Як Сталін із Гітлером світ ділили. Українські школяри розповіли, яку їм викладають історію

Дуже важко позбутися всього того, що роками товкмачили в СРСР, але діти сміливіші за дорослих. 

Навколо історії Другої світової війни в Україні досі живе багато міфів, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Сучасні діти знають лише те, що їм зможе розказати вчитель, і те, що говорять удома. І хоча в Україні немає такої родини, яку б не зачепила війна, спогади в тих родинах - наче впереміш зі сторінками радянських підручників.

"Офіційний початок війни 22 червня 1941 року, оголосили війну з Радянським Союзом. Німеччина напала на Радянський Союз", - розповіла мама школяра Вікторія Горгонтій. На запитання, чи нападав Радянській Союз на Польщу, вона зазначила, що їм такого не розповідали.

Хоча від початку розсекречення радянських військових документів минуло більше 20 років, школа тільки починає - боязко - розказувати нові факти, зокрема, про нібито карколомний і підступний напад Німеччини.

"Коли перші документи з'явилися й історики почали їх вивчати, то стало зрозуміло, що ніякої підступності, раптовості не було. Лежали цілі папки розвідки з даними, що німці готувалися до нападу", - зауважив історик Фелікс Левітас.

ВідеоЯку історію зараз розказують дітям у школі

Також у документах йдеться про найкращих українських військових і стратегів, знищених Сталіним перед війною. "У 37 році із 25 командирів дивізій київського військового округу було розстріляно 24, тому фашисти мали реальну перевагу саме у стратегії, тактиці", - додав Левітас.

Та найголовніше - мова врешті почала йти про Другу світову. По підручниках з історії України можна прослідкувати, як змінювалося прочитання історії. Наприклад, у підручнику за 1991 рік немає навіть згадки про Другу світову війну, йдеться лише про Велику вітчизняну. У більш сучасних підручниках Другій світовій присвячені вже цілі розділи.

Учителька Марія Тарасенко, яка викладає історію вже 30 років - спочатку СРСР, потім України - на своїх уроках розповідає те, про що раніше мовчали. І про націоналістичний рух опору, і про зірваний не тільки Гітлером, а й Сталіним Київ, і про страшні, багатомільйонні втрати серед українців, особливо в битві за Дніпро. Завдяки ним і став можливий злам у війні. І звісно, тут говорять про таємний протокол до пакту Ріббентропа-Молотова, коли Гітлер зі Сталіним ділили світ.

Дуже важко позбутися всього того, що роками товкмачили в СРСР і припинити ототожнювати себе із державою, якої вже немає. Але діти сміливіші за дорослих. Вони дивляться правді в очі - ворог був і зсередини, і зовні.

"Особисто моя думка – і СРСР неправильно вчинили. Пакт Ріббентропа-Молотова, таємний протокол, умовно кажучи, вони розділили Польщу між собою, половину Германії, половину СРСР", - вважає школярка Віка Васюрина.

Кореспондент ТСН Галина Сергеєва

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: