В Україні 80% об'єктів культурної спадщини потребують реставрації.
Міністерство культури та інформаційної політики України планує законом прописати правила гри на ринку архітектурних пам’яток, щоб уникнути зловживань, оскільки більшість замків і палаців в Україні перебувають у жалюгідному стані. Тепер власників хочуть змусити дотримуватися охоронних зобов’язань та вкладати гроші у пам’ятку, а не свідомо її знищувати.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
У маєтку Грохольських-Терещенків (Житомирська область) власник - московська церква - поставив всюди хрести, а на закладені цеглою вікна - ікони. Церковники облаштували лише те, що під храмом, а решта приміщень валиться. Водночас громада звернулася до прокуратури, щоб з'ясувати можливість повернення маєтку у свою власність.
Заступниця голови Червоненської ОТГ Олена Поліщук розповідає, що те, що на територію маєтку можуть зайти туристи - її особиста заслуга. Раніше хвіртка була на замку.
Громада хоче отримати маєток для створення єдиного туристичного комплексу. Навіть знають, де знайти гроші на відновлення, але церква невблаганна. Просто мати тут храм - їм замало, передати палац громаді відмовляються.
Епоха розквіту маєтку Карницьких (Житомирська область) закінчилася ще сто років тому, але поки тут була школа, то були на місці і мармур, і кахлі, навіть подекуди оригінальні люстри. Остаточно занепав палац вже після його продажу.
Голова села Рогачі Микола Нестеренко за п'ять років свого головування власника маєтку не бачив жодного разу і взагалі дивується, як такі приміщення можна передавати без жодних зобов'язань.
Так званий замок Барона у самому серці Києва теж уже давно у приватних руках, його так само намагаються продати. Однак для збереження архітектурної пам'ятки нічого не зроблено.
Власність та статус пам'ятки не повинні впливати на стан збереження об'єкта, кажуть у Мінкульті. Щоб унеможливити перебудову палаців на свій смак у міністерстві взялися за зміни до законів
"Щодо пам'яток, що в Італії, що у Франції та в інших країнах: якщо ти викуповуєш її у приватну власність, там дуже багато зобов'язань. Вони чітко приписані і велика відповідальність. За кожне порушення прийде поліція. Пам'ятку не можна просто відремонтувати, надбудувати три поверхи, балкони... І поки ці вимоги у нас не прописані у законі, дуже часто ми маємо справу саме з намаганням довести до руйнації пам'ятку для того, щоб потім використати цю площу під нове будівництво", - зазначила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко.
Чинадіївський замок (Прикарпаття) - один з небагатьох вдалих прикладів, коли архітектурна руїна у приватних руках перетворилася на замок, де збережено автентику. 20 років тому митець Йосип Бартош узяв замок в концесію. Йому вдалося не лише врятувати історію, а й перетворити замок на мистецький простір. Нині у ньому проходять два фестивалі, художники збираються на пленери.
В Україні орієнтовно 170 тисяч об'єктів культурної спадщини і 80% з них потребують реставрації.