Янукович має намір посилити НБУ

Віктор Янукович вніс до Ради законопроект про посилення незалежності Національного банку, тим самим виконавши умови МВФ.

Президент Віктор Янукович виконав одну з вимог МВФ, внісши до Ради законопроект про посилення незалежності Національного банку. Після його прийняття центробанк матиме право не підтримувати економічну політику Кабміну, якщо це загрожує інфляцією або нестабільністю гривні, пише "КоммерсантЪ-Україна" у матеріалі "Нацбанк выводят из политики".

Крім того, до ради Нацбанку більше не будуть входити політики і банкіри. Партія регіонів обіцяє проголосувати за документ, але реалізація його положень нівелює значення ради Нацбанку, говорять його члени.

Президент Віктор Янукович 5 липня вніс у Верховну раду законопроект, спрямований на підвищення незалежності Нацбанку. Його ухвалення було однією з ключових умов видачі Україні кредиту МВФ у 2008 році і є таким зараз. При цьому влада намагалася змінити повноваження і обов'язки центробанку з 2005 року.

У щорічних Планах дій Україна-ЄС було передбачено посилення і зміцнення незалежності НБУ за допомогою приведення закону Про Нацбанк у відповідність до норм ЄС. У 2005-2006 роках на ці цілі навіть виділялися кошти двох програм TASIS - на 2494000 євро і 7 млн євро. Першу спробу реформувати НБУ в 2006 році зробив президент Віктор Ющенко, але депутати відмовилися голосувати за посилення відбору кандидатів в раду Нацбанку. Протягом нинішнього скликання Верховної ради аналогічні законопроекти подавалися двічі: у 2008 році народним депутатом Іриною Акімової (Партія регіонів), і його більш жорстка версія в 2009 році - Віктором Ющенком. Однак вони навіть не були розглянуті.

Новий законопроект, підписаний першим заступником голови адміністрації президента Іриною Акімової, є компіляцією цих двох документів. Як і раніше, пропонуються три групи змін: забезпечення цінової стабільності, посилення незалежності НБУ, корекція повноважень його ради і правління. Єдина відмінність документа Віктора Януковича - в ідеї створення загальних резервів НБУ для покриття його збитків. Зараз 100% прибутку центробанку направляється до держбюджету, пропонується - лише 50%. Решта коштів буде йти в резерв, поки він не досягне 10% обсягу зобов'язань НБУ.

Головна мета Нацбанку - забезпечення стабільності гривні, в рамках якої він підтримує банківську систему і цінову стабільність. Основна функція НБУ не зміниться, але досягнення цінової стабільності стане пріоритетом - низькі темпи інфляції в період трьох-п'яти років. Підтримка банків та економічної політики Кабміну визначені як менш важливі.

Пропонується також обмежити політичний вплив на раду НБУ. Членами ради НБУ не зможуть бути депутати рад будь-якого рівня, керівники органів державної влади або інших держструктур, якщо з дня їх звільнення не пройшов рік, керівники та члени керівних органів політичних партій, керівники та члени правління комерційних підприємств або фінансових установ.

Крім того, кандидати у члени ради не повинні прямо або опосередковано володіти акціями банку. Нині до ради НБУ входять 14 членів, 8 з яких підпадають під ці критерії: заступник голови адміністрації-керівник Головного управління з питань судової реформи і судоустрою Андрій Портнов, голова СБУ Валерій Хорошковський, віце-президент Альфа-банку Роман Шпек, міноритарний акціонер Укргазбанку Василь Горбаль, співвласник Актив-банку Сергій Клюєв, Петро Порошенко (через фонд Прайм ессетс кепітал володіє Міжнародним інвестиційним банком), народні депутати Юрій Полунєєв та Ігор Прасолов. Пані Акімова зможе і далі бути членом НБУ.

Крім іншого, документ збільшує число заступників голови НБУ з чотирьох до шести, а термін повноважень голови НБУ - з п'яти до семи років. При цьому посилено вимоги до їх кваліфікації. Члени ради та правління повинні мати досвід роботи не менше 10 років в органах законодавчої влади або на керівних посадах у державних органах, що забезпечують реалізацію державної фінансової, економічної чи правової політики, або керувати міжнародною фінансовою організацією або банком і можуть бути позбавлені повноважень через відсутність на двох засіданнях без поважної причини або відсутності протягом чотирьох місяців за наявності підстав.

Читайте також:

МВФ вимагає від України підняти ціни на газ та провести пенсійну реформу

МВФ готовий відновити кредитування України після виконання певних вимог

Азаров домовився з МВФ про кредит в 15 млрд доларів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: