Вузам обмежать право підвищувати ціни на навчання

Уряд збирається обмежити рівень підвищення цін на вищу освіту рівнем інфляції в Україні.

Кабінет міністрів у понеділок, 10 серпня, оприлюднив проект постанови про вдосконалення механізму регулювання розмірів плати за послуги у сфері освіти.

Документ передбачає, що в 2009-2010 навчальному році підвищення цін на навчання у державних вищих навчальних закладах не буде перевищувати рівня інфляції за попередній календарний рік. За даними Держкомстату, в 2008 році цей рівень склав 22,3%. Ректори деяких вузів вважають такий поріг дуже низьким для підтримки матеріальної бази навчальних закладів.

Як пояснила радник міністра освіти та науки з інформаційної політики Анастасія Клюковська, урядова постанова стосується тільки державних ВНЗ. Згідно постанови Кабміну від 20 січня 1997 року, до категорії платних освітніх послуг належать, зокрема, навчання студентів, аспірантів і докторантів, що перевищує державне замовлення, здобуття другої вищої освіти, післядипломна освіта, що перевищує державне замовлення; навчання слухачів підготовчих відділень; повторне вивчення відрахованими студентами окремих дисциплін і курсів з подальшим складанням іспитів. "Студенти самі можуть обирати вуз, в якому, на їхню думку, ціна відповідає якості послуг, що надаються", - підкреслила Клюковська.

Ініціатива уряду викликала різні думки серед керівників українських вузів. Наприклад, перший проректор Національного авіаційного університету Максим Луцький вважає рівень підвищення цін у 22,3% цілком нормальним.

"Якщо раніше вузи боролися за збільшення розмірів оплати за послуги, то зараз, враховуючи економічну і демографічну кризу, вони борються за абітурієнтів", - пояснив Луцький. Він підкреслив, що близько 50 тисяч випускників шкіл цього року "не змогли вступити до вузів через недостатньо високі результати незалежного тестування". За словами Луцького, в поточному році авіаційний університет підняв ціни на підготовку фахівців економічно витратних спеціальностей в середньому на 10%. Зокрема, якщо торік навчання за фахом "аеронавігація" коштувало 1440 гривень на місяць, то цього року воно обійдеться в 1560 гривень на місяць.

З паном Луцьким не погодився ректор Одеського державного медичного університету Валерій Запорожан. Він повідомив, що в його вузі цього року ціни на освітні послуги були підвищені в середньому на 20%. "Цього недостатньо. Для підтримки матеріальної бази необхідно підняти їх ще на 10%", - переконує керівник навчального закладу.

Запорожан підкреслив, що "контракти укладаються на 6 років, і платні, яку вносять студенти 6-го курсу, недостатньо навіть для виплати зарплат викладачам". "Створюється враження, що цілеспрямовано руйнується система державної освіти - приватні вузи можуть встановлювати ціни, виходячи зі своїх потреб", - зробив висновок Запорожан.

Нагадаємо, нещодавно представники Міністерства освіти заявили про потребу у скасуванні всіх пільг для абітурієнтів при вступі до вузів. Ця заява стала реакцією на цьогорічну тенденцію, через яку найбільшу кількість місць у престижних вузах зайняли не найкращі кандидати, а пільговики.

В той же час, президент Віктор Ющенко категорично заперечив ймовірність скасування пільг для абітурієнтів-сиріт, інвалідів і дітей з багатодітних родин.

Читайте також:

Ющенко захистив сиріт та інвалідів від міністра освіти

Міносвіти хоче скасувати всі пільги для абітурієнтів

В українських вузах збільшили кількість бюджетних місць

Українські абітурієнти не бажають вивчати точні науки

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: