Який сьогодні день – все про 29 січня, що не можна робити, день ангела, прикмети

Який сьогодні день – все про 29 січня, що не можна робити, день ангела, прикмети

Який сьогодні день 29 січня / Фото: Pexels

Сьогодні, 29 січня, вшановується пам'ять героїв Крут. Віряни поклоняються чесним веригам апостола Петра. До Нового року залишилось 336 днів.

29 січня 2023 року – неділя. 340-й день війни в Україні.

Яке сьогодні, 29 січня, церковне свято

29 січня в церковному календарі – день поклоніння чесним веригам апостола Петра. Веригами називають ланцюги або кайдани, які стримують руки. Православні християни часто надягали на себе вериги, щоб краще контролювати своє тлінне тіло і не піддаватися гріхам. Своїм корінням цей день сягає тих років, коли правителем був цар Ірод Агріппа. Апостола Петра кинули до в’язниці через його християнські проповіді та слова. В’язня скували тяжкими кайданами і залишили так на ніч – до початку суду. Коли на землю опустилась темрява, прийшов до Петра ангел, який визволив апостола з в'язниці. А вериги, яких торкались руки святого, для народу стали справжньою коштовністю. За переказами вони могли зцілювати недуги і благословляти нужденних.

Що не можна робити цього дня

 • 29 січня забороняється прати.
 • До заходу сонця не дозволяється проводити час без праці.
 • Не слід битися, навіть заради забави.
 • 29 січня не можна брати в руки нічого гострого.

Народні прикмети і традиції на 29 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

 • дивилися, який сьогодні день: якщо заметіль, значить літо буде дощовим;
 • 29 січня вітер дме з півночі, чекайте сильних морозів;
 • 29 січня сильний мороз, значить літо буде спекотним;
 • червоний захід сонця до приходу морозу і сонячної погоди;
 • місяць яскравий і має круті роги – посилиться мороз.
29 січня сильний мороз, значить літо буде спекотним / Фото: Pexels

29 січня в народі називали “Петрів день” та “Петро Напівкорм”, остання назва означала, що селянам доведеться ще пів зими утримувати на зимових кормах всю свійську худобу. На Петрів день також йшли заготовляти дерево і розчищали лісові ділянки, де потім висіватимуть зернові культури. Навіть існувало цікаве правило: “Ліс вирубати можна лише взимку, коли дерево ще спить”. Наші предки вважали, якщо рубати живе дерево, по якому тече сік (наче кров), то великий гріх.

Погода на 29 січня

29 січня, в Києві хмарно, опадів не очікується. У Львові похмуро, без опадів. У Харкові хмарно до самого вечора, опадів не передбачається. В Одесі вночі сніг, який до ранку закінчиться, далі без опадів.

Температура повітря в Києві -1 вдень та -3 вночі. У Львові -1 вдень та -3 вночі. У Харкові -1 вдень та -5 вночі. В Одесі 0 вдень та -2 вночі.

Пам’ятні дати 29 січня

Календар важливих подій в Україні та світі за 29 січня:

 • 1616 рік – голландські мореплавці Я. Лемер і В. Схаутен відкривають крайню південну точку Південної Америки (мис Горн);
 • 1635 рік – кардиналом Рішельє заснована Французька академія наук;
 • 1804 рік – відкривають Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, він є одним з найстаріших університетів Східної Європи;
 • 1856 рік – королева Великої Британії Вікторія засновує вищу військову нагороду країни;
 • 1896 рік – американський фізик Е. Груббе першим в світі використовує радіоактивне випромінювання, щоб вилікувати рак;
 • 1918 рік – відбувається бій під Крутами, студенти і гімназисти стримували наступ більшовицької армії;
 • 1919 рік – конгрес США прийняв XVIII поправку до конституції, яка забороняла виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв;
 • 1927 рік – в Англії вперше з'являється готель із ванними кімнатами;
 • 1943 рік – фашисти видають указ про арешт і відправку всіх циган в концтабори;
 • 1960 рік – було створено першу штучну нирку;
 • 2000 рік – в казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграє 35 мільйонів доларів на автоматі “Однорукий бандит”, це був найбільший в світі виграш на ігрових автоматах.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 29 січня

Які сьогодні іменини: Ян, Симон, Максим, Петро, Неоніла, Леоніла.

Талісманом людей, народжених 29 січня, є сапфір. Цей коштовний камінь зустрічається в різних куточках світу. Найбільші його розсипи знаходяться в Південно-Східній Азії. Цікавий факт: знамените намисто Гаррі Вінстона з сапфірами містить 36 каменів.

Цього дня народилися:

 • 1736 рік – італійський анатом і лікар Доменіко Феліче Антоніо Котуньо;
 • 1843 рік – 25-й президент США Вільям Мак-Кінлі;
 • 1874 рік – американський нафтопромисловець, фінансист, Джон Рокфеллер.

Який сьогодні день в Україні і світі

29 січня в Україні День пам’яті героїв Крут / Фото: commons.wikimedia.org

29 січня в Україні День пам’яті героїв Крут. У бою під залізничною станцією Крути взяли участь студенти і гімназисти, які намагалися відчайдушно стримати більшовицький наступ. Внаслідок їхніх дій більшовицькі загони на кілька днів втратили боєздатність, завдяки чому українська делегація отримала час для укладання Берестейського договору.

Залізнична станція Крути була стратегічно важливою станцією, яка вела від Чернігівщини до Києва. Її захищали студенти і гімназисти першої в Україні юнацької військової школи ім. Богдана Хмельницького. До них спрямували Студентський курінь і так званий курінь “Смерті”, які повинні були допомогти юнакам стримати більшовиків. Найменшому з бійців на той момент було всього 16 років.

Вранці 29 січня на українські позиції напала 4-тисячна армія червоноармійців. Цілий день продовжувався запеклий бій, а під вечір українські сили почали відступати в бік Києва і знищували за собою колії.

В темряві заблукало 27 юнаків (вони були учнями гімназій та студентами). Їх взяли в полон більшовики, а потім убили. Тіла героїв поховали біля Аскольдової могили (Київ). У пам’яті народу жертва українських хлопців живе дотепер.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація