Як уникнути шахраїв з нерухомості: юрист дав поради покупцям житла (відео)
Юрист дав поради, як не втрапити у халепу.

Ринок нерухомості полюбляють використовувати злочинці. Фахівці підрахували, що кожна п’ятнадцята угода з нерухомістю в Україні - шахрайська. І з кожним роком кількість способів ошуканства збільшується.
Які документи мають бути у продавця нерухомості та як захистити себе від аферистів – про це йдеться в випуску ТСН. Сніданок.
Шахраї наживаються на тих, хто мріє про власне житло. Договори на купівлю можуть бути фіктивні. Адвокат Антон Бойко розповів, що треба перевірити, щоб потім не стати жертвою афери.
Як можна перевірити благонадійність компанії-забудовника?
Адвокат Антон Бойко поділив ринок на первинний і вторинний. Якщо обирати квартири у новобудовах, то, як додав юрист, треба спочатку перевірити інформацію у Мережі. "Чи потрапляв забудовник у скандали. Якщо він у негативному світлі у ЗМІ, то я б не обирав його", - сказав Антон Бойко.
Також він розповів, що наразі є форуми про будівництво, де можна подивитися що там відбувається. Якщо все добре, треба перевірити у судовому реєстрі. "Подивитися, хто є учасниками будівництва і подивитися, з ким вони судяться. Якщо ваш забудовник є фігурантом у багатьох справах, то це може закінчиться арештом", - сказав Бойко.
На думку юриста, який також купляв квартиру на рівні котловану, немає забудовників з "чистою" репутацією. Проте, він зазначив, що забудовник може бути один, а у різних об'єктів - своя передісторія. "Якщо готовність - 70%, можна ризикнути", - сказав Бойко.
Також треба перевірити, чи законний був відвід землі забудовнику. Оформляти купівлю, за словами Бойко, краще з юристом, а не тільки з рієлтером.
КРИТЕРІЇ НАДІЙНОГО ЗАБУДОВНИКА
- проєктно-кошторисна документація
- дозвільні документи на будівництво
- ліцензія на роботу
- права на земельну ділянку
- репутація забудовника
Які пункти мають бути прописані у договорі?
- дані про забудовника
- терміни будівництва, опис об'єкта нерухомості
- вартість і умови внесення оплати
Як перевірити продавця
Дуже популярна схема у шахраїв - зробити дублікати документів та продавати "віртуальне" житло у новобудові кілька разів. Побачити підробку можуть спеціалісти, зокрема юристи.
Деякі покупці обирають вторинний ринок житла. За словами Антона Бойка, такого продавця також треба перевіряти за цією ж схемою: дивитися інформацію в Мережі, перевіряти на сайті судової влади за ім'ям і по-батькові.
Які документи має надати продавець?
- Паспорт та ідентифікаційний номер
- Свідоцтво про шлюб
- Право власності на житло
- Технічний паспорт на квартиру
- Експертна оцінка нерухомості
- Довідка про відсутність заборгованості
Як захистити себе від аферистів з нерухомості:
- Уважно прочитати всі пункти договору;
- Стан будівельного об'єкта потрібно оцінювати особисто;
- Перевіряти продавців, які отримали нерухомість на підставі заповіту;
- Уникати розрахунку готівкою.
Відео Які документи мають бути у продавця нерухомості та як захиститися від афер – адвокат Антон Бойко
Ринок нерухомості – золота жила для злочинців. Фахівці підрахували, що кожна п’ятнадцята угода з нерухомістю в Україні шахрайська. І з кожним роком кількість способів обману збільшується. Які документи мають бути у продавця нерухомості та як захистити себе від аферистів – про це ми поговоримо з адвокатом Антоном Бойком.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що банда "чорних" рієлторів ошукує жителів Ужгорода. Одразу чотири родини розповіли ТСН, що їх без житла залишив той самий агент з нерухомості. Загалом в Україні поліція розслідує сотні справ із привласнення чужого майна.