Вкриті славою: хто і як святкує чотири свята на Покрову

Дата публікації
Перегляди
2884
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Вкриті славою: хто і як святкує чотири свята на Покрову

14 жовтня українці святкують одразу чотири свята: Свято Покрови Божої Матері, річницю створення Української повстанської армії (УПА) , День українського козацтва і День захисника України.

Усі ці свята дуже взаємопов’язані  і виникали послідовно. Цьому передувала певна історія, адже Божу Матір вважали своєю небесною заступницею, а день Покрови своїм святом українські козаки; під заступництво Богородиці віддавали себе воїни УПА. Сучасне військо України, яке наслідує традиції оборонців України попередніх епох, також вважає за доречне цей день мати за своє свято.

Православне і народне святкування

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Не виникає навіть суперечок між православними українцями й тим, хто дотримується давніх народних звичаїв. Всі вони хоч і вкладають у це свято зовсім різний зміст, ставляться до нього дуже шанобливо.

Свято з’явилося у  християнстві тільки в 10 столітті і має під собою чи то легенду, чи то реальну подію, яка відбулася в стародавньому Царгороді (Константинополі). Місто було оточене чужинцями, і Божа Мати покрила своїм омофором городян, які молилися у Влахернському храмі.

Це видіння було звісточкою перемоги – невдовзі ворог відступив, і місто було врятовано від знищення. Відтоді Покрова асоціюється з заступництвом і захистом від ворога як видимого, так і невидимого.

Фото: Уніан

Крім того, свято Покрови було надзвичайно шанованим і серед українського селянства: на другий місяць осені чекали з особливим нетерпінням, адже від Пречистої, тобто від 14 жовтня дозволялося справляти весілля. До початку жовтня закінчувалися всі найважливіші сільські роботи на землі й селянин міг дозволити собі відпочити. Це була найблагодатніша пора для весільних гулянь і початку вечорниць.

На честь Покрови в Україні збудовано чимало храмів. Однією з найстаріших є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 році як фортеця. Нині ця унікальна споруда – чинний храм і музей водночас.

Свято козацької слави

Особливо шанували Богородицю-Покрову запорізькі козаки. Вони мали на Січі церкву в її честь, а також ікону її Покрова. Йдучи в похід на ворога, козаки відправляли молебень до своєї Покровительки.

Повернувшись щасливо з походу, складали їй подяку. Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай пише, що після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.

Фото: Уніан

Також саме цього дня козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.

В народі це свято так часто й називали – Козацька Покрова.

"Вкраїнський повстанче, в бою не відступай"

Прийнято вважати, що УПА створена 14 жовтня 1942 року. Ця дата була закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 червня 1947 року і її прив'язка до свята Покрови, покровительки козацького війська, мала на меті показати тяглість історії українського війська від доби Гетьманщини.

Фото: Уніан

Українська повстанська армія – це озброєне крило ОУН (Організація українських націоналістів), яке діяло на території України протягом 1942-1953 років. Бійці УПА воювали одразу проти двох режимів – гітлерівського (нацистського) та сталінського (радянського). Головною метою для ОУН УПА була незалежність України.

Традицію відновив третій президент України Віктор Ющенко, який у 2005 році запровадив святкування річниці створення УПА 14 жовтня.

Героям слава

14 жовтня - знаменна дата, яка щорічно переповнює гордістю та хвилюваннями серця мільйонів громадян нашої України. Сьогодні українці святкують День захисника України – свято звитяги українського лицарства, а також день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за державний суверенітет України.

Свято День захисника України офіційно встановлено 14 жовтня 2014 року Указом Президента "…З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи української громадськості".

Фото: Уніан

Вперше цей день святкували під гаслом "Сила нескорених". До цього дня Україна йшла довгим і тернистим шляхом. Нагальна потреба у такому загальнодержавному святі і саме цього дня особливо гостро постала після російської анексії Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Адже старе радянське свято, яке святкували 23 лютого, давно стало "святом шкарпеток".

Безпрецедентні зразки мужності та відваги, явлені нашими солдатами на передовій новітньої російсько-української війни, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави.

Тож у День захисника України ми вшановуємо сучасних захисників України та героїв різних епох нашої історії. Це день, коли необхідно згадати загиблих вояків і подякувати всім громадянам, які присвятили життя захисту Української держави.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2884
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація