Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як змінився стан організму школярів після щоденного вживання молока. Експеримент ТСН.Тижня

У більшості дітей покращилися показники.

Педіатри давно вже б'ють тривогу - майже 90% українських дітей закінчують школу з тими чи іншими хворобами. Підозрюють, що причина цього, поміж іншого, - гострий дефіцит вітамінів та мікроелементів, найперше – кальцію. А це - брак молока в школах.

Програма ТСН.Тиждень провела унікальний експеримент. Ще на початку грудня взялися за титанічну справу, щоби запозичити фінський і європейський досвід загалом і запровадити хоча б в одній українській школі в одному класі склянку молока щодня.

З допомогою благодійника встановили у львівській школі диво техніки – молокомат. Бо ретельні аналізи засвідчили, що кальцію в кістах дітей критично не вистачає. Після розповіді про Львів долучитися до експерименту захотіли і в Томашполі на Вінниччині.

Два місяці пили свіже молоко учні у Львові. І ось - проміжний фінал. Результату чекають зараз і депутати міської ради, бо саме він стане сигналом, чи виділяти гроші на молочну програму в міському бюджеті.

Протягом двох місяців школярка Юстина із Львова була на посиленій кальцієвмісній дієті. Окрім молока в школі, мама годувала її сиром щодня. Тож яким буде результат? Чи зміцніли кістки дитини? Результати на спеціальному апараті засвідчили, що це допомогло підвищити мінеральну щільність кістки на 5%. З усіх дітей у класі, який брав участь в експерименті, майже в половини показники щільності кісток лише за два місяці вживання молока щодня підвищилися, ще у 40% - лишилися на тому ж рівні. І хоча формально показник лишився тим самим, враховуючи стрибок у зрості хлопців, видно, що кальцій в організмі не падає. Лише в однієї дівчинки і без того низький показник впав. Це може бути ознакою того, що організм просто не засвоює кальцій, і тут вже треба допомога медикаментів.

ВідеоФінал молочного експерименту: чи вдалося ТСН.Тижню запровадити у школах "склянку молока на день"

У межах унікального проекту ТСН.Тиждень два місяці перевіряв вплив молока на дитячий організм. Аналізи засвідчили: кальцію в кістках дітей критично не вистачає. На Вінниччині та у Львові вдалося знайти громади, які зголосилися самостійно впровадити молоко в школах. Готові лабораторні аналізи після двох місяців експерименту вразили навіть депутатів міськради, які вирішили – виділяти гроші на молочну програму в міському бюджеті чи ні.

Фінал молочного експерименту: чи вдалося ТСН.Тижню запровадити у школах "склянку молока на день"

Готові й лабораторні аналізи. Порівнюємо результат кожної дитини з попереднім. У 90% дітей, за винятком тієї самої дівчинки, результати поліпшилися. У 70% - одразу за двома пунктами. Що найцікавіше, найбільше зростання - якраз у тих, в кого не було відхилення від норми або незначне. Так, у цієї дитини вітамін Д3 виріс із позначки 40 нанограм на мілілітр до більше як 50. В інших, в кого вітамін Д3 був нижче 30 нанограм, що означає ризик недостанього вживання, показники виросли лише на 1, 2, 3 нанограми. Дрібниця, але все одно - шлях уперед.

"Проект є дуже цікавим, управління освіти буде підтримувати цей проект", - зазначила начальник управління освіти Львівської міської ради Зоряна Довгань.

На наступний рік на молочну програму, хоча б для молодших класів, спробують віднайти окремі гроші. Оскільки цьогоріч бюджет сформований, спробують включити молоко до вже затвердженого меню.

"Місто буде надавати дітям у межах їхнього безкоштовного харчування молоко і молочні продукти. Ми будемо спілкуватися із надавачами послуг у школах і збагачувати раціон діток у школах молоком", - сказала депутатка Львівської міськради Уляна Пак.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Галини Сергєєвої.

Залиште свій коментар

Вибір редакції