний латиницею метод (PCR) та негативний результат (Negativе).

Туреччина, яка є одним із найпопулярніших курортів серед українців, також вимагає негативний результат тесту на коронавірус, зроблений за 72 години. Довідка не потрібна лише дітям до 6 років. Також туристи повинні мати з собою страховий поліс на COVID-19.

Популярні Мальдіви вимагають від мандрівників довідку із негативним результатом тесту на коронавірус. Але він повинен бути проведений не пізніше, ніж за 96 годин до вильоту. Вже в країні слід підтвердити бронювання в одному з офіційно зареєстрованих курортів, щоб вам видали візу.

До США можна в’їхати тільки з негативним тестом на COVID-19, зробленим упродовж трьох днів до запланованої подорожі. Мандрівники повинні надати авіакомпанії підтвердження проведення лабораторних досліджень або одужання від COVID-19. В'їхати до Америки не можуть українці, які упродовж останніх 14 днів перебували на території будь-якої з 26 європейських країн Шенгену, Великої Британії, Ірландії, а також Китаю, Бразилії та Ірану.

Водночас Мексика не застосовує жодних обмежень для туристів. Країна не закривала свої кордони протягом усього карантину, і зараз теж дозволяє в'їжджати мандрівникам.

Чи можуть українці подорожувати до ЄС?

Поїхати, наприклад, до Італії чи Іспанії нині українці не можуть, адже наша країна не потрапила до списку держав, які в ЄС вважають безпечними щодо коронавірусу. До ЄС пропускають здебільшого тих, хто має дозвіл на роботу, право на постійне або тимчасове проживання в тій чи іншій країні, є членами родин громадянина Європейського Союзу. Також обмеження не стосуються дипломатів, учнів, студентів, науковців,  водіїв фур і пасажирських перевезень тощо.

Зокрема, за наявності певних документів українці можуть в’їхати до таких країн:

 • Польщі (мають Карту поляка, право на проживання, дозвіл на працевлаштування, учні, студенти, моряки, рибалки, дипломати, консули, водії вантажівок, спортсмени, тренери, акредитовані журналісти)
 • Франції (посвідка на проживання, близькі члени-родин громадян Франції)
 • Румунії (довгострокова віза, дозвіл на проживання, медпрацівники, студенти, сезонні сільськогосподарські працівники, транзит тощо)
 • Іспанії (посвідка на проживання/віза/медпрацівники/студенти/дипломати тощо)
 • Італії (посвідка на проживання/з підтверджених мотивів роботи, здоров’я. Туризм не дозволяється)
 • Португалії (посвідка на проживання/довгострокова віза/ є членом родини громадянина ЄС)
 • Німеччини (дозволяється в’їзд рідним/дипломатам, членам екіпажів літаків/транзитний рух/дозвіл на проживання)
 • Чехії (дозвіл на проживання/віза. Довготермінова віза таким дозволом не вважається. В’їзд із туристичною метою заборонений).
 • Австрії (дозволяється тим, хто має дозвіл на проживання в Австрії, дипломати, медпрацівники, гуманітарний персонал тощо)
 • Литви ( має бути посвідка на проживання/віза; рідні громадян Литви, дипломати, журналісти, медики тощо)
 • Латвії  (до 7 лютого 2021 року в Латвії діє надзвичайна ситуація. В’їхати дозволено з  паспортом, медичною страховкою, фінансовим забезпеченням і відповідними документами)
 • Естонії (заборонено, крім осіб, які мають посвідку на проживання в країні)
 • Швеції (має бути дозвіл на роботу/проживання/національна віза/родичі/студенти тощо. Громадяни України, які в’їжджають до Швеції, не потребують проходження карантину)
 • Фінляндії (в'їхати можуть близькі родичі, особи з дозволом на проживання, сезонні заробітчани, за умови внесення до спеціального списку. В’їзд збирачам лісових ягід з України заборонено).
 • Ємену (має бути дозвіл на проживання у Ємені або в’їзна віза, негативний тест)
 • Індії (іноземцям дозволено в’їзд на територію Індії, окрім власників туристичних віз)
   

Які обмеження після повернення до України?

В Україні запроваджено поділ країн на "червоні" та "зелені", які регулярно оновлюються, зважаючи на епідеміологічну ситуацію в тій чи іншій державі. Перелік оновлених країн публікують на сайті МОЗ. Наразі "червоними" є 66 країн. Першою у списку зазначено Чехію, де понад півтори тисячі заражених на 100 тисяч населення фіксували за останніх два тижні.

"Червоні" країни, 15 січня
Міністерство охорони здоров’я України

Так, після повернення з "червоної" країни українці мусять піти на самоізоляцію. Триває вона 14 днів. Але цей термін можна скоротити. Для цього слід здати ПЛР-тест і після отримання негативного результату самоізоляцію можна завершувати.

До тих, хто повертається з "зелених" країн, немає жодних вимог щодо самоізоляції та тестування.

Що потрібно, аби поїхати на роботу за кордон?

Нині більшість сусідніх країн радо вітають українських заробітчан. Від громадян під час перетину кордону вимагають лише пакет необхідних документів. Йдеться про дозвіл на роботу, закордонний паспорт, медичне страхування. Нині в аеропорту пасажирам вимірюють температуру, якщо вона буде підвищеною, людей не пропускають. Аналогічна ситуація на контрольних пунктах пропуску. Після прибуття, наприклад, до Польщі, громадяни мають пробути 10 днів на самоізоляції і лише потім мають право працювати. Припинити самоізоляцію можна і раніше, здавши ПЛР-тест. Деякі країни вимагають довідку про негативний результат тесту ще до перетину кордону.

Щоб знайти всі правила перетину кордону до конкретної країни, в яку плануєте поїхати, слід перейти на спеціальний сайт, де регулярно оновлюються статуси усіх країн, щодо заборони/дозволу в’їзду іноземців. Перед купівлею квитків слід неодмінно перевіряти інформацію щодо умов в'їзду до інших країн. Українське МЗС рекомендує громадян під час виїзду за кордон реєструватись у системі "Друг".

 • tripadvisor.mfa.gov.ua – це онлайн-мапа, де можна перевірити дозволи та обмеження в’їзду,
 • covid19.rnbo.gov.ua – це онлайн-карта від РНБО про кількість підтверджених випадків COVID-19 в Україні та світі,
 • gisanddata.maps.arcgis.com – онлайн-панель моніторингу поширення коронавірусу Університету Джонса Гопкінса.

Відео Мій путівник. Єгипет – каньйон посеред пустелі та підводний світ Червоного моря

Сьогодні ми знову повертаємося до моря, аби показати вам каньйон посеред пустелі та особливий підводний світ Червоного моря. Не пропустіть. 

Мій путівник. Єгипет – каньйон посеред пустелі та підводний світ Червоного моря