Яценюк: до НАТО ще далеко

Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк вважає, що сьогодні рано говорити про можливість вступу країни в НАТО.

Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк вважає, що сьогодні рано говорити про можливість вступу країни в НАТО.

"До вступу ще дуже далекий шлях. Нам хоча б приєднатися до Плану дій щодо членства (ПДЧ). І тут потрібно розповісти людям, що це абсолютно не означає в майбутньому членства в альянсі. Наприклад, така країна як Хорватія виконує ПДЧ вже дев'ятий рік. Тобто від плану дій щодо членства до самого членства дуже далеко. ПДЧ - це посилений варіант співпраці і не більш", - сказав Яценюк в інтерв'ю українській газеті "День", публікованому у вівторок.

Віктор Янукович і Арсеній Яценюк
УНІАН
Арсеній Яценюк вважає помилковою ідею Партії регіонів провести референдум стосовно вступу України до НАТО та статусу російської мови
"У самому ПДЧ чітко обумовлено те, що приєднання до цього плану не є безумовним зобов'язанням альянсу щодо ухвалення цієї країни. Про це знову ж таки ніхто не говорив. Тобто перше - ПДЧ не є членством в НАТО. Друге - ПДЧ не є гарантією вступу, а тільки посиленим варіантом співпраці", - сказав Яценюк.

Міністр також заявив, що "в сучасному світі відсутнє класичне поняття нейтралітету". Яценюк привів в приклад Швейцарію, про яку так часто говорять прихильники нейтралітету. "У країні діє загальний військовий обов'язок, у кожного в будинку є гвинтівка або автомат, протигаз, військове спорядження. На це потрібне значне фінансування з державного бюджету. І ще, що не менш важливе, Швейцарія - член натівської програми "Партнерство заради миру" і член такого органу НАТО як Рада Євро-Атлантичного партнерства".

За його словами, "ні в одному з українських діючих документів, починаючи з Конституції, не міститься поняття нейтралітету". "У Декларації про державний суверенітет 1990 року була зафіксована можливість розгляду в майбутньому питання про нейтралітет. Пізніше, в 1993 році, в результаті геополітичних змін, що відбулися в Європі, Верховна рада це повністю змінила, прийнявши "Основні напрями зовнішньої політики України", де йдеться про членство України в загальноєвропейських структурах безпеки на базі існуючих міжнародних інститутів, таких як НБСЄ, РПАС, НАТО, ЗЄС. Тому всі розмови про нейтральний статус України - це ні що інше, як політичний шантаж і спекуляція", - заявив Яценюк.

При цьому, на думку Яценюка, питання про вступ в НАТО не можна виносити на всенародний референдум. "На даному етапі - це не є компетенцією населення ухвалювати рішення щодо членства або не членства в НАТО. Це - компетенція винятково політиків, яких обирає саме населення, і яке орієнтується на їх політичні програми", - відзначив міністр.

Відповідаючи на питання, чому Партія регіонів вирішила ініціювати проведення референдуму з питання про вступ в НАТО, а також про статус російської мови, Яценюк висловив думку, що це пов'язано з бажанням підняти рейтинг напередодні майбутніх дострокових парламентських виборів.

"Я думаю, що це пов'язано з електоральними рейтингами. Для того, щоб їх підтягти. Іншої мотивації я не бачу. Тому що нічого говорити про НАТО. Мало хто достовірно знає, що це таке. І нічого говорити про російську мову. Тому що це сьогодні взагалі не є предметом утиску і дискусій в українському суспільстві. Це є предметом дискусій маленької групки політиків, впродовж останні 15 років все ще захищаючих то "Радянський Союз", то "російську мову", то ще щось", - сказав він.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: