Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Вино із присмаком попелу: на Одещині французу-виноробу 16 років навмисно підпалюють виноградники

Однак звернення підприємця до чиновників та правоохоронців стабільно ігноруються.

На Одещині вже майже 16 років виготовляє вино та бореться за свої виноградники справжній маркіз зі славетного французького Бордо – Крістоф де Лакарен.

Приїхав на Одещину, закохався в українку. І вирішив ростити тут  виноград за правилами своїх предків. Щоб робити з нього таке ж неймовірно смачне вино. Але виноградники – горять. Усі 16 років, що цей француз  намагається вписатися в українське життя.

"Вчора пізнім вечором – кримінальний підпал моїх виноградників. Вже 20 гектарів згоріло. Президент Порошенко! 4 липня в Києві після бізнес-форуму я говорив з вами про проблему рейдерів землі, які хочуть зруйнувати мої виноградники і мою офіційну виноробну компанію. Ви попросили в мене візитку і завірили мене, що проблема буде розглянута…", - написав Лакарен на своїй сторінці у Facebook.

Однак, судячи із коментарів в Інтернеті, персона винахідливого француза та його виноградники – найстрашніше зло для шабських колгоспників.

Кристоф де Лакарен проживає у маєтку під назвою "Шато де лакарен". На вигляд йому років 50, однак насправді вже цілих 65. По матері Лакарен – маркіз з Бордо. У їхньому будинку мирно співіснують коні, коти, собаки і дві кози, які буквально на рівних з песиками  живуть в будинку. 

В цьому зоопарку родина Лакарен працює з ранку до ночі – людям тут складніше, ніж тваринам. Дружина Крістофа Мар'яна викладає в місцевій музичній школі. 

"Ми познайомилися в Тернополі. Я музикант, піаністка. Приїхала зіграти на конкурсі. А його привіз організатор конкурсу подивитися на Україну", - розповіла вона.

Старша донька Крістофа Софія все ще соромиться камери.

"Як це бути в Україні донькою маркіза? - Всі тебе знають. Щонайменше в школі. В основному говорять, як я добре вчуся. Тому що тато сказав, я зобов'язана бути відмінницею", - розповідає дівчина.

Софія розрізає майбутні етикетки для пляшок батьківського вина.  Донькам Крістоф платить зарплату – таку ж, як найманим працівникам.

Будинок не менш цікавий, ніж родина, яка тут живе. Колишня тракторна бригада, а ще раніше - оселя швейцарських колоністів. Своєю російсько-французькою Крістоф описує найголовнішого ворога України - розкрадання та корупцію.

На самих виноградниках Лакарен розповів, що саме там сталось.

"Один із пожежників Шабо, який гасив територію сказав: Лакарен, три різних вогнища – це справжній підпал. Скільки згоріло? – 19 гектарів, 18 з половиною. В іншому місці півтора. 3 підпали – загальна кількість 20 гектарів. Я не рахував точно. Може трохи більше. Від 40 до 50 тон винограду – мінус", - зазначив винороб.

Місцеві чиновники згорілий виноград бачити не хочуть. "У французького підприємця Лакарена згоріло 20 соток бур'яну, а не виноградників", - заявив голова Одеської ОДА Олексій Степанов.

Те саме стосується і місцевих чиновників – на дзвінки Лакарена там відповідають, що їх немає на місці.

Винороб визнає, що цей виноградник дійсно можна переплутати з занедбаним полем. Та це просто інша технологія виробництва, привезена з Франції. Кущі не висять на стовпчиках, як в радянських колгоспах, а спокійно живуть серед трави. Виноград здоровий і дуже смачний. І все це – без жодних обрізок та обробки пестицидами та гербіцидами.

"Натуральна екосистема. Цьому винограднику 13 років і тут немає добрив, немає пестицидів, фунгицидів, гербіцидів", - запевняє Лакарен.

Шестеро колишніх пайщиків кооператива Шаболат  сьогодні через суд хочуть забрати власні ділянки,  які в 2005 році незрозумілий селянам француз взяв в аренду в цьому кооперативі.

"У мене 53 роки стажу. І ось прийшов цей фашист, познущався з мене", - розповідає один із шести позивачів колишній ветеринарний лікар Георгій Мунтян.

Він ображений на Лакарена особисто. За його словами, той побив його, притис до землі, і все це – в присутності свідків. Утім поліція відмовилася порушувати кримінальну справу, тож Мунтян тепер ображений ще й на поліцію. А ще на лікарів, які під час експертизи не знайшли слідів побиття.

"Ось вони кущі. Ось це виноградник, який він обробляє. Це ж не виноградник. І ніколи його не було тут і не буде. І що люди не користуються. Не мають право на це саме. Ні козу свою пасти, нічого. Тому що він господар. А що від цього має держава", - скаржиться Мунтян, який є власником земельної ділянки.

Чоловік стверджує, що його землю в оренду Лакарену передав не він, а колгосп і все це незаконно. Однак є договір на оренду землі, яку передає Лакарену не якийсь умовний кооператив, а сам Георгій Мунтян. І є розписки, які щорічно підтверджують – він справно отримував гроші від винороба.

"Коли я сказав, будь ласка, це моя територія, мені сказали – це не твоя територія, твоя територія там, у Франції. Багато людей теж казали таке", - скаржиться Лакарен.

Дивну поведінку пайщиків їх французький орендар спочатку пояснював звичайною жадібністю – з виноградників, які кооператив вирішив викорчувати, він виготовляє 10 тисяч пляшок вина щороку. Половина з нього – сухе шампанське, зроблене за старими технологіями. Утім сьогодні Лакарен вважає, що ображені власники землі стали маріонетками в грі проти нього.

"Майже кожен рік пожежа. Це більше 23-25 пожеж. Це підпал", - впевнений винороб. За його словами, всі знають, чому це відбувається, однак бояться сказати.

В судах, де Лакарен намагається боротися, він вперто програє. Француз каже, що єдиний шанс для змін на селі – це чисте від корупції судочинство та відкриття ринку землі. Тоді його родина зможе купити землю та господарювати на ній, як вона хоче.

"Я живу тут 16 років, я маю двох дітей, український паспорт. Я повинен сказати це. Тому що я хочу, щоб мої діти жили тут, всередині країни і жили з радістю. А не думали їхати за кордон", - розповідає чоловік.

З часу розмови Лакарена з президентом від того не надійшло жодних звісток.  Багато хто радить французові – кинь все це та знайди іншу землю. Та Лакарен – невиправний оптиміст. З такими важко. Такі стають ворогами надто багатьом.  Але саме такі люди потроху змінюють це припале пилом  провінційне болотце.  Навіть лишаючись сам на сам з пожежею, яка все ближче до його  українського "Шато де лакарен" .

Станіслав Ясинський

ВідеоНа Одещині підпалами витісняють французького винороба

16 років французький винороб Лакарен намагається вписатися в українське життя. На землях села Шабо розгорівся вже не просто господарський конфлікт, а справжня війна.  Невідомі спалили 20 гектарів виноградників. Це вже не перша пожежа, і, на думку француза, його намагаються витіснити з України. Опоненти француза заявляють: він шахрай, а його виноградники - це звичайні чагарники.

На Одещині підпалами витісняють французького винороба

Залиште свій коментар

Вибір редакції