Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Розрізали гнійник". Корупційні скандали боляче б'ють по університету ім. Богомольця

Ректорка Катерина Амосова все спростовує.

Навколо Національного медичного університету ім. Богомольця спалахнув гучний корупційний скандал.  

Так, було провалено надважливий державний іспит, який показує, чи зможуть майбутні медики якісно лікувати, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Мовчки заходили на екзамен, малювали на дошці ціну і виходили… На цьому екзамен закінчувався", - розповів один зі студентів.

Це було у червні 2013 року.

Рік потому студенти Богомольця мало не штурмом взяли під контроль власну альма-матер. На хвилі Революції Гідності вони змінили тодішнього ректора Москаленка. Це, запевняли, він не давав злізти з корупційної голки цілому університету. Серед протестувальників тоді був професор Віктор Досенко. Його студентство воліли бачити у кріслі ректора.

Але ректором він тоді не став. Університет очолила Катерина Амосова. Відтоді виш, напевно, ще більше захворів після "операції з видалення корупції".

За словами студентів, модуль наразі можна скласти від 1000 гривень, а суми хабарів пишуть на листочках.

"Якби б мені були відомі ці факти – то ці люди не працювали у виші. На багатьох зборах я закликаю студентів, у яких вимагають гроші, співпрацювати з нашим антикорупційним комітетом і зі мною особисто, підключити СБУ", - заявляла Амосова.

"Деякі викладачі кажуть, наприклад: я люблю вино… І ти зразу розумієш, що треба робити. Викладачка сказала: я дуже сильно люблю екзотичні фрукти… Хлопці пішли, понакупляли ті карамболі. Ти боїшся купляти найдешевше, бо тобі можуть сказати: "Що ти мені купив?" Інколи можна скинутися по 100 гривень і купити якусь пляшку викладачу… А є так, що ми можемо скинутися по 2000 гривень", - розповіла студентка.

ВідеоСтуденти розкрили факти хабарництва в університеті Богомольця

200 гривень, щоб "закрити" двійку. "Скласти" модуль, тобто іспит, - від тисячі. А ще в обігу "натура" - елітний алкоголь та екзотичні фрукти. Про такі розцінки в одному з найвідоміших українських вишів розказали його студенти. І це - не просто розцінки, а, мовляв, ціла корупційна система в медичному університеті імені Богомольця.

Студенти розкрили факти хабарництва в університеті Богомольця

Її розповідь про, схоже, систематичну корупцію - де ініціатори як студенти, так і викладачі - підтвердили ще двоє майбутніх лікарів. 

Кроком до безпрецедентного скандалу – став КРОК. Так називається найвідповідальніший для студентів-медиків іспит. Він проходить у форматі обов’язкового тестування під контролем інспекторів з профільного міністерства та навіть наглядом поліції. КРОК студенти складають тричі: на третьому курсі, по завершенні університету і після інтернатури. Кожне таке тестування – це як посвідка: студент, який успішно склав цей тест - точно володіє знаннями, необхідними лікарю. Умовно кажучи – гарантія, що вже на практиці пацієнта лікуватимуть, а не залікують.

Проте в університеті імені Богомольця він не відбувся. У МОЗ це назвали "зривом підготовки майбутніх лікарів". 

"Ми прекрасно розуміємо, що в певних випадках проведення цього іспиту може шкодити і іміджу університету. І, можливо, ламати якісь корупційні схеми. Завдяки КРОКу університет не може видати диплом двієчнику. А хоче! За гроші провчити когось, за гроші поставити відвідування, оцінки, екзамен і за гроші видати диплом", - заявив Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я України.

Через провал у проведенні державного іспиту для своїх студентів Катерину Амосову відсторонили від посади.

"Я радію, що сьогодні цей гнійник відкрився. Оскільки, щоб мене намагатися поставити в одну позу півроку. Кошторис вишів затверджує Міністерство охорони здоров’я. Знаєте, скільки ми грошей отримали на оце офіційне ліцензійне тестування? 300 гривень", - повідомила ректорка.

У профільному міністерстві все заперечили.

Прикметно, що цьому скандалу передував інший - самогубство іноземної студентки. Стрибок із мосту дівчини, за однією з версій, нібито був через конфлікт в університеті... Водночас, у самому виші через відсторонення ректорки хтось організував зупинку навчання. Ситуацію, справді як гнійник, на тижні мало не прорвало! Усі навчальні корпуси Богомольця і навіть гуртожитки виявилися закутими ланцюгами. Страйк мав повернути Катерину Амосову у крісло ректора.

"Нам вдалося зібрати унікальніші документи, які свідчать про серйозну корупцію і зловживання з боку ректора Амосової", - заявила Уляна Ковальчук, представниця ВМГО "Студентське братство".

За її словами, понад три роки за сприянням МОЗ їхня організація проводила антикорупційні моніторинги у всіх українських медуніверситетах. Але тоді саме в університеті Богомольця відмовились від співпраці.

"Ми абсолютно не відмовилися від дослідження. І це є абсолютно кишенькові люди, які не мають абсолютно ніякого відношення до студентства… На всі їх запити ми всю документально підтвердження", - парирувала Амосова.

"Ми побачили, як проректор Микитюк, агроном за освітою, заслужений діяч сільського господарства, займає посаду проректора з науково-педагогічної роботи. Ректор Амосова призначала свого чоловіка головою громадської ради контрольного органу. Чоловік наглядає за ректором. Це – порушення антикорупційного законодавства", - вважає Уляна Ковальчук.

"Стоп! Я відповім на це питання. Але ж я розуміла, що тут є тема дня – це зрив Кроку, а не Студбратство і мій чоловік. І ви є журналісти. Тут закон не є порушений, оскільки, на відміну від Супрун, яка є призначеною на виконуючу обов’язків та її заступники, які є призначеними – вони не розуміють того, що є інший формат роботи. Це бути обраним", - зазначила ректорка Амосова.

При цьому Уляна Ковальчук показала десятки документів, у яких йдеться про порушені кримінальні провадження стосовно розтрат і заволодінь бюджетними коштами посадовими особами університету.

"Намагання керівного складу НМУ будь-яким чином послабити контроль за використанням студентами-інтернами заборонених технічних засобів ставить під сумнів набуття достатніх теоретичних знань майбутніми фахівцями медицини та старання приховати недостатній рівень знань фахівців закладу освіти. А це – здоров’я та життя нас та наших дітей", - йшлося в офіційному звіті від поліції охорони.

Фактів у цих документах, переконує активістка, достатньо, аби МОЗ розірвало трудовий контракт з Катериною Амосовою.

Авторитетні джерела у міністерстві уточнили: у відомстві, з-посеред іншого, не впевнені, що знайдуть "не гіршу кандидатуру" у крісло ректора.

Тим часом відстороненого ректора Амосову суд поновив на посаді. Схоже було і з попереднім очільником Москаленком. Він теж рішеннями Феміди поновлювався у кріслі… Зараз у студентів після двох днів блокади навчання розблокували. На них чекає скандальний іспит.

Андрій Орляк

Залиште свій коментар

Вибір редакції