Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як 100 петард разом. У Зеленодольську вибухнув ящик з газовим лічильником багатоповерхівки

Мешканцям багатоквартирного будинку пощастило, що вибух пристрою не призвів до займання.

У місті Зеленодольськ Дніпропетровської області вибухнув ящик з прибудинковим газовим лічильником. Інцидент стався близько 8-ї години вечора 27 березня. Займання в результаті вибуху не було.

"Був звук як від потужного вибуху. Стовп диму стояв до п'ятого поверху. Я була вдома, сусідній під'їзд. Злякалася дуже. Відкрила вікно і побачила всю картину. Моя мама в цей час була на вулиці у 10-15 метрах від лічильника. Вона дуже злякалася. Жінки кажуть, що з ящика сипалися іскри. Дим пішов угору, й одразу ж жителі повиходили з домашніми котами і собаками", - розповіла ТСН.ua на умовах анонімності одна з мешканок будинку.

За словами місцевих, співробітники газової компанії, які прибули на місце, звинуватили в інциденті мешканців будинку, які виступали проти прибудинкового лічильника, оскільки через загальний облік людям доводиться сплачувати надмірні рахунки за газ. 

"Спочатку була така версія, що хтось навмисне підірвав лічильник. Газовики казали, що туди кинули петарду", - повідомив місцевий активіст Микола Стадник, який вже давно переймається питанням прибудинкових лічильників.

ВідеоУ Сумах під 9-поверхівкою розірвало газовий лічильник

"Слава Богу, що обійшлося без жертв. Просто народу не доходить, що могло бути інакше. Багато хто чув, але не сприйняв це серйозно, подумали, що петарда. Але це було як 100 петард разом", - зауважила мешканка будинку, яка чула вибух.

Схожий випадок нещодавно стався у Сумах. Близько 11-ї години вечора 27 січня лічильник під 9-поверхівкою розірвався на шматки, стався виток газу, мешканців будинку евакуювали. Тоді правоохоронці заявили, що у пристрій підклали вибухівку, бо мешканці були проти його встановлення.  

Проте у випадку з Зеленодольськом, наполягає Стадник, ситуація інакша. За його словами, у ящику вибухнув конденсатор, який використовується в конструкції лічильника. Конденсатор є частиною модему – електронного блоку, який раз на місяць чи раз на 10 днів передає показання лічильника у систему.

Зеленодольськ, вибух, газовий лічильник_3
Facebook/Микола Стадник
Рештки розірваного від вибуху модему, який лежить на дні ящика з лічильником. Фото зроблене після прибуття правоохоронців

Стадник розповів, що коли прибув на місце події наступного дня, то виявив, що співробітники газової компанії намагалися приховати розірваний модем.

"Вранці, коли я побачив газовиків біля ящику, у ньому нічого не було. Я викликав поліцію, ДержНС і поїхав за депутатами міськради. Коли ми повернулися, на дні ящика вже лежав розірваний модем. Зараз в ящику знову нічого немає, кажуть, що вилучила поліція", - розповів Стадник.

Зеленодольськ, вибух, газовий лічильник_2
Facebook/Микола Стадник
Перше фото, яке Стадник зробив зранку, ще до прибуттям правоохоронців. На дні ящика – порожньо

За його словами, у поліції є показання робітників газової служби, що вибухнув саме конденсатор – через технічну несправність. "Зі слів газовиків: нам привозять китайське г*мно, а нам доводиться ставити", - додав Стадник.

Також активіст висловив підозри, що в результаті вибуху стався виток газу. Він обґрунтовує це тим, що ще ввечері 27 березня, одразу після вибуху, газовики замінили прокладку у трубах, щоб відновити подачу газу до будинку.

У газовій компанії "Дніпропетровськгаз" спростували виток газу. Газовики відмовилися коментувати решту деталей інциденту, порадивши дочекатися заяви від поліції.

Своєю чергою в обласному управлінні Нацполіції повідомили, що відповідь на журналістський запит зможуть надати лише після проведення експертизи, результати якої стануть відомі за тиждень або два.

ВідеоЩо варто знати про встановлення газових лічильників - коментує юрист

Зазначимо, що на початку 2017 року у Зеленодольську було встановлено більше 50 прибудинкових лічильників. Така практика в Україні стала поширеною після ухвалення нового законодавства, яке забороняло постачати газ у будинки, не обладнані лічильниками. А встановлювати індивідуальні лічильники – це і довше, і дорожче. Тобто газовим компаніям невигідно.

Але зекономивши, газові компанії зіштовхнулися з масовими протестами мешканців багатоквартирних будинків. Одними з тих, хто став на боротьбу проти загальних лічильників, стали мешканці Зеленодольська. Після того, як у будинку встановили загальний лічильник, цифри в платіжках зросли вдесятеро. З’ясувалося, що мешканці фактично сплачували за сусідів, які багато готують або гріються взимку, вмикаючи конфорки.

"Є такі випадки, що живе одна бабуся. Вона три тижні лежала у лікарні, а коли повернулася додому, їй принесли рахунок на 55 кубів. Або інший приклад. У мене індивідуальний лічильник. Ми родиною з трьох людей накручуємо десь 4-5 кубів на місяць. І точно така ж родина у сусідньому будинку, яка має загальнобудинковий облік, отримує рахунки на 40-43 куби", - пояснив Микола Стадник. 

В результаті судової тяганини, яка тривала близько року, мешканці будинку виграли позов проти "Дніпропетровськгазу". Згідно з рішенням суду, компанії було заборонено виставляти рахунки за даними прибудинкового лічильника. Також суд зобов'язав "Дніпропетровськгаз" встановити індивідуальні лічильники.

Але це рішення було ухвалено лише по одному будинку, і газова компанія подала на нього апеляцію. Тож зараз ситуація лишається такою ж, як і рік тому.

ВідеоБоротьба з лічильником: на Дніпропетровщині мешканці будинку виграли позов проти газової компанії

Проте активісти не здаються. Стадник повідомив, що наразі вони збирають документи щодо решти 50-ти будинків, необхідні для подання чергових позовів проти "Дніпропетровськгазу". Також готують колективне звернення з вимогою демонтувати загальні лічильники, які після випадку з вибухом вважають небезпечними для життя мешканців.

"Всі ці лічильники встановлені з порушенням будівельних норм, без узгодження з балансоутримувачем, на них немає актів введення в експлуатацію. Таких лічильників по місту близько 50 штук. І який з них буде наступним? І чи буде це знову просто гучний хлопок, чи півбудинку знесе?" - запитує Стадник.

Примітно, що 21 грудня 2017 року Верховна Рада відреагувала на проблему з газовими лічильниками та дещо змінила законодавство. Тепер загальнобудинковий лічильник може бути встановлений лише за згодою мешканців, а витрати мешканців на самостійне встановлення індивідуальних лічильників компенсуватимуть за рахунок коштів, які вони сплачують за газ.

Проте зміни до законодавства жодним чином не допоможуть тим українцям, у чиїх будинках вже встановили загальні лічильники. Вони житимуть з космічними квитанціями ще принаймні кілька років. Адже нардепи дали газовим компаніям час до 2021 року на те, щоб обладнати квартири індивідуальними лічильниками.

Тож у Зеленодольську активісти вимагають не тільки демонтажу загальних лічильників, а й нарахування плати за газ за встановленими раніше нормами – по 4,4 куб.м на одну прописану особу. Ці обсяги також складно назвати адекватними, але вони набагато менші за те, що людям доводиться платити за загальним лічильником.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції