У 2012 році на охорону здоров'я VIP-чиновників виділили 381 млн гривень, це на 81 млн більше - ніж минулого року.
Для відомчих клінік і, зокрема, знаменитої "Феофанії" на 2012 рік виділяються шалені гроші (близько 200 млн гривень), в той час як в районних поліклініках не вистачає бинтів і шприців.
Тим часом неясно, навіщо в країні все ще містять номенклатурні медустанови, якщо можновладці звертаються в них украй рідко, пише "Сегодня".
"Я лікувався там тільки тому, що мене привезли по швидкій і вибору не булоТа й інші депутати - рідкісні гості у "Феофанії", якщо планують діагностику або лікування, звертаються у приватні клініки або їдуть закордон", - заявив нардеп від НУ-НС Олесь Доній .
На сьогоднішній день, за словами голови комітету ВР з питань охорони здоров'я Тетяни Бахтєєвої, за "Феофанією" закріплений певний контингент - співробітники відомств (Кабміну, ВР, Адміністрації президента тощо) і їхні пенсіонери.
"У клініці суперсучасне унікальне для України обладнання, хороші палати", - говорить вона. Решту громадян тут обслужать небезкоштовно.
Первинна консультація фахівця коштує у "Феофанії" близько 120 гривень, але записатися можна хіба що на середину листопада - багато охочих. І це лише початок витрат, хоча кожен пацієнт до звернення сюди регулярно сплачував податки і має право на безкоштовне медобслуговування.
"Моя сусідка по палаті витратила на ліки вже більше 8 тис. гривень, мені кожен виписаний рецепт обходиться в 400-500 гривень. Щось видають безкоштовно, але виписують в основному дуже дорогі ліки, і аптека тут з великими націнками", - розповіла пацієнтка "Феофанії", колишній медрегистратор поліклініки Держуправління справами Марія Іванівна.
В цілому пенсіонерка дуже задоволена клінікою: умови прекрасні, у двомісних палатах є телевізор, холодильник, балкон, телефон, санвузол - все нове і добротне. Годують на совість - рибні, м'ясні котлетки, сирки, мед, медсестрички і лікарі приходять за першим покликом і дуже ввічливі.
"А чоловік лікувався в райлікарні на лівому березі - його поклали в палату з бомжами, лікували навмання, сама клініка в страшному стані. Місяць тому він помер", - ділиться колишня співробітниця ДУСІ. Палати в "Феофанії" ніколи не пустують, каже вона, однак депутатів в ній не видно.
"Вони харчуються окремо і палати у них люкси і напівлюкси. Мені медсестра показала одну - в ній дві кімнати, у вітальні - стінка, телевізор, красиві меблі, спальня, все в рюшиках, красиве, як вдома. Але одного разу зустріла в їдальні Геннадія Удовенка - тим, хто вже не при владі, менше честі", - - розповіла Марія Іванівна.
Думки депутатів з приводу подальшого фінансування VIP-лікування окремим рядком в бюджеті розділилися.
"Тільки діючі депутати і чиновники в стані злітати в якій-небудь Ізраїль на консультацію (хоча Ганна Герман і Борис Колесников теж лікувалися тут в екстрених ситуаціях), а для пенсіонерів« Феофанія незамінна", - вважає Бахтєєва.
Питання про те, щоб зробити клініку рядовий і дозволити будь-якому громадянину користуватися її поліпшеними ресурсами, до цих пір не піднімалося.
"Така пільга потрібна і офіціантці, і прибиральниці, і сторожу парламенту - люди працювали в специфічних умовах, ненормовано", - впевнена депутат.
"Я вже звернувся до бюджетного комітету з проханням скоротити фінансування лікування депутатів, - говорить заступник голови комітету з питань охорони здоров'я ВР Віктор Корж. - І "Феофанію" давно пора включити в мережу загальнодоступних медустанов, це звільнило б чимало коштів для інших цілей в медицині". Також вважає і Доній. "Феофанію давно пора реформувати так, щоб по страховці там могли лікуватися різні категорії населення", - вважає нардеп.
У кожному разі однозначно нонсенс, що виділяються гроші на лікування наших VIP-чиновників, які можуть собі дозволити лікуватися в будь-якій клініці країни і за кордоном. Цей контингент точно не потрібно спонсорувати з бюджету. Що стосується колишніх чиновників-пенсіонерів (багато з них дійсно люди небагаті) і малозабезпечених співробітників органів центральної влади, то їм можна передбачити окрему пільгову програму лікування.
Тим часом "Феофанія" вже реформується в ногу з часом, пояснив керівник однієї з провідних приватних клінік Києва.
"Якщо ще в 90-х про неї говорили "Там підлоги паркетні, а лікарі анкетні (тобто родичі великих людей )", То років 10 тому персонал в клініку почали набирати дійсно кваліфікований, а не "блатний". Тепер якщо питаю ради колег, куди б направити пацієнтів з патологіями на дообстеження, все частіше звучать прізвища лікарів "Феофанії". За словами медика, на роботу клініки благотворно вплинув ринок і політика керівництва ДУСі: головлікарі були змушені стати грамотними менеджерами, які розуміють - приймати на роботу жінок-коханок, сестер, як при "совку", більше немає сенсу. Погане обслуговування спричинить погане фінансування, а то й закриття "Феофанії", - пояснив лікар.
Нагадаємо, у березні президенту України Віктору Януковичу зробили операцію на коліні. Операція пройшла у "Феофанії".
Читайте також:
Депутатську лікарню "Феофанію" планують зробити загальнодоступною