Виявляється, не одне й те ж: яка різниця в поняттях "знятий" і "виключений" з військового обліку

Виявляється, не одне й те ж: яка різниця в поняттях "знятий" і "виключений" з військового обліку

Мобілізація в Україні 2024 року / Фото: ТСН.ua

За словами адвоката, йдеться про концептуальну різницю в поняттях "знятий" і "виключений" з обліку.

В Україні від 18 травня набув закон про мобілізацію. Проте українське законодавство не дає чіткої відповіді на запитання, що робити такій категорії чоловіків, як зняті з військового обліку – потрібно їм іти до ТЦК чи ні.

Адвокат Микола Максимов у коментарі "Фокусу" розповів про різницю в поняттях "знятий" і "виключений" з обліку.

За словами юриста, "виключений" з військового обліку втрачає статус військовозобов'язаного, його не можна призвати під час мобілізації та вручити повістку.

"Така людина не зобов'язана проходити ВЛК й оновлювати дані. Поняття "виключений" – постійне та залежить від року ухвалення", – каже Максимов.

Натомість "знятий" з військового обліку – тимчасовий захід, що не звільняє від статусу військовозобов'язаного. Знятому з обліку призовнику однаково доведеться оновлювати військово-облікові дані, проходити ВЛК, повідомляти ТЦК про зміну місця проживання тощо.

Максимов розповів, що в судовій практиці був випадок, коли мобілізували чоловіка, якого виключили з військового обліку 2012 року. Суд визнав призов до ЗСУ справедливим: за новими правилами треба підтверджувати право на виключення.

"Скажу, що на практиці це складне питання. Виключених з військового обліку можуть направити на повторну медкомісію. Закони чітко не прописують їхні права й обов'язки, тому й чіткого розуміння немає", – зазначив юрист.

За його словами, в ТЦК були питання щодо військовозобов'язаних, яких зняли з обліку 2022 року, не кажучи вже про період від 2008-го до 2014 року.

"Найімовірніше, після 18 травня оновлювати дані треба всім. Таким призовникам призначать повторну ВЛК, і вже керівництво ТЦК вирішить, чи підтверджувати цей статус", – додав адвокат.

Раніше ми писали, чи може до ТЦК з військовозобов'язаним зайти дружина, мама або адвокат.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація