Як виявити коронавірус, якщо немає симптомів: лікарка розповіла про аналізи

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Як виявити коронавірус, якщо немає симптомів: лікарка розповіла про аналізи

УНІАН

80% інфікованих переносять коронавірус у легкій формі.

Майже у 20% інфікованих коронавірусом хвороба протікає безсимптомно, але така форма є більш заразною для інших.

Як виявити, що людина хвора на COVID-19 і які аналізи для цього можна здати - в інтерв'ю ТСН.ua розповіла лікарка-ординатор Чорноморської лікарні, інфекціоністка Юлія Чобан.

За словами медикині, симптоми коронавірусу можуть з'явитися протягом 14 днів після контакту з інфікованим.

"У 80% пацієнтів захворювання протікає в легкій формі, найбільш важкі випадки у літніх людей з супутніми хронічними захворюваннями", - каже Юлія Чобан.

Основні клінічні симптоми коронавірусу:

  • підвищення температури тіла, інтоксикація;
  • сухий або з невеликою кількістю мокротиння кашель;
  • задишка, стомлюваність, слабкість, головний біль;
  • утруднене дихання;
  • відсутність нюху;
  • інколи діарея, нудота.

Чи може коронавірус перебігати безсимптомно? Чи можуть в такому разі бути більш важкі наслідки?

У 80% пацієнтів хвороба протікає в легкій формі, 20% з яких безсимптомно. У цю групу можна включити молодь і дітей без супутньої патології. Тобто, симптомів немає, а вірус присутній в організмі. Така група людей може спостерігати у себе слабкість, хронічну втому, періодичний головний біль. У разі КТ-обстеження будуть виявлені ознаки пневмонії. Якщо відповідь імунної системи достатня, це здоровий і міцний організм, то пацієнт, зазвичай, переносить легко. Але слід не забувати проводити термометрію та контроль сатурації.

Також слід враховувати, що вірусне навантаження у пацієнтів без симптомів значно вище, особливо, в перші дні захворювання. Це збільшує число контактних і сприяє поширенню вірусу. У будь-якому випадку, необхідно спостереження у сімейного лікаря, для уникнення ускладнень.

Які аналізи, крім тестів, призначають тим, хто під підозрою на коронавірус?

У разі підозри на коронавірус проводиться низка обстежень:

1. ПЛР-тест. Має два аспекти - підтвердження аналізу і виявлення контактних осіб. Хочу зазначити, що при високій специфічності ПЛР, його чутливість становить від 68% до 78%. Це означає, що у близько 30% хворих ПЛР може бути негативним. В такому випадку, у разі наявності симптомів, діагноз ставиться на підставі клінічних даних, інструментальних дослідженнях, епідеміологічних даних.
2. Виявлення антигену Sars-Cov-2 - допомагає визначити антиген вірусу на початковому етапі.
3. КТ органів грудної клітки виконується в залежності який день захворювання і перебіг. Допомагає виявити обсяг і ступінь ураження легень.
4. Загальні клінічні аналізи, с-реактивний білок.
5. ЕКГ.

Які аналізи може здати людина, щоб дізнатися, чи хворіла вона на COVID-19?

Щоб дізнатися інформацію про перенесене захворювання ми використовуємо метод ІФА. Він виявляє імунноглобуліни двох типів: IgM і IgG. Якщо виявляється IgM, то це свідчить про гострий процес захворювання. Але якщо визначається в високих титрах IgG, то значить, що людина перехворіла і внаслідок інфікування вироблялися захисні антитіла. Звідси випливає, що ключову роль в перенесеної хвороби відіграє IgG. Хочу зауважити, що експрес-тести також визначають антитіла в організмі, як відповідь на антиген. Водночас, мають низьку чутливість і специфічності, порівняно з ІФА.

Нагадаємо, раніше відомі лікарі розповіли ТСН.ua, чому в Україні коронавірус йде на спад, а у Європі - лютує. Приватні українські лабораторії кажуть, що якби не було потреби у ПЛР-тестах для виїзду за кордон, то кількість пацієнтів би різко зменшилась.

Наступна публікація