Військових США, які вбили українського журналіста, остаточно виправдали

Рішення суду про оправдання американських військових, які з танка обстріляли готель з журналістами, є остаточним і не підлягає оскарженню.

Національний суд Іспанії, найвищий судовий орган країни, у вівторок, 14 липня, остаточно зняв звинувачення з трьох американських військових, які своїм обстрілом спричинили шість років тому в Багдаді загибель двох журналістів – українця Тараса Процюка й іспанця Хосе Коусо.
Суд вирішив, що слідчий суддя Сант’яго Педрас не подав нових свідчень, які могли б підтвердити, що військові США діяли неправильно, враховуючи, що це сталося на війні.

Тепер суддя має закрити справу. Рішення остаточне й не може бути оскаржене.

Американські танкісти заявляли, що 8 квітня 2003 року стріляли по готелю "Палестина" в Багдаді, в якому працювало багато іноземних журналістів, у відповідь на обстріл у їхній бік. Внаслідок пострілу з танкової гармати загинули телеоператор агентства Reuters, українець Тарас Процюк та іспанський телеоператор компанії "Телесінко" Хосе Коусо.

Судову справу проти американського танкіста, який здійснив постріл, і двох його командирів порушили за позовом родичів Коусо. Загибелі Процюка вона формально не стосувалася, і жодних інших судових справ щодо цього не було.

США свого часу офіційно повідомили Україну, що, за висновками їхнього розслідування, постріл із танку по готелю було здійснено з метою самооборони і в цілковитій відповідності до правил ведення бойових дій.

Справу проти американських військових в Іспанії порушили за статтями іспанського законодавства про свідоме вбивство і "злочин проти міжнародної спільноти", тобто неправомірні дії проти цивільних осіб у воєнний час. Два міжнародні ордери на арешт і екстрадицію танкістів видали в Іспанії 2005 і 2007 року на вимогу родичів Хосе Коусо. Проте Сполучені Штати заперечують їхню провину чи помилку і не видали своїх військових.

Минулого року Національний суд Іспанії вже знімав звинувачення з сержанта Томаса Ґібсона, капітана Філіпа Волфорда та підполковника Філіпа де Кампа. Тоді Суд вирішив, що для звинувачення недостатньо свідчень і є підстави вважати, що іспанський журналіст загинув внаслідок бойових дій, а не свідомого вбивства.

Та наприкінці травня цього року суддя відновив звинувачення, замінивши його на вбивство з необережності. Він додав до справи свідчення трьох іспанських журналістів, які були в готелі разом із Коусо і заявили, що обстрілу американців із боку готелю не було. Це рішення судді оскаржила в Національному суді іспанська прокуратура.

Чільні американські урядовці спершу стверджували, що танкісти відкрити по готелю вогонь у відповідь на обстріл із того будинку. Коли ж телеканали показали кадри обставин інциденту, з яких видно, що обстрілу не було, у США заявили, що танкісти могли сприйняти за обстріл чи за дії коригувальника ворожого вогню відблиски з журналістських об’єктивів. Міжнародні журналістські організації розкритикували такі висновки американської влади.

Тараса Процюка в Україні посмертно нагородили орденом "За мужність".

Читайте також:

Українців в Афганістані збили під час надання допомоги населенню

Роковини загибелі телеоператора Тараса Процюка

IFJ вимагає розслідувати загибель українського журналіста

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: