Визнання ПЦУ у світі, допомога США та тиск РПЦ. Про що говорив Епіфаній у першу річницю інтронізації

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Предстоятель української церкви очікує на нову хвилю переходів парафій.

3 лютого виповнився рівно рік відтоді, як митрополит Епіфаній був інтронізований як предстоятель Православної церкви України. У річницю інтронізації очільник української церкви дав прес-конференцію, на якій розповів про внутрішні та зовнішні перепони, з якими довелось стикнутися протягом цього терміну, а також поділився планами і надіями на найближче майбутнє. Нагадуємо, про що напередодні говорив Епіфаній:

Про незалежність ПЦУ

Минає перша річниця з часу обрання мене на першосвятительський престол Київський, а також цей рік є історичний для нашої Української православної незалежної церкви. Річницю, яку ми святкуємо, ми здобули завдяки єдності. Цю єдність ми не просто задекларували 15 грудня 2018 року у стінах Софії Київської, але ця єдність дала нам можливість отримання історичного документу – Томосу, в якому чітко прописано, що від цього часу ми є автокефальною, незалежною помісною православною церквою. Ми посідаємо почесне 15-те місце серед інших помісних православних церков світу. І саме це засвідчує, що ми є незалежною православною церквою. Завдяки своїй єдності ми здобули протягом року і визнання з боку інших православних церков. Ми домоглися того, що наша церква першою, після проголошення Вселенським патріархатом, отримали визнання Елладської церкви, а також другою чи третьою нашу церкву визнав Олександрійський патріархат, який є другий за честю після Вселенського. Цей рік справді був складним, і ми пройшли багато випробувань. Було багато викликів як внутрішнього характеру, так і зовнішнього. Але ми зуміли зберегти нашу спільну єдність. Ми зросли інституційно – протягом року вісім разів відбулися засідання священного синоду, на яких ми утворили багато синодальних управлінь, відповідних комісій, які мають допомагати предстоятелю разом керувати нашою церквою.

Про стосунки з Філаретом

 

Патріарх Філарет відіграв важливу роль у становленні Української православної церкви. Мені було приємно, що вітальне слово сьогодні проголосив митрополит Макарій, який також здійснив жертовний подвиг. Він очолював до об’єднання 15 грудня Українську автокефальну православну церкву, не дивлячись ні на що, він став моєю опорою протягом минулого року. Подібного ми очікували і від владики Філарета, який має великий досвід керування українською церквою, починаючи ще від екзархату. Ми всі очікували, що цей досвід буде використано для розвитку і розбудови вже незалежної Української православної церкви. Бо він, протягом 25 років був прапором автокефалії. Але нажаль ті вислови, які були ним озвучені після Томосу, шли всупереч загальній думці всіх архієреїв і духовенства. Тому зараз патріарх Філарет перебуває у самоізоляції. Він є ієрархом ПЦУ, ми йому створили всі умови для подальшого існування його як ієрарха – він має можливість вести служби, приймати людей, має свою резиденцію. Надалі ми просили почесного патріарха, звертались до нього і зараз закликаємо до примирення і до подальшої участі у розбудові нашої Української православної церкви.

Хочу додати, що вже остаточно завершено ліквідацію двох структур – УПЦ КП та УАПЦ. В грудні минулого року ми остаточно закінчили ліквідацію патріархій і можна побачити, що ПЦУ є законним правонаступником обох цих структур. Ці назви – УПЦ КП та УАПЦ – збережено у статуті Київської митрополії, вони закріплені за ПЦУ. Останнім часом з патріархом Філаретом особистих зустрічей у нас не було, але ми вітаємо його і висловлюємо і надалі йому вдячність за те, що він зробив для Української православної церкви. Але з його боку, нажаль, ми бачимо протилежне - те, що він заявляє про так зване "відновлення Київського патріархату". Ми не звертаємо уваги на антиканонічні і нікчемні дії, які він звершує. Те, що він звершує, не має майбутнього.

Відео Епіфаній підбив підсумки діяльності першого року ПЦУ

Митрополит Епіфаній розповів про перший рік діяльності ПЦУ, а також про свої відчуття після перемоги на виборах Предстоятеля.

Епіфаній підбив підсумки діяльності першого року ПЦУ

Про перехід громад з УПЦ МП до ПЦУ

Одразу ми задекларували, що ми відкриті, ми будуємо відкриту церкву, наші обійми відкриті для всіх православних українців, які прагнуть бути в цій церкві і разом її надалі будувати. Протягом минулого року до нас доєдналися близько 600 громад з боку РПЦ. Ви сказали, що ми молода церква, але ми є молодою церквою з тисячолітньою історією. Ми зверталися і звертаємося до православних українців, які поки що до кінця не зрозуміли, певною мірою можливо перебувають в омані. Ті процеси, які ми одразу бачили після Томосу, були більш активними, нині вони призупинилися. І є багато на це причин – це пов’язано і з певними політичними аспектами. Зараз, нажаль, і певні обласні адміністрації блокують перереєстрацію. Московський патріархат будь-яким чином намагається призупинити цей процес судовими позовами. Практично по кожній громаді, яка долучилася до нашої церкви, зараз є відповідний позов з боку РПЦ. Вони лякають людей, роблять штучні конфлікти, роблять навмисне картинку, щоб потім тиражувати не тільки в Україні, але й за кордоном. Але ті громади, які долучилися, вони долучилися в законний спосіб. Згідно з Конституцією, українським законодавством, кожна громада має право визначитись і обрати той релігійний центр, до якого вона бажає належати. Зараз є перепони юридичні. Є громади, які очікують. Вони говорять мені, якщо ми ухвалимо рішення і одразу отримаємо юридичне рішення, при реєстрації документів багато проблем не виникне, то ми готові. Багато проблем пов’язані саме із майном. Але я вірю в те, що в майбутньому буде ще одна хвиля переходів з боку РПЦ до ПЦУ. Чому я називаю саме Російською православною церквою – це тому, що Українська православна церква Московського патріархату повинна перереєструватись, згідно з законом, у РПЦ. І це правильно, оскільки, якщо ви хочете мати своїм релігійним центром Москву, то називайте речі своїми іменами і не вводьте православних українців в оману. Процеси ці складні і поступові. Нам, звичайно, хотілося б, щоб православні українці об’єдналися одразу, але процеси складні. Головне для нас, щоб не було протистоянь, бо ми будуємо церкву, яка засновується на засадах миру і любові.

Відео "Ми були всі різні, але об’єдналися і стали одним тілом церковним" – Митрополит Епіфаній

Антону Ночвіну, кореспонденту "Сніданку", вдалося поспілкуватися із предстоятелем Православної Церкви України Епіфанієм. Він поділився думками щодо одноріччя нової Православної церкви України. Саме 3 лютого перша річниця із дня його інтронізації. Чому цей день такий важливий - дивіться у прямому включенні з Софійської площі.

"Ми були всі різні, але об’єдналися і стали одним тілом церковним" – Митрополит Епіфаній

Про визнання іншими автокефальними церквами

Протягом минулого року нас визнали після Вселенського патріархату Елладська та Олександрійська церкви. Ми переконані, що цього року ми отримаємо визнання з боку ще декількох православних церков. Але нині ми бачимо, що Російська Федерація в особі РПЦ робить все задля того, щоб церкви не визнавали нашого автокефального статусу. Ми це бачили на прикладі Елладської церкви і досі нам говорять про те, що з боку РПЦ чиниться шалений тиск. Але попри цей тиск наступного року кілька церков долучаться до визнання нашої церкви. Не буду називати, які самі це церкви, не хочу полегшувати роботу наших супротивників, бо вони, вивчаючи, одразу ж діють. Я вірю, що незабаром одна з церков також проголосить (визнання автокефалії ПЦУ) і внесе ім’я предстоятеля до диптиху своєї церкви.

Про підтримку з боку США

Щодо підтримки з боку США – це не суто підтримка ПЦУ. Сполучені Штати підтримують релігійну свободу по всьому світу, і це стосується і України. Ми маємо деякі проблеми з окупованими територіями – ви бачите, що відбувається в Криму, на окупованій території Донбасу. І зараз у мене є інформація, що так звана влада «ЛДНР» вимагає перереєструвати наші громади за їхнім законодавством протягом місяця-двох. Якщо цього не відбудеться, вони погрожують відібрати все наше майно. В Криму також величезні проблеми, пов’язані з витісненням. Вони не хочуть, щоб ми були присутні на півострові. Ми боремось за підтримки наших міжнародних партнерів і США підтримують нас в захисті прав наших вірян на окупованих територіях і ми вдячні за це Сполученим Штатам.

Про антиукраїнські заяви

Життя людини є в руках божих. Я не буду коментувати деякі заяви деяких особистостей (мається на увазі скандальний протоієрей Всеволод Чаплін, який нещодавно помер), які вже відійшли у вічність. Ми християни і не маємо права зловтішатись. Звичайно, ті певні дії, які висловлюються з боку представників РПЦ, не несуть в собі ознаки любові. Любов здатна єднати, а ворожнеча, гріх і ненависть роз’єднує. Ми віримо, що наші північні сусіди більше не втручатимуться у наші справи, ми самі справимось. Ми самі будемо господарями у своєму домі і будемо розбудовувати свою незалежну церкву.

Відео Епіфаній розповів, як ПЦУ намагається діяти та допомагати людям на окупованих територіях

Митрополит Епіфаній розповів, що ПЦУ постійно молиться за настання в Україні справедливого миру, а також активно допомагає людям з окупованих територій.

Епіфаній розповів, як ПЦУ намагається діяти та допомагати людям на окупованих територіях

Залиште свій коментар

Вибір редакції