Як і скільки працюють українські лікарі, щоб заробити 12 та 18 тис. грн на місяць - спецпроєкт ТСН

Дата публікації
Перегляди
5944
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Як і скільки працюють українські лікарі, щоб заробити 12 та 18 тис. грн на місяць - спецпроєкт ТСН

Фото: Associated Press

Їхній робочий день не закінчується ніколи, але оплачується як хобі.

Реалії життя українських медиків у державних закладах такі, що інфекціоніст підпрацьовує касиром у супермаркеті, а сімейний лікар спить 2 години на добу. Водночас є черга до медичних вишів (щороку вони у п'ятірці найзатребуваніших), і дефіцит дипломованих фахівців у лікарнях. Чого не знають про свою майбутню роботу ті, хто вступає до медуніверситета, - у спецпроєкті "Класна робота".

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Так, їхній робочий день не закінчується ніколи, але оплачується як хобі.

Сімейний лікар із Київської області Тетяна сьомий рік завідує сільською амбулаторією. Здається, перша необхідна чеснота - терпіння. До неї приходять з будь-якими питаннями.

Після приймання дорослих несуть дітей. Усмішки чергуються із плачем. Така ж малеча чекає Таню вдома. Але в декрет ходити їй ніколи.

Лікар в селі справді дефіцит. Зараз 540 сільських амбулаторій не мають основних медичних працівників. Бракує 3 188 сімейних лікарів. Загалом по країні не зайняті майже 24 691 лікарських вакансій.

Старинська амбулаторія 3 роки чекала на керуючу.

"Лікарів три приїжджало. Приїдуть, подивляться і підуть. Квартиру пропонували, житло надавалося лікарям", - розповіла медсестра.

Припускають, що відлякувало старе приміщення.

Під час роботи Таня намагається поїсти, але за дзвінками ніколи.

Зарплата Тетяни напряму залежить від кількості пацієнтів. Зараз у неї 1400 підписаних декларацій. У грошах це 12 тисяч на місяць.

Після приймання об'їзд тих, хто до амбулаторії дійти не може.

О 15:30 робочий день лікарки добігає кінця, але насправді - це лише початок наступної зміни. У приймальному відділенні іншої лікарні Тетяна працює черговим лікарем. Надає невідкладну допомогу всім, кого привозить "швидка".

Від 16:00 до 8 ранку – авральний режим. Стаціонар заповнюється від 30 до 40 осіб на день. Деяких пацієнтів вдається врятувати не завжди, але лікарям рефлексувати через смерть ніколи, бо на черзі наступний пацієнт. За одну таку зміну Таня отримає 1200 грн.

"Класна робота": які реалії чекають на майбутніх медиків в Україні

"Класна робота": які реалії чекають на майбутніх медиків в Україні

Держстат констатує, що працюють за сумісництвом трохи більше 1% лікарів. Це офіційно. Насправді, цифра значно вища, адже утримувати сім’ю на одну ставку у 3800 - нереально. Певно тому, у медицині такий гендерний перекіс. Хлопців у медичних вишах вп'ятеро менше, ніж дівчат.

Інфекціоністи із Запоріжжя Наталя і Дмитро вчилися в одній групі.

Розплата за роботу інфекціоністом - 3 586 гривень за місяць. У цю сумму входить і надбавка за шкідливість та важкі умови праці (491,91 грн).

9 місяців тому у подружжя з'явився син Лев. І щоб хоч якось утримувати сім'ю, Дмитро напрацьовує за місяць 300 годин. Спочатку в поліклініці в інфекційному кабінеті. Потім поспішає на наступну зміну касиром у супермаркеті.

"У мене виходить 5 днів перша зміна в кабінеті інфекційних захворювань. 4 зміни тут від 3 до 10:00 до 11:00 майже повний день, і зазвичай у мене завжди є два чергування на моїй третій роботі в наркологічному центрі. Це зазвичай вихідні. Дуже зручно", - розповів Дмитро.

За всі три роботи Діма має 12 тисяч і страх втратити бодай одну з робіт.

"Я мало бачу сім'ю, але я можу дозволити собі продукти, які я хочу. Можу дозволити одяг собі поміняти. Раніше це була понад покупка у свята", - поділився Дмитро.

По дві-три роботи має й уся команда приймального, де працює Тетяна. Щоб витримати наступні зміни, сплять по черзі.

"Люди, які йдуть в медицину, вони повинні бути в медицині. Тут немає пояснень", - каже Тетяна.

Коли всі рецепти виписані, Тетяні лишається пара годин на сон. За добу Таня допомогла 40 пацієнтам, одного не врятували. Разів 100 відповіла на дзвінки, виписуючи паралельно десятки рецептів по телефону. А потім Таня без натяку на втому виходить на чергове коло без заїзду додому.

Нагадаємо, раніше у спецпроєкті "Класна робота" ТСН розповідала про одну з найгрошовитіших галузей – IT-індустрію.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5944
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація