Власників архітектурних пам’яток планують змусити дотримуватися охоронних зобов’язань

Власників архітектурних пам’яток планують змусити дотримуватися охоронних зобов’язань

Фото: ТСН

В Україні 80% об'єктів культурної спадщини потребують реставрації.

Міністерство культури та інформаційної політики України планує законом прописати правила гри на ринку архітектурних пам’яток, щоб уникнути зловживань, оскільки більшість замків і палаців в Україні перебувають у жалюгідному стані. Тепер власників хочуть змусити дотримуватися охоронних зобов’язань та вкладати гроші у пам’ятку, а не свідомо її знищувати.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У маєтку Грохольських-Терещенків (Житомирська область) власник - московська церква - поставив всюди хрести, а на закладені цеглою вікна - ікони. Церковники облаштували лише те, що під храмом, а решта приміщень валиться. Водночас громада звернулася до прокуратури, щоб з'ясувати можливість повернення маєтку у свою власність.

Заступниця голови Червоненської ОТГ Олена Поліщук розповідає, що те, що на територію маєтку можуть зайти туристи - її особиста заслуга. Раніше хвіртка була на замку.

Громада хоче отримати маєток для створення єдиного туристичного комплексу. Навіть знають, де знайти гроші на відновлення, але церква невблаганна. Просто мати тут храм - їм замало, передати палац громаді відмовляються.

Власників архітектурних пам’яток хочуть змусити дотримуватися охоронних зобов’язань

Власників архітектурних пам’яток хочуть змусити дотримуватися охоронних зобов’язань

Епоха розквіту маєтку Карницьких (Житомирська область) закінчилася ще сто років тому, але поки тут була школа, то були на місці і мармур, і кахлі, навіть подекуди оригінальні люстри. Остаточно занепав палац вже після його продажу.

Голова села Рогачі Микола Нестеренко за п'ять років свого головування власника маєтку не бачив жодного разу і  взагалі дивується, як такі приміщення можна передавати без жодних зобов'язань.

Так званий замок Барона у самому  серці Києва теж уже давно у приватних руках, його так само намагаються продати. Однак для збереження архітектурної пам'ятки нічого не зроблено.

Власність та статус пам'ятки не повинні впливати на стан збереження об'єкта, кажуть у Мінкульті. Щоб унеможливити перебудову палаців на свій смак у міністерстві взялися за зміни до законів

"Щодо пам'яток, що в Італії, що у Франції та в інших країнах: якщо ти викуповуєш її у приватну власність, там дуже багато зобов'язань. Вони чітко приписані і велика відповідальність. За кожне порушення прийде поліція. Пам'ятку не можна просто відремонтувати, надбудувати три поверхи, балкони... І поки ці вимоги у нас не прописані у законі, дуже часто ми маємо справу саме з намаганням довести до руйнації пам'ятку для того, щоб потім використати цю площу під нове будівництво", - зазначила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко.

Чинадіївський замок (Прикарпаття) - один з небагатьох вдалих прикладів, коли архітектурна руїна у приватних руках перетворилася на замок, де збережено автентику. 20 років тому митець Йосип  Бартош узяв замок в концесію. Йому  вдалося  не лише врятувати історію, а й перетворити замок на мистецький простір. Нині у ньому проходять два  фестивалі, художники збираються на пленери.

В Україні орієнтовно 170 тисяч об'єктів культурної спадщини і 80% з них потребують реставрації. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація