Врожай під загрозою

За політичною кризою до України прийшла посуха.

За політичною кризою, котра тривала майже два місяці, до України прийшла посуха.

Уже 30 травня оговтаний від політичної невизначеності уряд планує затвердити антикризовi заходи у боротьбі з посухою, подумати, як забезпечити продовольчий резерв i компенсувати втрати аграрiїв. Минулого тижня посадовці міністерства аграрної політики роз'їхалися регіонами оцінювати масштаби. Висновки урядників невідомі, незалежні ж експерти говорять: сільгоспвиробники втратили 100 мільйонів гривень. 

Pshenycia
Архів
Поля України навряд чи дадуть великий урожай цього року (Фото: www.nasiona.com.pl)

Цьогорічний травень найспекотніший за 130 років. Якщо найближчими днями на порятунок ситуації не прийде дощ, то, за найоптимістичнішими прогнозами, врожай скоротиться на третину від запланованого. Надія лишається на регіони, що не так потерпають від бездощів’я - Хмельниччина, Тернопільщина, Житомирщина та Рівненщина. Наразі ліків від посухи не знайшли ані аграрії, ані чиновники, ані політики. Дехто з останніх навіть запрошував священиків і з ними обходив поля власної агрофірми, вимолюючи дощ. Чи не єдина твереза порада надійшла від науковців: реформувати всі погодозалежні галузі.

Синоптики стверджують, що такої не було вже 130 років, і застерігають, що посуха набуває масштабів стихійного лиха. Наприклад, урожай на полях Херсонщини може бути вп’ятеро менше за звичний.

На півдні України дощу не бачили півтора місяця. Третину врожаю вже втрачена, якщо ще день-два протримається суха погода, частка вигорілих посівів сягне половини.


Експерти вважають, якщо уряд негайно допоможе селянам грішми, то вигорілі поля ще можна будепересіяти гречкою. І урядники, і аналітики, і зернотрейдери запевняють, що голоду в Україні не буде, але збіжжя, напевне, подорожчає.

За песимістичним висновком експертів, зерно підскочить у ціні принамні на 20 відсотків, але чи подорожчає хліб, експерти прогнозувати не беруться. На їхню думку, це залежить не від погоди, а від політиків.

Доки міністерські чиновники шукають у бюджеті гроші на порятунок села, науковці радять їм перейти від тактики до стратегії. Вони вважають, що нинішній посушливий травень уже не аномалія, а прообраз майбутнього клімату України. Всьому виною глобальне потепління.

За останні два десятиліття зима з температурами нижче нуля в Україні скоротилася на місяць. А останніми роками почало теплішати й літо.

За прогнозами науковців, уже в найближчі 20-30 років малосніжна зима і спекотне, посушливе літо стане нормою для всієї України. Банани замість картоплі, звісно, не ростимуть, однак вітчизняному селу потрібні нові сорти та нові технології, і, насамперед, нова свідомість - глобальне потепління потребує змін на глобальному рівні.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: